Україна на кредитній “голці”

Без чергового траншу Міжнародного валютного фонду наша країна не зможе віддавати зовнішні борги

фото: АР
Президент Петро Порошенко в рамках Все­світнього економічного форуму у швейцарському Давосі зустрівся з директором-розпорядником Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард. Ключовою темою розмови стало виконання Україною взятих на себе зобов’язань щодо співпраці з міжнародними кредиторами. Вони, зокрема, обговорили призначення нового голови Національного банку України.

Проблеми є, але Президент їх не бачить

Так, Крістін Лагард закликала Київ пришвидшити темп стратегічних реформ: “Я знову підтвердила, що МВФ готовий надалі підтримувати Україну разом з іншими міжнародними партнерами в її зусиллях щодо реформування. Україні варто скористатися наявним сприятливим зовнішнім середовищем для прискорення реформ і переходу до сильнішого економічного зростання, необхідного для стійкого покращення життєвого рівня населення”.
Після переговорів із Крістін Лагард Петро Порошенко заявив, що Україна підтверджує свою готовність до продовження плідної співпраці з Міжнародним валютним фондом як “важливим чинником зміцнення макроекономічної стабільності та індикатором довіри до проведення внутрішніх реформ” і очікує виділення нашій країні близько 2 мільярдів доларів кредиту. На його думку, це сприятиме зміцненню позиції національної валюти, збільшенню стабільності банківської системи й упевненості інвесторів, котрі вкладатимуть гроші в Україну.
При цьому вона зазначила, що “зустріч із Президентом Порошенком і членами його команди була продуктивною і приємною”, тож, вочевидь, можна сподіватися на продовження ефективної співпраці України з МВФ. Після переговорів із Крістін Лагард Петро Порошенко заявив, що Україна підтверджує свою готовність до продовження плідної співпраці з Міжнародним валютним фондом як “важливим чинником зміцнення макроекономічної стабільності та індикатором довіри до проведення внутрішніх реформ” і очікує виділення нашій країні близько 2 мільярдів доларів кредиту. На його думку, це сприятиме зміцненню позиції національної валюти, збільшенню стабільності банківської системи й упевненості інвесторів, котрі вкладатимуть гроші в Україну.
Якщо не отримаємо кредитного траншу, пришвидшиться знецінення гривні і доведеться оголошувати дефолт держбюджету
“Коли сьогодні інвестори гривнею, доларом, фунтом, євро голосують за визнання успішності реформ, це значно важливіше, аніж будь-які політикани, які намагаються дискредитувати Україну в очах світу. Сьогодні можна сказати: в Давосі цей сценарій провалився, дякуючи присутності тут потужної української делегації. За останні півроку ми запровадити довгий перелік реформ і продовжуватимемо ефективну роботу в різних сферах, виконуватимемо те, про що домовилися під час сьогоднішньої зустрічі і до цього. Я сподіваюся на довгу й ефективну співпрацю з МВФ”, – зазначив Петро Порошенко в коментарі одному з українських телеканалів.
На “Українському сніданку” в Давосі (до речі, наш глава держави уперше взяв участь у цьому заході) він наголосив, що в Україні буде створена ефективна система, яка працюватиме на захист інвесторів та заохочуватиме до інвестування. Однак жоден інвестор не погодиться вкладати гроші в нашу країну, поки українська влада не налагодить ефективну співпрацю з міжнародними кредиторами задля зміцнення фінансової стабільності України. Попри заяви міжнародних партнерів, експертів, що українська влада лише імітує боротьбу з корупцією, попри думку більшості українців, що цей процес у нашій країні є неефективним, Петро Порошенко вдає, що все гаразд “у його королівстві”, і щедро себе хвалить.
“Я організовую боротьбу з корупцією в Україні не у зв’язку з візовою лібералізацією або траншем МВФ, а тому що боротьба з корупцією – пріоритет моєї президентської політики. Я створив незалежні антикорупційні органи – НАБУ, САП, які ефективно працюють разом з іншими інституціями і вже демонструють перші результати. В нас був цілий список вимог візової лібералізації, і ми повністю їх виконали”, – зазначив Порошенко, виступаючи на панельній дискусії Всесвітнього економічного форуму в Давосі, інформує “Українська правда”. Але, видається, Україна, про яку говорить Петро Олексійович, – зовсім інша держава, аніж та, в якій ми живемо…

фото: president.gov.ua

П’ятий транш МВФ: коли чекати?

Поки що точно не відомо, коли саме Україна отримає черговий транш кредиту від МВФ. НБУ, зокрема, прогнозує отримання двох траншів у першому та третьому кварталі 2018-го на загальну суму 3,5 мільярда доларів. “Коли ми отримаємо транш – у першому чи другому кварталі, значення для інфляції особливого немає. Важливіший факт продовження співпраці з міжнародними кредиторами”, – зазначив у інтерв’ю Українським новинам заступник глави Нацбанку Дмитро Сологуб.
Але для цього українській владі ще необхідно виконати дві основні умови – ухвалити закон про антикорупційний суд і призначити голову Нацбанку. Крім цього, потрібно було реформувати процес приватизації державних підприємств (нещодавно Верховна Рада прийняла закон “Про приватизацію державного майна”, але ще не відомо, як цей документ працюватиме), аби він був прозорим і ґрунтувався на ринкових механізмах, і здійснити коригування внутрішніх тарифів на газ відповідно до раніше затвердженої формули.
Україна очікує від МВФ близько 2 мільярдів доларів кредиту
Міністр фінансів Олександр Данилюк у кулуарах “Українського сніданку” на економічному форумі в Давосі заявив, що Україна сподівається зробити це до травня 2018-го, інформує Економічна правда. А нещодавно у інтерв’ю “Дзеркалу тижня” він висловив думку, що МВФ може навіть припинити співпрацю з Україною, якщо реформи не будуть продовжені. Натомість Петро Порошенко повідомив американське видання Bloomberg, що очікує місію МВФ і черговий транш у квітні, оскільки, з його слів, Україна вже виконала 80% зобов’язань.

Без кредиту – повний гаплик!

Щоправда, українська влада зволікає з упровадженням реформ, яких вимагає наш основний кредитор. Вісім місяців триває епопея з призначенням нового керівника НБУ, гальмується процес ухвалення закону про антикорупційний суд, який до того ж отримав порцію критики Міжнародного валютного фонду і Світового банку. Довготривала затримка з отриманням чергового траншу від МВФ – головний ризик для фінансової стабільності України, зазначають у Нацбанку. Зараз гроші від МВФ потрібні Україні, як людині повітря, адже найближчими роками нам доведеться віддавати значні борги за раніше отримані кредити.
Так, пікові виплати з обслуговування зовнішнього боргу України припадають на 2018 – 2020 роки, а чинна чотирирічна програма з МВФ на загальну суму 17,5 мільярда доларів (із них отримано 8,7 мільярда чотирма траншами, останній – торік навесні) закінчується в першому кварталі 2019-го.
 Уряд і НБУ впродовж 2018 – 2020 років повинні здійснити зовнішні виплати на суму понад 16 мільярдів доларів, інформує УНІАН. У Нацбанку переконують, що без підтримки міжнародних інституцій зробити це важко, і наголошують на необхідності розпочати перемовини про запуск нової програми співпраці з МВФ ще до завершення нинішньої.
Отож, як бачимо, нашій країні важливо отримати черговий транш кредиту від МВФ, який, до речі, розблоковує фінансову підтримку ЄС і Світового банку. Експерти застерігають: припинення співпраці з міжнародними фінансовими організаціями може створити проблеми з платоспроможністю держави, посилити ослаблення гривні. Саме тому українській владі необхідно зосередитися на прискоренні структурних реформ.

Андрій Новак, голова Комітету економістів України:
– Гроші міжнародних кредиторів ідуть за статтею макроекономічної стабілізації і спрямовуються на поповнення золотовалютних резервів НБУ та вирішення бюджетних проблем, насамперед обслуговування зовнішнього боргу. Сьогодні Україні не обійтися без співпраці з Міжнародним валютним фондом, оскільки на 2018 – 2020 роки припадає пік наших зовнішньоборгових зобов’язань. Нам критично важливо отримати нові валютні вливання від МВФ і Євросоюзу, кредити якого чітко пов’язані з кредитами МВФ. Без цього Україна не зможе силами власного бюджету здійснити відповідні виплати. Зараз в української влади немає іншого виходу, як виконати головні вимоги МВФ. Інакше, якщо не отримаємо кредитного траншу, пришвидшиться знецінення гривні і доведеться оголошувати дефолт держбюджету.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8435 / 1.62MB / SQL:{query_count}