Антикорупційний суд в Україні мусить бути!

Найближчим часом у Верховній Раді планують зареєструвати новий законопроект щодо створення системи антикорупційного судочинства з урахуванням зауважень Венеціанської комісії

фото: emaze.com
Європейська комісія “За демократію через право”, більше відома за неформальною назвою Венеціанська комісія, підтримала принципове рішення створення окремого Антикорупційного суду в нашій країні, оскільки корупція є “ключовою проблемою” в Україні, а українська судова система “впродовж багатьох років оцінюється як слабка, політизована та корумпована”. Комісія проаналізувала два законопроекти, один з яких присвячений Антикорупційному суду, натомість інший, поданий нардепами Блоку Петра Порошенка, пропонує обмежитися антикорупційними палатами.
У висновку комісії зазначено, що перший проект закону “є гарною основою” для створення Вищого спеціалізованого антикорупційного суду. Але представники “Венеціанки” пропонують відкликати його, доопрацювати, прибравши окремі недоліки, здатні призвести до оскарження закону в Конституційному суді, та подати доопрацьований документ на розгляд парламенту від імені Президента. Інший законопроект, що пропонує створення не окремого Антикорупційного суду, а антикорупційних палат у судах загальної юрисдикції, комісія піддала жорсткій критиці, повідомивши українську сторону про небажаність його ухвалення. “Проект суперечить законодавству і міжнародним зобов’язанням України”, – зазначено у висновку Венеціанської комісії.
Водночас створення окремого Антикорупційного суду від України вимагає Євросоюз, інформує Європейська правда. На цьому також неодноразово наголошували чимало міжнародних організацій. До того ж, нагадаємо, такий крок передбачений Законом України “Про судоустрій та статус суддів” і є однією з вимог Міжнародного валютного фонду для надання Україні чергового траншу кредиту (згідно з оновленим текстом меморандуму про співпрацю з МВФ, Київ мав створити Антикорупційний суд іще до 15 червня 2017-го).
В Євросоюзі зазначають: висновок Венеціанської комісії важливий у контексті подальшої модернізації України і “містить корисне уточнення європейських стандартів створення спеціалізованих антикорупційних судових органів”. “Вищий спеціалізований антикорупційний суд повинен бути створений як незалежна й окрема установа. Незалежність, цілісність та професіоналізм усіх суддів, яких призначатимуть у антикорупційний суд, матимуть вирішальне значення для відновлення довіри громадськості до влади. ЄС готовий сприяти прозорості процесу відбору суддів у разі необхідності”, – заявили в Євросоюзі.
Зауважимо, що рішення Венеціанської комісії – органу Ради Європи, не є юридично зобов’язуючими. Проте ухвалені нею висновки автоматично стають офіційною позицією Євросоюзу та інших міжнародних партнерів України. Саме тому Петро Порошенко кардинально змінив риторику щодо Антикорупційного суду, щойно в Адміністрації Президента з’ясували, що “Венеціанка” розкритикувала нещодавню президентську ідею про “антикорупційні палати” в судах загальної юрисдикції.
Керівник парламентської фракції БПП Артур Герасимов повідомив в ефірі телеканалу ICTV, що найближчим часом буде представлений законопроект щодо створення в Україні окремого Антикорупційного суду з урахуванням зауважень Венеціанської комісії.
“Венеціанська комісія справді сказала, що в нашій країні варто створити Антикорупційний суд. Водночас вона забракувала два законопроекти Верховної Ради, які аналізувала. За результатами аналізу ми отримали висновки. Плануємо найближчим часом презентувати новий законопроект, що врахує ці побажання. Саме за цей документ голосуватиме парламент”, – наголосив нардеп.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8769 / 1.55MB / SQL:{query_count}