По сусідству з природою

На Франківщині, посеред гір, львів’янин хоче організувати та побудувати екопоселення на 21 сім’ю. Як виглядатиме життя у цьому селі, чому там планують оселитися учасники АТО та як долучитися до ідеї іншим бажаючим

У ХХІ столітті, в час технологічного прогресу, більшість населення живе у шаленому ритмі, постійно кудись поспішаючи. Все більше людей хапаються за будь-яку ниточку, аби переїхати із сіл у міста-мільйонники, де, здається, на перший погляд, життя цікавіше та яскравіше. З містами асоціюються дорогі авто, перспективна робота чи непоганий майданчик для ведення бізнесу. Однак все це у свою чергу призводить до того, що українські села тотально вимирають, землі не обробляються, тоді як у містах приріст населення зростає на очах: тут постійні транспортні колапси та отруєна викидними газами атмосфера.
У сучасному світі жити у місті означає також жити у постійному стресі, весь час гнатися за засобами для існування, часто забуваючи про те, для чого насправді ми живемо та чому треба радіти кожному дню, не зважаючи ні на що.  Наразі для багатьох на горизонті видніються їхні цілі, до яких вони так довго, здавалося б, йшли, так невтомно працювали, що людей просто-напросто більше нічого не цікавить.
Для зведення котеджів будуть використовувати виключно природні матеріали
“Через постійну гонитву за далеким щастям, люди загалом забувають, для чого вони живуть. Робота забирає багато часу, і ми втрачаємо єдність у сім’ї. Щоби вийти із цього лабіринту, думаю, нам треба повертатися до родового способу життя та об’єднуватися у невеликі громади. Тому в мене з’явилася ідея згуртувати однодумців у селі Сеничів, що на Івано-Франківщині. Там на 50 гектарах землі звести сім котеджів, у кожному з яких буде проживати по три сім’ї. Цей проект наразі ще на стадії розробки, і ми поки що тільки плануємо свої задуми. Однак вже близько 15 сімей готові переїжджати у Сеничів та змінювати свій спосіб життя”, – розповів “Львівській Пошті” автор і виконавець проекту екопоселення “Сонце” Ростислав Білинський.

Чому “Сонце”?

“Моя дружина займається викладанням ікон бісером. Одного разу попросила мене намалювати їй віньєтку для ікони. Я побачив цей знак, символ сонця (на малюнку), і мені прийшла ідея. За планом територія поселення “Сонце” з супутника теж буде мати форму цього символу – символу сонця. Ба більше – план кожного котеджу, також за моїм задумом, повинен бути у формі цього символу, який мене і надихнув зайнятись такою справою”, – розповідає Ростислав Білинський.
Каже, що навіть той факт, що план поселення та самих котеджів відповідатиме символу сонця – також перегукується із ідеєю проекту: людина повинна жити поруч із природою, черпати натхнення у навколишній красі і наповнюватися. Але сповна реалізувати такий задум, живучи у шумних містах, практично нереально.
“Сьогодні я запитую дитину, що їй цікавіше: розмова з батьком чи планшет. Донька, не задумуючись, відповідає: планшет... Нам треба негайно змінювати свої цінності, аби не втратити майбутнє”, – наголошує він.

Екопоселення: з думкою про довкілля

Ростислав Білинський має у планах для зведення котеджів використовувати виключно природні матеріали, аргументуючи задум тим, що це не лише корисно для здоров’я, а й порівняно дешево.
“Матеріали для будівництва – дерево, зокрема, дерев’яні чурки довжиною 70 см. Дрова викладаються одне на одне, скріплюючи їх глиною, яку за системою будівництва скіфських будівель будемо перемішувати з сіном. Така технологія дозволяє при мінімальних затратах на будівництво досягнути максимального проценту енергозбереження та теплообміну. Приміщення мають бути просторими та світлими, тому, поруч із технологіями минулих літ, використовуватимемо сучасні склопакети. Для опалення будемо використовувати біогенератори “БГС-40”, які мають потужність для забезпечення енергією усіх семи котеджів. Тобто таким чином вирішується питання тепла, світла і газу (метан), який також необхідний для заправлення потрібної нам автотехніки”, – пояснює автор проекту “Сонце”.
Мешканці поселення повинні бути гостинними, ввічливими, добрими і працелюбними
За його задумом у сере­дині кожної будівлі знаходитиметься кухня-їдальня, яка символізуватиме ватру, і в приміщенні якої будуть гуртуватися мешканці дерев’яного будинку.
“На постійній основі у котеджі мешкатиме три сім’ї, кожна з яких матиме у своєму розпорядженні 100 кв.м. Ще одна частина будинку буде гостьова, або ж для неблагополучних сімей, – каже Ростислав Білинський. – Котедж  буде забезпечений усім необхідним – від декількох санвузлів до сучасних побутових приладів на кухні. Все для того, щоб мешканці почували себе комфортно. Поселення також буде мати авто”, – розповідає Ростислав Білинський.

Без замків, інтернету і телефонів

На думку Ростислава Білинського, такий принцип життя “психологічно укріпить людей у вірі”.
“Однак це аж ніяк не означає, що ми будемо відірвані від світу і цивілізації. Все в міру. Якщо потрібно скористатися телефоном, то, звісно, це можна зробити. Але винятково за потреби, а не просто погортати стрічку новин. Також планую на території поселення приміщення пошти для зв’язку із зовнішнім світом”, – розповідає він.
Підхід до навчання також буде відрізнятися від звичного. Дошкільний заклад разом зі школою базуватимуться на почерговому викладанні дорослими членами спільноти усіх знань.
“Серед членів громади будуть лікарі, а також люди із бодай мінімальними знаннями електрики, столярної, токарської та ковальської справи. Окрім того, мешканці поселення повинні бути гостинними, ввічливими, добрими і працелюбними. Вони мають бути готовими жити за принципом спільного майна і спільної праці, де немає замків на дверях, бо нікому нема потреби щось красти у свого сусіда”, – наголошує співрозмовник.
Проект “Сонце”, зі слів автора, базується на патріотизмі об’єднаної громади. Добровільне об’єднання 21 сім’ї в одну спільноту має на меті не особисте збагачення, а загальний добробут громади: “Жодний устрій – ані демократичний, ані соціалістичний не може забезпечити цілісність людини з природою. Повернути цю гармонію можливо лише відроджуючи взаємовідносини за принципом “люди-сім’я”, “сім’я-природа”.

На чому зароблятиме екосело та як існуватиме 

Зі слів Ростислава Білинського, проект “Сонце” не є комерційним та не матиме жодної причетності до фінансових операцій. Основний напрямок діяльності  – самозабезпечення із самовдосконаленням.
“За планом екопоселення мало б займатися торгівлею надлишком. Тобто ми, наприклад, вирощуватимемо полуницю для себе, а те, що залишиться, піде на продаж. Також село зароблятиме на туризмі, який буде популяризувати такий наш спосіб життя та пропонувати нашим гостям нетрадиційний відпочинок. Займатимемось веденням сільського господарства, зокрема, землеробством, скотарством, фермерством, бджільництвом. Збиратимемо і заготовлятимемо гриби і ягоди. Таким чином не лише ефективно забезпечуватимемо свої потреби, а й за рахунок реалізації надлишку будемо мати доходи”, – каже він.
Добровільне об’єднання 21 сім’ї в одну спільноту має на меті не особисте збагачення, а загальний добробут громади
Втілення в життя проекту “Сонце”, зі слів Ростислава Білинського, передбачає зміну усталеного способу життя усіх членів громади.
“Сьогодні люди настільки полегшують штучним інтелектом життя, що в майбутньому для нас самих у цьому світі може не залишитися місця. Життя в екопоселенні передбачатиме більше фізичної праці та менше відпочинку. Однак праця вестиметься з душею та переконанням, що твоя робота недаремна”, – запевняє Ростислав Білинський.

Як долучитися до проекту

“У наш час люди переважно настільки зневірені, настільки розчаровані реальністю життя, що перебувають у постійному стані невдоволення. Жахаючі новини із засобів масової інформації “тримають” нас смертями, нещасними випадками, трагедіями у стані постійного шоку. Годину для добирання до роботи, годину на повернення додому, восьмигодинний робочий день – все це втомлює і забирає сили. Місяцями не бачимося з дітьми та дружиною, роками намагаємося наздогнати щастя, навіть не розуміючи, що повинні бути щасливими тут і зараз”, – акцентує автор ідеї. На його думку, цей проект орієнтується на свідому категорію спільноти, яку життєві труднощі мобілізують і роблять сильнішою.
Зараз розвитку проекту, зі слів Ростислава Білинського, допомагає юрист-консультант Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій Юрій Ковдань.
“Якщо впродовж трьох років поселення розростатиметься і процвітатиме, можна готувати правову платформу для введення подібних поселень по всій території держави”, – зазначає Ростислав Білинський.
Тож, якщо вам близькі головні меседжі проекту, і ви маєте бажання розпочати нову сторінку свого життя – по сусідству з природою – можете телефонувати за номером 067-793-73-54 (Ростислав Білинський) або писати на електронну скриньку: rostroks@gmail.com.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8148 / 1.62MB / SQL:{query_count}