Донбас прагне миру

Спеціальний представник США Курт Волкер укотре заявив, що Росія несе відповідальність за війну на сході України і повинна вивести свої війська

фото: Твітер Курта Волкера
Серед українців немає громадянської війни чи етнічного конфлікту. Є конфлікт, спричинений вторгненням російських військ на схід України, заявив цього тижня під час чергового візиту на Донбас спецпредставник Держдепартаменту США у справах України Курт Волкер. Він поспілкувався з українськими військовими, зокрема з командувачем Операції об’єднаних сил (ООС) генерал-лейтенантом Сергієм Наєвим, щоби з’ясувати ситуацію на передовій, представниками спостережної місії ОБСЄ, громадських організацій та постраждалими в зоні бойових дій, аби дізнатися їхні гуманітарні потреби. Сторони обмінялися думками щодо шляхів мирного врегулювання конфлікту на Донбасі та відновлення територіальної цілісності України.

У переговорах щодо долі Донбасу – пауза

Ця поїздка в Україну стала сьомою для Волкера з липня 2017-го, коли американець вступив на посаду (востаннє він побував у нашій країні в січні 2018-го). “Я повернувся на Донбас, щоби більше дізнатися про гуманітарні наслідки російської агресії на сході України. Боротьба лише завдає шкоди людям з обох боків лінії розмежування. Ми намагаємося припинити конфлікт і закликаємо Росію відреагувати на наш заклик. Люди заслуговують миру. Я постійно захоплююся хоробрістю і стійкістю українського народу”, – написав на своїй сторінці у Twitter Курт Волкер.
Американський дипломат наголосив, хто насправді є винуватцем подій на окупованих територіях нашої країни. З його слів, Росія здійснює безпосереднє командування і контроль над військовими силами і рішуче контролює політичні утворення на сході України. “На мою думку, будь-хто, хто здійснить візит на Донбас, побачить, що ситуація не є замороженою. Бойові дії тривають щодня, щоночі. Люди гинуть щотижня. І це неприйнятна ситуація. Тому ми не можемо дозволити, щоби так тривало далі. Маємо привернути увагу до цього”, – підкреслив Курт Волкер, зауваживши, що Росія не бажає визнавати свою відповідальність і щось змінювати в цій ситуації, інформує УНІАН.
Він відзначив, що навіть російськомовні мешканці Донбасу, з якими зустрічався напередодні, хочуть, аби Донбас повернули Україні, що суперечить кремлівській риториці. “Вочевидь, це етнічні росіяни. Всі проживають тут і говорять, що найважливіше – це мир і, що територію необхідно повернути Україні. Вони про це дуже чітко заявляли. Коли ми чуємо від російської влади, що російськомовне населення налаштоване проти України, відчуває загрозу, що це – етнічний конфлікт – усе це, очевидно, не так”, – зазначив Курт Волкер в інтерв’ю Голосу Америки. З його спостережень, російська агресія становить серйозну загрозу продовольчій, економічній та екологічній безпеці Донбасу.
Ліквідувати проблему можна, якщо Росія піде назустріч і виведе власні війська, переконаний американський дипломат. Так, Курт Волкер веде перемовини щодо врегулювання конфлікту на Донбасі з помічником президента Російської Федерації Владиславом Сурковим, якого називають “сірим кардиналом Кремля” та “архітектором війни на сході України”.

Росія змінює гравця?

Відповідно саме у форматі діалогу Волкер – Сурков насправді вирішується доля Донбасу, щоправда, наразі немає єдиного рішення, до конкретики і реальних дій справа не доходить, адже російська сторона традиційно каламутить воду. Наразі в роботі каналу “Волкер-Сурков”, як і в роботі “нормандської четвірки”, пауза. А нещодавно у російських ЗМІ з’явилася інформація, начебто, Сурков, котрий відповідає за формування політики щодо України і співпрацю з Абхазією і Південною Осетією, може покинути свій пост за підсумками перестановок в адміністрації Путіна.
Джерела в Кремлі називають різні причини можливої відставки помічника президента РФ: стратегія на українському напрямку в цілому зайшла в глухий кут, Мінські угоди не виконуються, а будь-яких проривів найближчим часом не передбачається. Вочевидь, заміна Суркова внесе корективи у формат перемовин Сполучених Штатів Америки з Росією. Щоправда, навряд чи російська сторона, навіть призначивши іншу людину, змінить свою лінію в переговорному процесі.
Це в коментарі російським РИА-Новости підтвердив прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков: “Ми ніколи не передбачаємо якихось кадрових рішень і повідомляємо про підписані укази в міру їх надходження. Кадрові рішення ми ніколи не анонсуємо. Така віртуальна постановка питання навряд чи доречна. Але я хочу вам просто нагадати, що в нас не держслужбовці визначають зовнішню політику, а президент Російської Федерації. І зовнішня політика Путіна залишається послідовною, абсолютно зрозумілою і добре відомою всьому світові”.
Перебуваючи в Україні, Курт Волкер зазначив, що США не отримували офіційного повідомлення від російської сторони щодо заміни Суркова, якого Росія офіційно призначила представником у переговорах. Американський дипломат додав, що російська сторона не надала Сполученим Штатам конкретної відповіді щодо пропозицій, які робила Америка й обговорювала з Росією. Тобто, Кремль продовжує свої політичні ігрища.
“Моя остання зустріч зі Сурковим відбулася в січні. Тоді ми були позитивно налаштовані на обговорення, є чимало роботи. Хочемо, щоби Росія з точки зору географії, повноважень і термінів серйозно поставилася до введення миротворчої місії, яка би створила умови для миру, і повного виконання мінських домовленостей. Ми готові говорити з росіянами про це, щоби прагнути повернути мир на Донбас”, – прокоментував можливість відставки Суркова Курт Волкер, додавши, що коли Росія буде готова, США зустрінуться з Сурковим, чи з тим, кого Кремль призначить замість нього для переговорів.
Політолог Євген Магда в блозі на сайті politeka.net висловив думку, що, хоча поява та активні дії Волкера поки кардинально не змінили ситуацію на сході України, проте примусили учасників переговорного процесу бути більш активними. Тим паче, американський дипломат виконує важливу місію – доводить до політичного керівництва США інформацію про події на Донбасі, називаючи речі своїми іменами.

Відновлення Донбасу і зміцнення безпекового сектору

Цього тижня Президент Петро Порошенко зустрівся з головою Парламентської Асамблеї ОБСЄ Георгієм Церетелі, обговоривши питання безпеки на Донбасі, необхідні дії для мирного врегулювання ситуації, зокрема, в контексті можливого розміщення миротворчої місії ООН у зоні конфлікту. Крім цього, під час зустрічі наголошено на необхідності збереження антиросійських санкцій до відновлення суверенітету, територіальної цілісності України і допомоги внутрішньо переміщеним особам.
Петро Порошенко закликав Парламентську Асамблею ОБСЄ продовжити зусилля для звільнення українців із полону терористів і російських в’язниць. Він також запропонував парламентам країн ЄС підготувати цільову програму шефства над окремими населеними пунктами Донбасу, сприяючи його відродженню після війни, інформує прес-служба глави держави.
Нагадаємо, задля покращення координації дій військових на фронті, українська влада переформатувала АТО в Операцію об’єднаних сил, що дає змогу Збройним силам України реагувати на все оперативно. Ще одним важливим кроком у реформуванні безпекового сектору нашої держави має стати ухвалення закону про національну безпеку, який пройшов лише перше читання.
Він, зокрема, передбачає розвиток держави в умовах воєнного конфлікту, а в деяких положеннях і дії в умовах воєнного стану. Одне з найважливіших його нововведень – визначений річний обсяг видатків на фінансування сектору безпеки та оборони і планування оборонного бюджету на основі спроможностей. Секретар парламентського комітету з питань нацбезпеки й оборони Іван Вінник у коментарі РБК-Україна повідомив, що відповідний законопроект планують винести на голосування парламенту в цілому 24 травня.
Євген Магда, політолог, директор Інституту світової політики:
– По-перше, поки що рано говорити, що помічник Путіна Владислав Сурков залишить свою посаду. По-друге, треба зважати, що він не формує політику, а є лише її виконавцем. Відповідно, виходячи з цього, треба аналізувати перспективи його звільнення. На мою думку, в такий спосіб Росія намагається уникнути інтенсифікації діалогу зі США щодо долі Донбасу. Мовляв, ми одного звільнили, іншого призначили, йому потрібно ввійти в курс справи. Тобто, Росія елементарно тягне час, аби не давати відповіді на питання, які стоять на порядку денному в україно-російсько-американських відносинах у контексті врегулювання ситуації на Донбасі, тут не має бути жодних ілюзій. У російських медіа називають дві кандидатури на місце Суркова – Дмитра Козака і Михайла Литвина. Але жодне прізвище не має значення, адже вони не є самостійними фігурами. З огляду на те, що є декілька форматів вирішення долі Донбасу, ситуація складна. Сказати, який із них виявиться дієвим, а який неефективним, не візьметься ніхто. Вони продовжать існувати в умовах жорсткої інформаційної політики, критики один одного і подібних речей. Дива в цьому плані очікувати не варто. Не думаю, що Сурков, чи той, хто його замінить, вступить у Мінський формат. Це два паралельні процеси, що триватимуть довго. Для миротворчої місії на Донбасі потрібна одна принципова річ – Російська Федерація повинна дати згоду про її введення. Лише після цього можна узгоджувати її формат і завдання. Поки цього нема, говорити про реальність появи миротворців на Донбасі нагоди не випадає. Вочевидь, це відбудеться не раніше наступного року. Переформатування АТО в Операцію об’єднаних сил має сенс, оскільки такий крок фактично встановлює реальний стан справ на Донбасі, реальну розстановку сил і дає більше можливостей українським військовим, які мають контролювати ситуацію на окупованих територіях. Закон про національну безпеку України теж має сенс, адже він передбачає запровадження в нашій країні норм, властивих країнам НАТО в цьому питанні, підтверджує український вектор євроатлантичної інтеграції. Думаю, до липневого саміту НАТО в Брюсселі цей закон має бути ухвалено, парламентарі повинні це усвідомлювати. Щодо можливого шефства країн ЄС над населеними пунктами Донбасу: Європі властива солідарність, тому такий сценарій можна втілити в життя. Інша справа, хто до цього долучатиметься. Масштаби руйнування, інфраструктурні втрати на Донбасі достатньо великі. Очікувати, що хтось викладе десятки мільярдів євро на реконструкцію не варто, адже цей процес потребує різноманітних оригінальних підходів.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8377 / 1.65MB / SQL:{query_count}