Штучне завищення цін на пальне

В Україні можуть ввести квоти на імпорт нафтопродуктів, що, на думку експертів, зумовить подорожчання бензину і дизпалива

Найбільший нафтопереробний завод України “Укртатнафта” звернувся до Міністерства економічного розвитку і торгівлі з проханням обмежити імпорт бензину і дизельного пального з травня цього року. Водночас компанія просить запровадити єдину квоту на білоруське і російське пальне, розцінюючи їх як єдине джерело постачання, й окремо квотувати імпорт із третіх країн. “Укртатнафта” аргументує це тим, що введення квот дозволить у 2019-ому довести частку внутрішнього виробництва пального в балансі споживання до 40%, а 2020-го – до 70% через підвищення конкурентоспроможності української переробки.
Однак експерти “Консалтингової групи А-95”, за результатами вивчення заяви “Укртатнафти”, дійшли до висновку, що обмеження ринку імпорту спричинить зростання цін на пальне для всіх категорій споживачів, зруйнує стійку модель забезпечення країни пальним і не вирішить проблем нафтопереробної галузі. На їхню думку, відповідне звернення містить чимало маніпуляцій. Вони розцінюють його як чергову спробу групи “Приват” монополізувати вітчизняний ринок нафтопродуктів.
Директор “Консалтингової групи А-95” Сергій Куюн переконаний, що головною проблемою українських нафтопереробних заводів на ринку бензину є не імпорт, а падіння споживання на понад третину за останні чотири роки. Для нарощування продажів “Укртатнафті” необхідно реформувати свою політику збуту, а не пробувати змінити ринок неринковими методами, вважає експерт.

“Пальне в Україні може подорожчати на близько півтори гривні”

Сергій Куюн, директор “Консалтингової групи А-95”, – про доцільність обмеження імпорту нафтопродуктів і можливі ризики прийняття відповідного рішення

– Скажіть, будь ласка, чим мотивована пропозиція “Укртатнафти” ввести квоти на імпорт нафтопродуктів?
– Найпотужніше українське нафтопереробне підприємство “Укртатнафта” звернулося до Міністерства економічного розвитку та торгівлі України з проханням обмежити імпорт нафтопродуктів, посилаючись на те, що в нас, начебто, є залежність від російської нафти, що вітчизняний ринок нафтопродуктів розбалансований. Але якщо є претензії до цього напрямку, то ініціюйте розслідування проти Росії, а не проти всіх країн-постачальників нафтопродуктів.
Тут уже є певні протиріччя, це схоже на подвійну гру. “Укртатнафта” не хоче проводити відкриту дискусію і захищати свою позицію, а ходить кабінетами і лобіює рішення, яке дозволить не тільки відкрити провадження і розпочати розслідування, а й увести на цей період квоти та мита. Її основний розрахунок – швидко це зробити, а потім розслідування нехай триває скільки завгодно.
Така ситуація не нова. Раніше було декілька подібних звернень, наприклад, щодо введення досить високого мита на імпорт нафтопродуктів, але після проведення відповідного розслідування у 2011 – 2012 роках Міністерство економічного розвитку і торгівлі України відхилило звернення. Це була винятково лобістська ініціатива, яка мала на меті затвердити монополію двох українських нафтопереробних заводів. Сьогодні відбувається те саме.
– Чи є підстави для такої ініціативи?
– Заява “Укртатнафти” непереконлива. По-перше, динаміка постачання нафтопродуктів на ринок України розглядається без урахування минулого року, коли українські виробники суттєво нарощували постачання нафтопродуктів. Так, це суперечить тому, що вітчизняний виробник нібито потерпає від імпорту. По-друге, відбувається перекручування фактів. Основна теза “Укртатнафти” – імпорт не дає розвиватися вітчизняному виробнику. Хоча насправді в трейдерів просто немає і не було іншого виходу, як купувати імпорт, адже наші виробники не давали спочатку якості, а потім і кількості нафтопродуктів. Головна проблема – це відсутність інвестицій у розвиток українських нафтопереробних підприємств і, як наслідок, низька ефективність переробки українських заводів. Наразі в наших нафтопереробних підприємств немає жодних перешкод нарощуванню нафтопереробки.
Логіка “Укртатнафти” – давайте спочатку обмежимо імпорт нафтопродуктів, щоб люди пішли до нас, і ми їм продаватимемо свою продукцію. Вона хоче, аби завдяки допомозі уряду ринок сам до них прийшов. Однак у ринковій ситуації так не роблять. Відвойовувати ринок потрібно шляхом підвищення якості власної продукції. Будь-які обмеження однозначно призводять до дестабілізації. Всі ми розуміємо, в якій країні живемо і які тут діють правила. Це хлопці з грошима і зв’язками, тому ніхто не виключає найгіршого варіанту.
– Які ризики можливі у випадку, якщо Міністерство економічного розвитку і торгівлі підтримає пропозицію “Укртатнафти”?
– Коли будуть введені квоти на імпорт нафтопереробних продуктів, усі постачальники добре розумітимуть, хто скільки може поставити, а це відкриває шлях до картельної змови, коли вони зможуть домовитися між собою про єдину вартість нафтопродуктів. Тобто їм не доведеться конкурувати один з одним. Зрозуміло, що ніхто не хоче продавати дешево. Я не бачу особливих передумов для зростання вартості пального в Україні, але якщо у квітні буде прийнято рішення про обмеження імпорту, вочевидь, відбудеться стрибок цін на пальне (з урахуванням податків – на близько півтори гривні за літр), а це поганий сигнал для ринку.
Як показує практика, одразу ніхто не передумає заправлятися. Звичайно, реакція на це буде, але не миттєвою. Якщо приватні автовласники мають вибір – поїхати громадським транспортом, а машину поставити на стоянку, то бізнес не має таких альтернатив. Тому навіть після подорожчання попит на пальне суттєво не зменшиться.
Розмовляв
Андрій Омельницький

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8390 / 1.58MB / SQL:{query_count}