Медреформа: а ви вже підписали декларацію?

Міністерство охорони здоров’я запевняє, що персональні дані у декларації лікарів і пацієнтів захищені, але не зазначає, на якій юридичній підставі

У рамках національної кампанії “Лікар для кожної сім’ї” станом на 13 квітня декларації із сімейними лікарями підписали 537 577 пацієнтів, а в Національній електронній системі охорони здоров’я зареєструвалися 1069 мед­закладів і 16 095 лікарів (у Львівській області – 81 медзаклад, 953 лікарі, 10 051 пацієнт). За даними Українського кризового медіацентру, найбільше декларацій підписали в Києві – 76,5 тисяч.
Серед лідерів також Харків, Мукачеве, Вінниця, Кривий Ріг, за областями – Донецька, Харківська та Вінницька. В середньому за день декларації підписують близько 30-50 тисяч громадян.

Як підписати декларацію з лікарем

З квітня в Україні стартував один з етапів медреформи – всеукраїнська кампанія із підписання декларацій між лікарями та пацієнтами. Таким чином українці повідомлятимуть, в якому медзакладі і в якого фахівця вони хочуть лікуватися. Передбачається, що на основі цього з початку липня 2018-го Національна служба здоров’я (наразі триває створення НСЗУ, призначено її директора – Олега Петренка) оплачуватиме лікування пацієнта, а медики отримуватимуть зарплату відповідно до кількості людей, яких обслуговуватимуть. Держава щороку виділятиме на лікування кожного пацієнта 370 грн (для малих дітей та пенсіонерів – 750 грн). Підписати декларацію можна з будь-яким сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром у закладі первинної допомоги незалежно від місця проживання чи прописки.
Із собою необхідно мати паспорт (для дітей – свідоцтво про народження), ідентифікаційний код і мобільний телефон, на який прийде смс-повідомлення з кодом верифікації. В кожному медзакладі має бути уповноважений працівник, який вноситиме дані пацієнта до електронної системи. Після того, як інформацію про пацієнта внесуть до системи, уповноважений працівник повинен роздрукувати два примірники декларації: один пацієнт забирає зі собою, другий зберігається в медзакладі.
Тим, хто не має паспорта громадянина України, можна подати інші документи, передбачені законодавством: зокрема, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідку на постійне проживання в Україні, посвідчення біженця або особи, яка потребує додаткового захисту, інформує МОЗ.
Щоправда, електронну декларацію можна підписати лише з лікарем, котрий працює в закладі, підключеному до системи “Електронне здоров’я”. Аби перевірити наявність обраного лікувального закладу в системі, потрібно ввести його назву у формі пошуку на сайті portal.ehealth-ukraine.org або звернутися безпосередньо в реєстратуру. Вже підключені до системи заклади повинні мати спеціальну наліпку з написом “Тут можна обрати свого лікаря”.

джерело: moz.gov.ua

Чому необхідно підписати декларацію з лікарем

Зі слів в.о. міністра охорони здоров’я Уляни Супрун, відмовити у підписанні декларації лікарі можуть лише з двох причин. Перша –  медзаклад іще не підключений до електронної системи охорони здоров’я (щодня нові медзаклади підключаються до системи, про те, коли обраний вами заклад планує це зробити, можна дізнатися в реєстратурі). Друга – лікар набрав максимальну кількість пацієнтів (у такому випадку можна знайти іншого лікаря).
Відповідно до передбачених норм, сімейний лікар може обслуговувати щонайбільше 1,8 тисячі осіб, терапевт – 2 тисячі, педіатр – 900 (у сільській місцевості ці показники можуть бути вищими). МОЗ не обмежує українців у термінах вибору лікаря первинної ланки, але рекомендує зробити це до кінця цього року, аби згодом мати змогу скористатися програмою гарантованих безоплатних медичних послуг, яку розроблятиме уряд, а затверджуватиме парламент. Передбачається, що пацієнти, котрі не укладуть декларацію із сімейними лікарями, будуть змушені оплачувати візит до медичного фахівця з власної кишені.
Сімейні лікарі, терапевти та педіатри спостерігатимуть за станом здоров’я пацієнтів, ставитимуть діагнози та лікуватимуть найбільш поширені хвороби, травми, отруєння, патологічні, фізіологічні (під час вагітності) стани, вестимуть пацієнтів із хронічними захворюваннями та станами. За потреби лікар може направити до фахівця вузького профілю або консультуватися з ним. Він надаватиме невідкладну допомогу при гострому розладі фізичного чи психічного здоров’я. Також у компетенції лікарів “первинки” – спостереження за неускладненою вагітністю й окремі послуги паліативної допомоги. Вони видаватимуть потрібні довідки, листки непрацездатності, направлення для проходження медико-соціальної експертизи.
Люди, які потребуватимуть консультації лікаря у себе вдома, не залишаться без допомоги, зазначають у МОЗ. Пацієнт зможе подзвонити і записатися на прийом або обґрунтувати потребу, викликавши лікаря додому, залишивши при цьому свої контактні дані. Лікар тепер матиме можливість передзвонити пацієнту й обговорити з ним його проблему, домовитися про час такого візиту. Якщо лікар буде у відпустці чи захворіє, він має знайти колегу, який його замінить.
Певні занепокоєння в людей викликає необхідність залишати у медзакладах копії паспортів та ідентифікаційного коду. У МОЗ запевняють, що персональні дані лікарів і пацієнтів надійно захищені в електронній системі охорони здоров’я. Однак іншої думки начальник управління охорони здоров’я Львівської міської ради Володимир Зуб, до якого “Львівська Пошта” звернулася по коментар.
Володимир Зуб, начальник управління охорони здоров’я Львівської міської ради:
– Львів поступово долучається до медреформи. Заклади охорони здоров’я нашого міста, які надають первинну медичну допомогу, ще минулого тижня приєдналися до системи обміну медичною інформацією. Станом на 13 квітня в цій системі зареєструвалися 99% лікарів зі Львова. Триває процес підписання з пацієнтами декларацій, остаточну форму яких наприкінці березня затвердило Міністерство охорони здоров’я України. У Львові станом на 13 квітня підписано понад 4 тисячі декларацій із пацієнтами, котрі дали згоду на обробку своїх персональних даних. МОЗ запевняє, що персональні дані лікарів і пацієнтів захищені, але не зазначає, на якій юридичній підставі. На жаль, постанова уряду, яка, відповідно до закону про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів, має затвердити порядок функціонування електронної системи охорони здоров’я, досі не прийнята. Наразі є лише усні запевнення в.о. міністра охорони здоров’я Уляни Супрун та її заступників.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8515 / 1.6MB / SQL:{query_count}