Після довготривалих дискусій Верховна Рада затвердила у другому читанні та в цілому урядовий законопроект про державні фінансові гарантії надання медичних послуг і ліків, в якому закладено принципи медичної реформи в Україні. Розгляд цього документа, який підтримали 240 із 343 зареєстрованих у сесійній залі депутатів, супроводжувався значним спротивом з боку профільного парламентського комітету та галузевих профспілок.
Медичні послуги на страховій основі
Між першим і другим читаннями парламентарі запропонували 893 поправки, які розглянули цього тижня. Тимчасово виконувач обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун навіть висловлювала побоювання, що пропозиції народних обранців знівелюють суть реформи. Однак більшість із них нардепи не ухвалили. Водночас експерт із реформи системи охорони здоров’я Реанімаційного Пакета Реформ Олександр Ябчанка у блозі на сайті Української правди зазначив, що ухвалені зміни не гальмують початок реформи, зберігаючи її основні принципи.
Фактично перед голосуванням ВРУ повернула закон до того вигляду, в якому його пропонував ухвалити профільний парламентський комітет. З документу, зокрема, виключені положення про визнання лікування за міжнародними медичними протоколами і можливість фінансування первинної ланки медицини через механізм субвенцій, а також поняття спільної оплати держави й пацієнта за медичні послуги.
Прибічники медичної реформи не стримують емоцій. Зокрема, Уляна Супрун зазначила на своїй Facebook-сторінці: “Медицина, яка є сьогодні, не подобається нікому – ані лікарям, ані пацієнтам. Бо є невігласи, що її не розуміють і шкодять. А є негідники, які розуміють, але шкодять іще більше. Нам важко, але ми не зупинимося. Вже з наступного року українська медицина почне змінюватися. Ми нарешті зможемо повернути гідність лікарям та пацієнтам у системі охорони здоров’я. Це лише перший, але вирішальний крок у великих системних перетвореннях. Ми разом стояли на Майдані за зміни, тепер продовжуємо їх упроваджувати завдяки реальним реформам. Це наше з вами продовження Революції Гідності в українській медицині”.
Згідно із запропонованими змінами, медичні послуги формально надаватимуть на страховій основі, але жодних додаткових відрахувань через це українці не робитимуть. Закон передбачає програму, що визначає перелік й обсяг медичних послуг пов’язаних із наданням екстреної, паліативної медичної допомоги, медичної реабілітації, медичної допомоги дітям до 16 років та у зв’язку з вагітністю і пологами (з 1 січня 2018-го – на первинному рівні, з початку 2020-го – й на інших рівнях). Їх оплата гарантуватиметься державою за кошти державного бюджету за єдиними тарифами.
Цю програму розроблятиме Міністерство охорони здоров’я за погодженням із Міністерством фінансів України. Затверджуватиме програму парламент у складі закону про держбюджет на наступний рік. Згідно з документом, на фінансування медичних держгарантій до головного кошторису країни закладено щонайменше 5% ВВП, а видатки на медицину є захищеними статтями держбюджету.
Завдяки медичній реформі буде створено Національну службу здоров’я України (НСЗУ), що фактично виконуватиме роль страховика. На нього, зокрема, покладаються функції проведення моніторингу, аналізу і прогнозування потреб українців у медичних послугах та лікарських засобах; виконання функцій замовника медичних послуг та лікарських засобів за програмою медичних гарантій; розроблення проекту програми медичних гарантій.
Окрім цього, НСЗУ забезпечуватиме функціонування електронної системи охорони здоров’я (е-Health). У перспективі вона має дозволити легко оперувати та швидко отримувати українцям медичну інформацію, а лікарям – правильно ставити діагноз із урахуванням цілісної картини здоров’я, адже система об’єднуватиме всю медичну історію пацієнта. Таким чином відпаде потреба в паперових медичних картах і друкованих довідках, що часто губляться і забуваються. Лікарі виписуватимуть електронні рецепти, які не можна буде ні загубити, ні підробити.
Єдиний реєстр міститиме всі документи, процеси в галузі охорони здоров’я і насамперед має звільнити працівників медичних установ від обтяжливого ведення паперової документації. Крім цього, програма гарантує прозорість у використанні фінансів і дасть можливість стежити за якістю наданих медичних послуг, оскільки все буде як на долоні. E-Health дозволить українцям отримувати належне лікування в будь-якому місті без особистої медичної картки.
Новий принцип фінансування медицини
Ще з радянських часів третина видатків на українську медицину втрачається через утримання непотрібних приміщень, неефективне використання, корупцію, тому лікуватися українці змушені власним коштом. Згідно з результатами дослідження GfK Ukraine, 18 мільйонів наших громадян ходять до лікарні щорічно, 93% із них платять за лікування з власної кишені. За оцінками Світового банку, витрати на медицину в Україні наразі складають 3,5% ВВП, а тривалість життя, що є визначальним показником рівня охорони здоров’я, одна з найнижчих у Європі – 104 місце серед 183 країн. При цьому, як свідчать результати нещодавнього соціологічного опитування Фонду “Демократичні ініціативи ім. І. Кучеріва”, близько 72% українців вважають, що Україні потрібна медична реформа.
Щоб вивести українську медицину з коматозного стану, запропоновано застосувати новий принцип фінансування медицини – “гроші ходять за пацієнтом”. Раніше сума коштів, що виділялися на конкретний заклад, залежала не від кількості хворих та їхніх потреб, а від розмірів лікарні, яку треба утримувати, кількості працівників та ліжко-місць. Тепер держава виділятиме кошти на кожного пацієнта. Це підсилюватиме конкуренцію серед лікарів і відповідно змушуватиме їх підвищувати кваліфікацію. Чим більше пацієнтів буде в лікаря, тим більшою буде його заробіток.
Передбачається, що середня ставка сімейного лікаря за пацієнта 2018-го складе 370 гривень, також лікар первинної ланки матиме окремий бюджет на аналізи пацієнтів. За людей похилого віку додатково доплачуватимуть, скільки саме, поки що невідомо. Під час короткого перехідного періоду лікарі, котрі надаватимуть первинну медичну допомогу, отримуватимуть певний рівень “базового фінансування” незалежно від кількості укладених декларацій.
 |
джерело: kmu.gov.ua |
Щоб отримувати медичні послуги, українцям потрібно обрати сімейного лікаря, котрий в разі потреби скеровуватиме до вузького спеціаліста, й укласти з ним договір (декларацію). Це можна зробити незалежно від свого місця проживання і того, де лікар працює – в поліклініці, приватній клініці чи має власну практику. Вочевидь, на перших етапах реформи громадяни при виборі сімейного лікаря орієнтуватимуться здебільшого на власний досвід та рекомендації знайомих. Однак із повноцінним упровадження електронної системи охорони здоров’я з’являтиметься щоразу більше об’єктивної інформації для вибору або зміни сімейного лікаря.
Вибір нового лікаря автоматично анулює декларацію про обрання попереднього. Така процедура стане можливою внаслідок використання е-Health. Якщо пацієнт не матиме підписаного договору, в медичній допомозі йому не відмовлять. Однак підписання декларації не слід відкладати, аби отримати фінансування на медичну допомогу в майбутньому. Якщо ж людина свідомо відмовиться підписувати декларацію, їй доведеться з власної кишені оплачувати лікування в сімейного лікаря.
Підґрунтям реалізації медичної реформи є відповідні зміни до Бюджетного кодексу, які ВРУ прийняла в першому читанні. Відповідний законопроект створює можливості для органів місцевого самоврядування здійснювати видатки на формування місцевих програм і розвиток закладів охорони здоров’я, що перебувають у їхній власності, навіть якщо поточні видатки на реалізацію заходів здійснюються з держбюджету. Зміни дозволять залучити до надання медичних послуг за рахунок бюджетних коштів заклади охорони здоров’я недержавної форми власності та фізичних осіб-підприємців, що має позитивно відобразитися на якості медичних послуг.
Медицина в селі: крок перший
Народні обранці також ухвалили в першому читанні як невідкладний президентський законопроект про підвищення якості і доступності медичного обслуговування сільського населення. Зі слів представника Петра Порошенка в парламенті Ірини Луценко, відповідно до цього документа, сільським медикам підвищать зарплату і дадуть службові автомобілі. Разом із цим уже розроблено проекти надання їм службового і приватного житла, а Міносвіти розробило мотиваційні заходи, аби студенти-медики мали можливість і додаткову мотивацію їхати працювати в сільську місцевість.
Також затверджені стандарти наповнення амбулаторій та ФАПів новим обладнанням, – зазначила Луценко. Зокрема, передбачається впровадження та розвиток у сільській місцевості електронної системи охорони здоров’я, застосування телемедицини (дистанційної діагностики) і виписування електронних рецептів і забезпечення відповідним обладнанням.
джерело: kmu.gov.ua