Антикорупційний суд: бути чи не бути?

Президент Петро Порошенко змінив риторику і таки обіцяє створити окремий спеціалізований Антикорупційний суд

фото: donbass.ua
Цього тижня Верховна Рада в рамках судової реформи затвердила низку змін до процесуальних кодексів. Однак для повноцінного функціонування української судової системи необхідно також створити спеціалізовані антикорупційні суди. Тим паче, це передбачено Законом України “Про судоустрій і статус суддів” і є однією з вимог Міжнародного валютного фонду для надання Україні п’ятого траншу кредиту. Згідно з оновленим текстом меморандуму про співпрацю з МВФ, Київ мав створити Антикорупційний суд ще до 15 червня 2017-го. Для цього, насамперед, необхідно прийняти окремий відповідний закон, однак наша влада з цим не спішить.
У середині вересня Президент Петро Порошенко в промові на щорічному міжнародному форумі “Ялтинська європейська стратегія” висловив сподівання, що вже в жовтні в Україні з’явиться антикорупційна палата, а створення окремого відповідного суду може зачекати. 
При цьому він зазначив, що такі суди є в країнах “третього світу”, натомість у Євросоюзі їх немає, отже, і нам вони не потрібні. Як альтернативу окремій системі антикорупційних судів Петро Олексійович запропонував створити антикорупційні палати в судах загальної юрисдикції. Підтримали Порошенка Прем’єр-міністр Володимир Гройсман, генпрокурор Юрій Луценко і депутати із БПП.
Колишній держсекретар США Джон Керрі, британський міністр у справах Європи та Америки Ален Дункан і міжнародні організації розкритикували таку позицію українського гаранта, оскільки українці не довіряють нинішній судовій владі з репутацією залежної і несправедливої, але офіційний Київ був непохитний.
Та ось тепер Адміністрація Президента змінила риторику щодо цього питання. Річ у тім, що в п’ятницю ввечері, 6 жовтня, Венеціанська комісія на основі експертизи має схвалити висновок щодо двох законопроектів, перший з яких присвячений антикорупційному суду, а другий, поданий нардепами БПП, пропонує обмежитися антикорупційними палатами. Нещодавно проект рішення передали Києву для ознайомлення. До слова, в разі затвердження, висновок Венеціанської комісії перетворюється на офіційну позицію Ради Європи і є офіційною підставою для рішень ЄС. Вочевидь, наразившись на критику, на Банковій вирішили говорити по-іншому, аби не нагнітати ситуацію.
“Базовим для старту судової реформи став прийнятий парламентом Закон “Про судоустрій та статус суддів”, проект якого я вніс на розгляд Верховної Ради як невідкладний. Своїми руками я вписав до нього норму про створення антикорупційного суду. До речі, кошти на фінансування Антикорупційного суду в проекті держбюджету на 2018 рік уже передбачені, і це не випадково. Потрібно, щоби всі без винятку суди в Україні були антикорупційними. Для цього ми робимо реформу.
Але має бути створена окрема суддівська антикорупційна вертикаль у складі окремого Антикорупційного суду, касаційної інстанції – антикорупційної палати у Верховному суді України і, як визначить Верховна Рада, представництвами Антикорупційного суду на місцях, щоб із Сєвєродонецька або із Закарпаття люди не вимушені були прямувати до однієї антикорупційної інституції. Зараз розроблено декілька законопроектів, однак вони недосконалі. Звичайно, всі за Антикорупційний суд, але диявол у деталях. Важливо зараз зібрати голоси, проте під такі законопроекти поки що це неможливо”, – зазначив Петро Порошенко.
Глава держави звернувся до парламенту з пропозицією “негайно створити робочу групу – чи то в парламентському комітеті з правової політики, чи то при голові Верховної Ради, чи то міжфракційну групу – і якнайшвидше напрацювати узгоджений законопроект, який здатен здобути підтримку всього складу парламенту”. Водночас він повідомив, що паралельно із запуском ухвалення закону пропонуватиме швидкі рішення для прискорення боротьби з корупцією. Петро Порошенко, зокрема, натякнув на створення найближчим часом спеціалізованої антикорупційної палати у Верховному Суді, що матиме касаційну інстанцію по всіх антикорупційних справах. “Це не замість Антикорупційного суду, це в плюс до нього, щоб ми не втрачали час у рамках єдиної антикорупційної стратегії”, – наголосив глава держави.
Наразі невідомо, в якій редакції парламентарі ухвалять закон про спеціалізований Антикорупційний суд, якою буде процедура добору суддів, як гарантуватиметься їхня незалежність. Однозначно це триватиме довго та із запальними дискусіями. Тим паче, Президент чекає на підтримку відповідного документа коаліційних і опозиційних фракцій. Водночас потрібен час для створення конкурсної комісії і відбору служителів Феміди. Зрозуміло, що за таких обставин Антикорупційний суд повноцінно запрацює в Україні ще не скоро.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8557 / 1.57MB / SQL:{query_count}