Медична реформа: як обрати сімейного лікаря?

Найкраще лікуватися в спеціаліста, якому довіряєте, або звернутися в медзаклад для знайомства з лікарями

З початку наступного року Україна впроваджуватиме новий принцип фінансування медицини, який базуватиметься на страховій основі. Передбачається, що держава платитиме не за утримання медичної інфраструктури, а за конкретне лікування пацієнтів. Уряд визначатиме перелік та обсяг медичних послуг, пов’язаних із наданням екстреної, паліативної медичної допомоги, медичної реабілітації, медичної допомоги дітям до 16 років та у зв’язку з вагітністю і пологами (з 1 січня 2018-го – на первинному, з початку 2020-го – на інших рівнях), що оплачуватимуться з держбюджету за єдиними тарифами.
Аби отримати гроші з держбюджету на лікування, пацієнту необхідно обрати сімейного лікаря, терапевта чи педіатра, та укласти з ним контракт (декларацію). Це можна зробити незалежно від свого місця проживання і того, де лікар працює: в поліклініці, приватній клініці чи має власну практику. Декларації підписуються безстроково. Вибір нового лікаря (в разі недовіри) автоматично анулюватиме декларацію про обрання попереднього.

Всі декларації вноситимуть у систему електронної охорони здоров’я (e-Health), через яку Національна служба здоров’я України (НСЗУ) шляхом укладання договорів із лікувальними закладами та лікарями здійснюватиме оплату медичних послуг і контролюватиме якість лікування. В МОЗ уже підготували проект постанови про створення НСЗУ, яке відбудеться, щойно Президент Петро Порошенко підпише ухвалений парламентом закон “Про державні фінансові гарантії надання медичної допомоги”.
“Постанова вже готова. Ми обговорили питання створення Національної служби здоров’я з іншими центральними органами влади. Створення оператора коштів передбачене законом. Коли документ буде підписаний, ми зможемо надавати нормативні акти, які МОЗ має підписати. Вони всі готові. Чекаємо на адміністративні процедури”, – зазначила т. в. о міністра охорони здоров’я  Уляна Супрун.
Поки влада залагоджує нюанси на законодавчому рівні, українцям варто зосередитися на виборі особистого сімейного лікаря. Найкраще обирати спеціаліста, в якого пацієнт уже лікувався і залишився задоволений результатами його послуг! Однак не всі знають свого сімейного лікаря або ж можуть бути незадоволені його роботою. В такому разі варто попросити поради в людей, котрі мають позитивний досвід у амбулаторії сімейної медицини або поліклініці. Ще одним варіантом є звернення в будь-який медичний заклад для знайомства з лікарями. Інформацію про них можна отримати в місцевому відділі охорони здоров’я або безпосередньо в реєстратурі. Деякі медичні заклади вже мають власні сайти з такими даними.
Для підписання угоди з лікарем знадобляться паспорт та ідентифікаційний код, із педіатром (чи сімейним лікарем, який обслуговуватиме дитину) – свідоцтво про народження дитини, документи (паспорт і код) її батьків чи опікунів. Лікар внесе дані в єдину електронну систему (e-Health) і попросить назвати код, який надійде пацієнтові смс-повідомленням. Якщо пацієнт не матиме мобільного телефона, лікар скопіює його документи і долучить до декларації, яку потрібно підписати в двох примірниках (кожному по одному). Після цього можна звертатися до лікаря в будь-який час.
Як показує світовий досвід, більшість проблем зі здоров’ям можна вирішити на первинній ланці в разі вчасного звернення. Окрім безпосереднього обстеження та лікування, лікарі первинної ланки в разі необхідності скеровуватимуть пацієнта до вузькопрофільних спеціалістів, виписуватимуть рецепти на ліки, даватимуть медичні довідки. На випадок відпустки або хвороби в лікаря повинна бути заміна – інший лікар первинної ланки. Перебуваючи у іншому місті, пацієнт може звернутися до найближчого закладу первинної медичної допомоги.
За рекомендаціями МОЗ, лікар може обслуговувати щонайбільше 2 тисячі пацієнтів (у селі цей показник може бути більший). З наступного року заклад, у якому працює сімейний лікар, отримуватиме з держбюджету безпосередню річну плату за обслуговування кожного пацієнта, який уклав із ним договір (середня виплата на первинній ланці становитиме близько 370 гривень на пацієнта). Це дозволить медпрацівникам мати гідне фінансування і не зазирати в кишеню пацієнта.

“При виборі лікаря насамперед потрібно звертати увагу на його професіоналізм і людяність”

Володимир Зуб, начальник управління охорони здоров’я Львівської міської ради, – про підготовку до медичної реформи і підходи до вибору сімейного лікаря

– Володимире Івановичу, скажіть, будь ласка, чи готовий Львів до повноцінного запуску медичної реформи?
– На початку цього року, щойно Міністерство охорони здоров’я і уряд публічно задекларували заплановані зміни в українській медицині, ми розпочали роз’яснювальну роботу в лікарських колективах, насамперед серед сімейних лікарів. Більш активні самостійно вивчають суть запропонованих новацій і проводять відповідні бесіди з пацієнтами, котрі звертаються до них по допомогу і консультації. Офіційно запрошуватимемо людей підписувати з сімейними лікарями декларації, як тільки Президент підпише закон “Про державні фінансові гарантії надання медичної допомоги” і будуть прийняті відповідні нормативно-правові акти. Адже наразі все залишається на рівні розмов.
Декларації реєструватимуть в єдиній електронній базі. Це питання ще до кінця не опрацьоване. Ми технічно готові до запровадження електронного документообігу. Придбали додаткові комп’ютери, які підключили до інтернету, проводимо навчання комп’ютерної грамотності лікарів. Загалом Львів готовий до запровадження медичної реформи. Зараз усе залежить від затвердження чіткої документації, яка врегулювала б цей процес.
– А ви вже обрали сімейного лікаря?
– Через те, що не маю часу, ще не обрав. Маю чимало знайомих лікарів, з яких обиратиму. При виборі лікаря важливо насамперед звертати увагу на його професіоналізм і людяність, ставлення до пацієнтів. Можна керуватися географічним принципом: я живу в цьому районі, тому обиратиму лікаря тут, бо так простіше. Можна вибирати з-поміж тих, кого знаєш і кому довіряєш. Можна поцікавитися в сусідів, знайомих, котрі знають хороших спеціалістів, почитати відгуки в соціальних мережах і вловити загальні тенденції.
– Чому необхідно підтримувати медичну реформу?
– Особисто я підтримую медреформу і радію, що нарешті з’являється поняття персональної відповідальності лікаря за власний імідж, імідж лікувальної установи, в якій він працює.
На первинній ланці змінюються стосунки між лікарем і пацієнтом. Раніше лікаря не цікавило, чи ходять до нього пацієнти на прийом, адже він все одно отримував посадовий оклад. Тепер у зв’язку зі зміною фінансування медичної галузі лікарі самі пропонуватимуть підписати декларацію пацієнтам, адже за ними “ходитимуть” гроші. Таким чином частину коштів витрачатимуть на утримання персоналу, бухгалтерії, закупівлю необхідного, а кругленька сума залишатиметься лікареві на зарплату.
Крім того, лікар може виробити індивідуальну ліцензію, відкрити рахунок у банку і працювати як фізична особа-підприємець. Він завжди виробляє свою репутацію.
Складніше буде молодим фахівцям, але це стимулюватиме їх ставати професіоналами. Відтепер лікарі матимуть те, що самі зароблять. Від того, наскільки лікар сильний спеціаліст, залежатиме його заробіток.
– Чи може лікар відмовити пацієнтові в підписанні декларації?
– Пацієнт повинен бути зацікавлений у власному здоров’ї. До того ж він здобув право вільно обирати сімейного лікаря, а не лікуватися в того, кого йому призначили.
Лікар не має права відмовити пацієнтові в підписанні декларації, якщо ще не набрав передбачених законом 2 тисяч пацієнтів. Він зобов’язаний надавати гарантований державою пакет медичних послуг, спостерігати за станом здоров’я пацієнта, давати різноманітні поради щодо профілактики захворювання, подавати допомогу в разі виникнення загострень, скеровувати до вузького спеціаліста. За все те пацієнтові не треба буде платити, бо держава заклала для цього необхідну суму грошей.
Сьогодні у Львові понад півтисячі державних сімейних лікарів. Інша річ, скільки їх залишиться після повноцінного запуску медреформи. Пацієнти своїм вибором розставлять усе на свої місця. Так, будуть складнощі, непорозуміння, соціальні невдоволення, адже це перший досвід для України. Цей етап треба перейти, і тоді все налагодиться. Так є в усьому світі. Ми нічим не гірші. Потрібно лише бажання успішно реалізувати запропоновані зміни.
Розмовляв Андрій Омельницький
19.12.2017 16:59
Варя Фоміна

З цію реформю взагалі нічого не зрозуміло, добре, що я хоч знайшла оптимальний медичний центр, де робити МРТ http://mri-expert.lviv.ua/


Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8603 / 1.65MB / SQL:{query_count}