Медична реформа: забагато невизначеності…

Із 2 квітня українці зможуть на власний вибір підписувати декларацію із сімейним лікарем, терапевтом або педіатром

Із 2 квітня, згідно з планами уряду, має розпочатися загальнонаціональна кампанія “Лікар для кожної сім’ї”. Передбачається, що українці нарешті зможуть підписати декларацію із сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром. Нагадаємо, що на початку цього року в Україні стартувала масштабна медична реформа, яка базується на новому принципі фінансування “гроші ходять за пацієнтом”.

Де можна обрати сімейного лікаря?

Так, відповідно до закону про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів, держава щороку виділятиме на лікування кожного пацієнта 370 гривень. Ці кошти за посередництва Національної служби здоров’я (наразі триває створення НСЗУ, вже призначили її директора – випускника Києво-Могилянської академії та Вінницького медичного університету Олега Петренка) скеровуватимуть на фінансування екстреної, первинної, паліативної медичної допомоги, термінової хірургії, а згодом і медичної реабілітації, допомоги дітям до 16 років та жінкам у зв’язку з вагітністю і пологами.
Програму гарантованих безоплатних медичних послуг розроблятиме уряд, а затверджуватиме парламент. Аби скористатися нею, потрібно незалежно від місця реєстрації підписати із сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром декларацію, яку зареєструють у електронній системі охорони здоров’я (e-Health). Відповідно дані пацієнтів зберігатимуться не в папках чи картонних коробках, як раніше, а в електронній системі. Декларацію не потрібно буде перепідписувати, адже вона діятиме доти, доки пацієнт не вирішить змінити лікаря. Планується, що з липня цього року Національна служба здоров’я України на основі підписаних декларацій скеровуватиме кошти із загальних податків у медичний заклад лікареві, якого обрала конкретна людина.
Поки що триває підключення закладів первинної медичної допомоги до електронної системи охорони здоров’я. Заклади, які вже готові до підписання декларацій із пацієнтами, можна буде впізнати за спеціальною наліпкою з написом “Тут можна обрати свого лікаря”, інформує офіційний сайт МОЗ України. В Міністерстві охорони здоров’я сподіваються, що місцева влада по всій країні гарантуватиме людям можливість обрати свого лікаря. Для цього на місцях мають забезпечити підключення закладів до електронної системи охорони здоров’я.
Кінцевого терміну підписання декларацій немає. Щоправда, Міністерство охорони здоров’я рекомендує не відкладати це на кінець року і радить обрати лікаря, якому довіряєте, аби під час наступного візиту підписати з ним декларацію. Інформацію про лікарів можна отримати в знайомих або в реєстратурі певного медичного закладу.

Обираємо лікаря, а декларацію підпишемо згодом

Однак наразі медична реформа відбувається лише на рівні слів. Адже немає найголовнішого для передбачених законом змін у відносинах лікаря і пацієнта – офіційно затвердженої форми декларації. Є лише її проект. Тож фактично виходить, що ще нема що підписувати… Але, звичайно, це не заважає українцям шукати власного лікаря первинної ланки медицини, аби отримувати в нього допомогу. І згодом, коли будуть прийняті відповідні нормативно-правові акти, підписати з ним декларацію та одержати від держави кошти на своє лікування.
Ольга Жук, заступник головного лікаря Комунальної 3-ої міської поліклініки Львова (Левандівка) розповіла “Львівській Пошті”, що вже зараз львів’яни можуть обирати лікарів незалежно від місця реєстрації. Для цього пацієнтові необхідно написати і зареєструвати в адміністрації медичного закладу, де він хоче отримувати допомогу, відповідну заяву на ім’я головного лікаря (її зразок є в поліклініці). Після цього в реєстратурі лікувальної установи інформацію про нього (зокрема ім’я, прізвище, адресу та місце роботи) і його паспортні дані занесуть у електронний реєстр.
Лише після цього лікар зможе скерувати пацієнта в клініко-діагностичну та бактеріологічну лабораторії для проведення забору біологічних рідин на аналізи (наприклад, крові та сечі), на флюорографію (рентген), електрокардіограму, електроенцефалограму, профілактичні щеплення. Якщо пацієнт приписаний до медичного закладу, всі ці послуги він отримає безкоштовно, запевняє Ольга Жук. Також на офіційному сайті 3-ої міської поліклініки Львова можна знайти графіки роботи лікарів.
“Для нас пріоритетом є надання пацієнтам необхідної допомоги. Ми цілком підтримуємо медичну реформу, але потрібно, щоб усе відбувалося правильно і послідовно. Всі наші лікарі первинної ланки виготовили власні цифрові підписи. Зараз триває процес автономізації медичного закладу – перетворення його із бюджетної установи в комунальне некомерційне підприємство, аби згодом через Національну службу здоров’я України отримувати фінансування відповідно до кількості пацієнтів, котрі підпишуть з лікарями декларації. Окрім цього, для лікарів регулярно проводять семінари щодо впровадження медичної реформи”, – зазначила в розмові з “Львівською Поштою” Ольга Жук.
Отож, наступним важливим кроком у реформуванні моделі фінансування української системи охорони здоров’я є укладання договорів між медичними закладами та Національною службою здоров’я. Згідно з планами МОЗ, уже з липня перші заклади первинної допомоги повинні отримувати справедливу оплату медичних послуг за принципом “гроші йдуть за пацієнтом”.
“Ми працюватимемо, аби вже з липня заклади, які у квітні почнуть підписувати декларації з пацієнтами і хочуть показати кращі сервіс та якість медичних послуг, були винагородженні кращим фінансуванням. Тож у найближчі місяці в мене і у НСЗУ, створення якої тепер можна розпочати, є чимало завдань. Коли я йшов на цю посаду, був свідомий того, що роботи попереду неймовірно багато. Впевнений, що заплановані зміни в системі охорони здоров’я відтепер невідворотні!” – наголосив новопризначений голова Національної служби охорони здоров’я Олег Петренко, інформує офіційний сайт МОЗ.

Декларація: які документи потрібні

Зі слів заступника міністра охорони здоров’я України Павла Ковтонюка, для підписання декларації треба мати зі собою паспорт, ідентифікаційний код та мобільний телефон, на який прийде смс-повідомлення з кодом верифікації. У кожному медзакладі має бути уповноважений працівник, який вноситиме дані пацієнта до електронної системи. Після того, як інформацію про пацієнта внесли до системи, уповноважений працівник повинен роздрукувати два примірники декларації: один пацієнт забирає зі собою, другий зберігається в медичному закладі.
“Якщо вам дають заповнювати щось на папері – якусь паперову декларацію – і не вносять дані до електронної системи – це несправжня декларація! Декларації заносить до електронної системи працівник закладу, і ви підписуєте роздруковану з комп’ютера декларацію” – пояснив Павло Ковтонюк.
Останній крок у процесі підписання декларації – завірення декларації електронним цифровим підписом (ЕЦП) медичного працівника. Уповноважений працівник скріплює своїм ЕЦП декларацію та надсилає її до електронної системи. “З цього моменту ваш вибір зафіксований у Єдиному державному реєстрі декларацій, і Національна служба здоров’я бачитиме, в який заклад та якому лікарю спрямовувати фінансування”, – сказав Павло Ковтонюк.
Лікар не може відмовитися підписувати декларацію через наявні хронічні захворювання у пацієнта, вік, стать, місце проживання чи матеріальне становище. Єдина причина, через яку лікар може відмовити пацієнтові, якщо він досяг рекомендованого ліміту щодо кількості пацієнтів. Для лікаря-терапевта такий ліміт становить 2 тисячі пацієнтів, для сімейного лікаря – 1800, для педіатра – 900.
Володимир Зуб, начальник управління охорони здоров’я Львівської міської ради:
– Ми повинні керуватися відповідними нормативно-правовими актами. З повідомлень на сайті Міністерства охорони здоров’я України я не зрозумів, виготовляти наліпки з написом “Тут можна обрати свого лікаря” потрібно самостійно чи це відбуватиметься централізовано? Якими вони мають бути? Невідомий також спосіб їх використання. Має ж бути певний стандарт! Поки що тут цілковита невизначеність. Через неготовність усіх ланок цього ланцюжка в мене виникли великі сумніви щодо того, що приписна кампанія пацієнтів розпочнеться в Україні з початку квітня 2018-го. МОЗ не визначило, коли вона повинна завершитися. Тож запас часу є, головне все робити правильно, аби уникнути можливих ризиків. Ще торік ми закупили комп’ютери лікарям первинної ланки, підключили інтернет, провели навчання комп’ютерної грамотності лікарів, ознайомили їх зі зразком декларації та роботою електронної системи охорони здоров’я. Матеріально і психологічно ми готові до старту кампанії з підписання декларацій між лікарями та пацієнтами, проте юридично цього ще не можна робити, оскільки станом на 27 березня офіційно не затверджена форма відповідної декларації, порядок використання e-Health і що важливо – нема ствердної відповіді щодо забезпечення захисту персональних даних. Поки не отримаємо гарантії, що інформація про пацієнтів і лікарів буде захищеною, не заохочуватимемо лікарів будь-що підписувати декларації з пацієнтами. Але львів’яни вже зараз можуть звертатися по допомогу в будь-який лікувальний заклад Львова!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8106 / 1.63MB / SQL:{query_count}