Українська медицина: вихід із коматозного стану

На Львівщині 88 медичних закладів первинної ланки готові до підписання декларацій із пацієнтами

фото: vashezdorovie.com
Медична реформа поступово набирає популярності серед українців. Від початку офіційного старту в Україні загальнонаціональної кампанії “Лікар для кожної сім’ї” понад 650 тисяч пацієнтів обрали свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра і підписали з ним декларацію. Повним ходом триває її впровадження і у Львівській області.

У Львівській області – близько 25 тисяч декларацій

За інформацією директора департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації Ірини Микичак, станом на 18 квітня 88 обласних медичних закладів зареєструвалися в електронній системі охорони здоров’я (відповідно готові до підписання декларацій), 1065 лікарів на Львівщині виробили цифрові підписи. Декларації з лікарями підписали близько 25 тисяч жителів області. Попередньо коштом обласного бюджету для сільських лікарських амбулаторій придбано комп’ютери, за гроші Світового банку – програмне забезпечення для них, проведено навчання з комп’ютерної грамотності лікарів.
“Наразі у Львівській області триває процес автономізації медичних закладів первинної ланки, тобто перетворення їх у некомерційні комунальні підприємства. 17 квітня депутати Львівської обласної ради прийняли на сесії рішення про перетворення 14 медичних закладів області в некомерційні комунальні підприємства. Це необхідно для того, щоби вони з липня 2018 року, як це передбачає МОЗ, через Національну службу здоров’я України почали отримувати фінансування від держави відповідно до обсягу наданих медичних послуг”, – зазначила Ірина Микичак, підкресливши, що на 2,5 мільйона мешканців Львівської області припадає тисячу сімейних лікарів.
З її слів, декларація, яку пацієнт підписує із сімейним лікарем, терапевтом або педіатром, безстрокова: “Цей процес не розпочинається сьогодні і не завершується завтра. Він триватиме до кінця 2018-го, і, думаю, продовжиться і в 2019-ому. Тут немає жорстких правил, адже кожна людина має право обирати, підписувати чи не підписувати, з ким саме підписувати декларацію. Медичні заклади, які не зареєструються в електронній системі охорони здоров’я, фінансуватимуть із коштів медичної субвенції, принаймні в перехідний період. Кожна реформа завжди є складною. Так буде, поки ми не зрозуміємо всі нюанси й не адаптуємося до змін”.
Декларація діє доти, доки пацієнт не вибере іншого лікаря, при цьому попередня декларація анулюється. Для дитини декларація з педіатром діє до 18 років. Після досягнення цього віку їй потрібно вибрати сімейного лікаря або терапевта. Кампанія з вибору лікарів діє лише для фахівців первинної ланки медицини, тому пацієнт не може підписати декларацію з вузьким спеціалістом. Якщо пацієнт хоче підписати декларацію з лікарем, але фізично не може відвідати поліклініку (це, зокрема, стосується людей з інвалідністю), то лікаря можна викликати додому й узгодити все на місці, запевнила Ірина Микичак.
“На кожній нараді ми просимо лікарів пропонувати свої послуги родинам, які приписані на їхній дільниці. Кожен медичний заклад самостійно організовує комунікацію з пацієнтами. Лікувальні установи Львівської області отримали від МОЗ відповідні плакати і наліпки з написом “Тут можна обрати свого лікаря”, що вже використовують. Лікарі повинні розуміти, що чим більше в них буде пацієнтів, тим більшим буде їхній дохід, – каже Ірина Микичак. –  Підписання декларацій між лікарями та пацієнтами повинне сприяти підвищенню конкурентоспроможності медзакладів, відповідно і якості медичних послуг. При підписанні декларації документально фіксується, що лікар, якого обрав пацієнт, несе за нього відповідальність, чого раніше не було”.

Розвиток сільської медицини

Нагадаємо, відповідно до закону “Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів”, держава щороку виділятиме на лікування кожного пацієнта, котрий підписав декларацію, 370 грн (для малих дітей та пенсіонерів – 750 грн). Підписати декларацію можна з будь-яким сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром у закладі первинної допомоги незалежно від місця проживання чи прописки.
Із собою необхідно мати паспорт (для дітей – свідоцтво про народження), ідентифікаційний код і мобільний телефон, на який прийде смс-повідомлення з кодом верифікації. В кожному медзакладі має бути уповноважений працівник, який вноситиме дані пацієнта до електронної системи. Після того, як інформацію про пацієнта внесуть до системи, уповноважений працівник повинен роздрукувати два примірники декларації: один пацієнт забирає зі собою, другий зберігається в медзакладі.
Відмовити у підписанні декларації лікарі можуть лише, якщо медзаклад іще не підключений до електронної системи охорони здоров’я, або лікар уже набрав максимальну кількість пацієнтів (у такому випадку можна знайти іншого лікаря). Відповідно до передбачених норм, сімейний лікар може обслуговувати щонайбільше 1,8 тисячі осіб, терапевт – 2 тисячі, педіатр – 900 (у сільській місцевості ці показники можуть бути вищими).
До слова, наприкінці січня 2018-го в Україні також набув чинності закон “Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування в сільській місцевості”, що передбачає створення в селах мережі сучасних амбулаторій, укомплектування їх необхідним обладнанням, лікарськими засобами і створення належної інфраструктури, про що “Львівська Пошта” раніше писала.
Таким чином передбачено впровадження в сільській місцевості новітніх технологій медичного обслуговування, зокрема, на базі центрів первинної медико-санітарної допомоги. Лікарі зможуть надавати пацієнтам телемедичні послуги, тобто за допомогою електронних засобів консультувати і проводити фахову діагностику на відстані. Держава обіцяє підвищити зарплату сільським медикам і забезпечити їх службовими автомобілями та житлом.
Добре, що держава нарешті вирішила вивести українську медичну галузь із коматозного стану. Але чи знайдуться в держбюджеті кошти на реалізацію запланованих змін? Чи достатньо передбачених коштів для повноцінної медичної допомоги? Чи всі пацієнти зможуть лікуватися у висококваліфікованих лікарів? Питань, як бачимо, чимало…

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8066 / 1.59MB / SQL:{query_count}