Волевиявлення на місцях

Вибори в об’єднаних територіальних громадах дозволять їм самостійно формувати місцеві бюджети і вирішувати власні проблеми

фото: politeka.net
У рамках реформи децентралізації 2015-го розпочався процес створення об’єднаних територіальних громад (ОТГ), яким держава передала значну частину повноважень і фінансових ресурсів у вигляді субвенцій для їх реалізації. Передбачається, що таким чином органи місцевого самоврядування зможуть успішніше вирішувати власні проблеми. Аби дозволити об’єднаним громадам повноцінно скористатися делегованими повноваженнями, 29 жовтня 2017-го у 201 ОТГ, куди входять 933 місцеві ради (25 міських, 67 селищних і 841 сільська), пройшли перші місцеві вибори. Раніше аналогічне волевиявлення відбувалося з 25 жовтня 2015-го до 30 квітня 2017-го в 415 ОТГ. Водночас ЦВК призначила на 24 грудня цього року перші місцеві вибори ще в 51 ОТГ.

Недосконале виборче законодавство

Найбільша кількість перших виборів в ОТГ пройшла минулої неділі у Дніпропетровській (19) та Волинській областях (19), натомість на Закарпатті та Миколаївщині виборчий процес відбувся лише в одній об’єднаній громаді. За інформацією ЦВК, явка виборців склала 48,2% (у цих виборах могли взяти участь близько 4% усіх виборців України – понад 1 мільйон 330 тисяч осіб). Звідси можна зробити висновок, що українці загалом підтримують реформу децентралізації, розуміючи, що від її проведення безпосередньо залежить якість місцевого самоврядування.
Зі слів спостерігачів, волевиявлення на місцях пройшло спокійно, суттєвих порушень, що могли б уплинути на результати виборів, не було. Правоохоронці, зокрема, фіксували типові для нашої країни факти підкупу виборців, незаконного використання виборчих бюлетенів, умисного знищення або пошкодження майна, спричинення легких тілесних ушкоджень і перешкоджання журналістській діяльності.
Комітет виборців України оцінив вибори в ОТГ 29 жовтня як такі, що здебільшого відповідали стандартам вільного і демократичного виборчого процесу. Спостерігачі також відзначили високий рівень політичної конкуренції виборів 29 жовтня. При цьому виборці отримали можливість обирати серед широкого переліку кандидатів, висунутих місцевими організаціями політичних партій або самовисуванців.
«Якщо говорити про кампанію загалом, вона була вкрай конкурентною, значно більше, ніж у грудні 2016-го. Відзначаємо високу участь політичних партій у процесі висування кандидатів, формуванні виборчих комісій різних рівнів і проведення виборчої агітації, яка, порівняно із загальнонаціональними виборами починається не завчасно, а фактично за два тижні до дня голосування, зважаючи на локальність цих виборів», – зазначила координатор виборчих та парламентських програм громадянської мережі «Опора» Ольга Айвазовська.
За результатами спостережень, КВУ та «Опора» вказують на недосконалість українського законодавства про місцеві вибори, що ускладнює їх належну організацію. «Перші місцеві вибори в об’єднаних територіальних громадах підтвердили необхідність комплексного вдосконалення законодавства про місцеві вибори, забезпечуючи належну правову визначеність виборчих процедур. Виборчий процес у 201 громаді супроводжувався неоднаковим застосуванням законодавства виборчими комісіями та іншими суб’єктами виборчого процесу», – заявили спостерігачі «Опори», а КВУ закликав парламент урегулювати законодавчі прогалини до проведення наступних виборів в ОТГ.

фото: tsn.ua

Кого обрала Львівщина

На Львівщині участь у виборах брали вісім громад – Рудківська, Великомостівська (міські), Щирецька та Славська (селищні), а також Волицька, Солонківська, Підберізцівська та Воютицька (сільські). Відповідно до закону, результати виборів депутатів в одномандатних виборчих округах, сільських, селищних і міських голів мають бути оприлюднені до 3 листопада включно; в багатомандатному – до 8 листопада включно. 
Станом на обідню пору середи, 1 листопада, за попередніми результатами підрахунку голосів, у міських ОТГ перемогли: Великомостівській – чинний голова Великих Мостів Ярослав Ройко (самовисуванець), Рудківській – чинний голова Рудок Іван Лозинський (самовисуванець).
У сільських ОТГ: Волицькій – голова Тшенецької сільської ради Марія Дик, Воютицькій – чинний голова Воютицької сільради Михайло Яремко, Підберезцівській – голова Миклашівської сільради Василь Коваль (самовисуванець), Солонківській – чинний голова Солонки Віталій Ткачук; селищних ОТГ: Щирецькій – селищний голова Щирця Олег Василишин, Славській – директор бази відпочинку «Вежа Ведмежа» Володимир Бега. У Розвадівській сільській ОТГ старостою села Верин став Ігор Гринів, Крупського – Вікторія Тремба, Пісочного – Оксана Струк.

Крижаний душ для опозиції

За даними КВУ, найбільше кандидатів на вибори в ОТГ висунули Блок Петра Порошенка «Солідарність» і «Батьківщина», які отримали більшість голосів виборців. Однак не варто розглядати ці вибори як фундамент чи сходинку перед майбутніми президентськими і парламентськими виборами відповідно навесні та восени 2019-го, адже це зовсім різні речі. Політсили лише отримують своїх кандидатів на місцях.
«На цих виборах ми не побачили нічого дивного. На мою думку, їхні результати мають стати крижаним душем для опозиції, яка захопилася блокуванням магазинів «Рошен» й імітацією бурхливої діяльності в той час, як влада спокійно збиває всі їхні фігури і виграє вибори. Тому ця кампанія виявилася надзвичайно вдалою для влади. Не справдилися прогнози щодо падіння рейтингу Петра Порошенка. Аналізуючи результати виборів, бачимо, що «Батьківщина» виступила на них надзвичайно невдало. Для неї це провальний результат як для опозиційної сили, яка зараз претендує на те, щоби стати найбільш популярною в Україні. Хоча в мажоритарній складовій вона традиційно виступила достатньо непогано. Загалом результати виборів в ОТГ – чіткий сигнал того, що суспільство розчароване як діями влади, так і діями опозиції. В таких умовах зрозуміло, що представники влади святкуватимуть перемогу, адже мають адміністративний ресурс і яскравих кандидатів на місцях», – зазначив у коментарі ТСН.ua політтехнолог, співзасновник Інституту майбутнього Тарас Березовець.
Юрій Танасійчук, експерт із виборчого права
– Фарисейство, коли певні політичні партії гучно кричать на всю країну про перемогу на місцевих виборах. Через рік усю правду покажуть результати роботи їхніх представників на місцях. Побачимо, який тоді буде ентузіазм. Політично вибори в ОТГ виглядають як своєрідний тест майбутніх президентських і парламентських (чим активно користаються політичні невігласи для провокування потрібних емоцій у суспільстві), але фактично і юридично це різного типу виборчі системи з різними інформаційними та процедурними підходами. Виборчий процес в ОТГ можна було б назвати передісторією виборів Президента чи парламенту, якби він відбувався у всій Україні одночасно. Фактично наразі політсили і потенційні кандидати на посаду Президента перевіряють кадрові ресурси на місцях. Найголовніше, що перші місцеві вибори у восьми об’єднаних територіальних громадах Львівщини загалом пройшли чисто й адекватно. Зафіксовано окремі технічні порушення виборчого законодавства, але вони не кричущі і серйозно не вплинули на результати волевиявлення. До кінця цього року аналогічні вибори відбудуться в Кам’янко-Бузькій міській і Мурованській сільській ОТГ. Такі вибори важливі з точки зору децентралізації, адже дозволяють об’єднаним територіальним громадам жити за іншими світоглядними орієнтирами, впроваджувати нову систему фінансування, незалежно від того, яка політична партія перемогла. Перед кожним головою і депутатським корпусом ОТГ стоїть чимало викликів. Зокрема, в медичній та освітній галузях, які передають в управління органів місцевого самоврядування, в домовленостях з іншими селами й основне – в наповнюваності власного бюджету. Водночас у них є відповідні делеговані повноваження. Головне – використати їх для покращення життя громади.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8550 / 1.61MB / SQL:{query_count}