Заморожений конфлікт: у пошуках миру

Спецпредставник Держдепу США Курт Волкер припускає, що резолюція про введення на Донбас миротворців ООН може бути готова до кінця 2017 року

Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі знову загострилася. Бойовики посилили вогневі провокації майже вздовж усієї лінії розме­жування. Станом на 7 листопада вони 17 разів порушили перемир’я, внаслідок чого загинули двоє українських військових, стільки ж отримали бойові травми, один боєць поранений, повідомляє прес-центр АТО.
Зі слів спецпредставника Держдепартаменту США у справах України Курта Волкера, “Росія повністю контролює ситуацію на Донбасі”. Під час нещодавнього брифінгу у Вашингтоні він зазначив, що Кремль має два варіанти розвитку подій на Донбасі. Перший – російсько-окупаційні сили можуть створити заморожений конфлікт, як у Абхазії, Південній Осетії чи Придністров’ї, але це їм дорого обійдеться. Другий – на його думку, є виведення Росією своїх військ і сприяння розміщенню миротворців ООН, що сприятиме миру і дозволить просуватися у втіленні Мінського процесу.
Волкер заперечив можливість перетворення ситуації на Донбасі на тривалий конфлікт: “Україна прагне відновити суверенітет на власній території, тому має стимули для втілення мінських домовленостей. Росіянам важливо бачити політичні кроки від України в рамках Мінського процесу. Наприклад, факт, що Україна поновила закон про спеціальний статус Донбасу, є важливим політичним кроком, який показав, що вона дотримується введення спецстатусу, коли це буде можливо”.
Щоправда, російська сторона намагається робити все на своїх умовах. Так, з метою відновлення миру та безпеки на сході України в березні 2015-го Президент Петро Порошенко офіційно надіслав до Генсекретаря та Голови Радбезу ООН звернення щодо розгортання на території нашої держави миротворчої операції під егідою ООН. Росія, як держава-агресор, постійно саботувала пропозиції України, відмовляючись розглядати відповідне звернення. Але на початку осені 2017-го Кремль у найкращих традиціях гібридної війни вирішив спотворити ідею української влади щодо миротворців на Донбасі, запропонувавши свій проект резолюції, що фактично є прихованою легітимізацією терористичних псевдореспублік і визначенням війни як внутрішнього конфлікту України (зазвичай “блакитні шоломи” скеровують у зони громадянських війн між різними етнічними групами всередині країни).
Наша держава виступає за те, аби миротворча місія ООН була на всій території непідконтрольних районів із кордоном між Україною та Росією. Натомість Путін хоче, щоб миротворці розмістилися лише безпосередньо на лінії зіткнення та біля неї, в місцях, де працюють спостерігачі ОБСЄ, і мали мандат винятково для свого захисту. Україна та її західні союзники, зокрема США, заявляють, що російський варіант має на меті не вирішення конфлікту, а його консервацію. До того ж, аби миротворці зайшли в ОРЛО, Росія повинна вивести з окупованих територій свої війська, однак агресор не зацікавлений у врегулюванні конфлікту. Курт Волкер запропонував Києву не вносити конкуруючу резолюцію щодо миротворців на Донбасі у відповідь на російську ініціативу і спробувати досягти домовленості. “Ми обговорюємо принципи й елементи, які повинні бути в майбутній резолюції Радбезу ООН, і зробити миротворчі сили ефективними. Якщо зможемо домовитися – це буде найкращий варіант для просування вперед”, – зазначив Курт Волкер, висловивши думку, що відповідна резолюція може бути готова до кінця цього року.
Американський дипломат, котрий 13 листопада в черговий раз зустрінеться в Белграді з радником Путіна Владиславом Сурковим для обговорення механізмів політико-дипломатичного врегулювання українсько-російського конфлікту, наголосив, що миротворча місія буде ефективною лише в разі контролю над всією територією Донбасу, оскільки миротворці повинні спостерігати за переміщенням важких озброєнь і контро­лювати ділянку російсько-українського кордону.
“Мінськ – єдиний доступний шлях. Якщо умови виконають обидві сторони, Україна відновить суверенітет. Так, це складно, території досі окуповані, вогонь не припинено, з російського боку немає жодного руху назустріч. Сподіваюся, ми змусимо Росію не закріплювати, а виводити свої сили, даючи дорогу миротворцям. Якщо ми це зробимо, ситуація зміниться і з’являться умови для складних рішень, які має прийняти Україна в рамках Мінська”, – зазначив Курт Волкер.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9377 / 1.56MB / SQL:{query_count}