Пенсійна реформа: тяжко жити, шкода вмерти

Якщо Верховна Рада ухвалить у вересні в цілому відповідні законопроекти, то з 1 жовтня пенсії українців зростуть на 200-1000 гривень

фото: report.if.ua
Сьогодні в Україні з 12 мільйонів пенсіонерів 8 мільйонів отримують мінімальну пенсію (з 1 травня 2017-го – 1312 гривень), що становить лише близько половини фактичного прожиткового мінімуму для осіб, котрі втратили працездатність. При цьому середній розмір пенсійних виплат у нашій країні становить 1888 гривень, відповідно більшість українських пенсіонерів живуть за межею бідності. Про це у Львівському прес-клубі цього тижня повідомила директор департаменту пенсійного забезпечення Міністерства соціальної політики Валентина Кудін.
За інформацією заступника начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області Галини Левицької, на Львівщині пенсію отримують 693 тисячі пенсіонерів, з яких п’ята частина – працюючі. Середній розмір пенсійних виплат у нашому регіоні становить 1787 гривень.
Зрозуміло, що за таких обставин реформа пенсійного забезпечення українців назріла вже давно. Підвалини для такого кроку закладено торік шляхом реформування системи оплати праці та соціально-трудових відносин, виведення з тіні заробітних плат і легалізації зайнятості, збільшення вдвічі мінімальної зарплатні і скасування її прив’язки до мінімального прожиткового мінімуму.
“Пенсія – це відкладений заробіток, історія трудового життя людини. Всі принципи запропонованої урядом пенсійної реформи зорієнтовані на фінансову стійкість пенсійної системи. Наразі в Україні на одного пенсіонера припадає лише один працівник, який регулярно сплачує внески до Пенсійного фонду. Загалом тільки за 75% зайнятого населення роботодавці та держава платять єдиний соціальний внесок, решта працюють у тіньовій економіці, що призвело до значного дефіциту Пенсійного фонду. Внаслідок детінізації вітчизняної економіки за сім місяців цього року обсяг власних надходжень Пенсійного фонду зріс майже наполовину”, – зазначила Валентина Кудін. Вона наголосила: урядові зміни є лише першим кроком на шляху до фінансової збалансованості, стійкості та соціальної справедливості пенсійної системи.
Нагадаємо, перед виходом на літні канікули парламентарі ухвалили в першому читанні базовий законопроект пенсійної реформи. Згідно з документом, з 1 жовтня 2017-го 9 мільйонам українців пенсії збільшать на від 200 до 1000 гривень. Їх перерахунок відбуватиметься для кожного індивідуально, за єдиним підходом із використанням показника середньої зарплати на рівні 3764,4 гривні. Насамперед розмір пенсійних виплат підвищать тим, хто давно вийшов на пенсію, та чиї пенсії впродовж багатьох років не осучаснювалися.
З 1 січня 2018-го право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років матимуть особи, в яких страховий стаж (період, коли роботодавець сплачував за свого працівника внески до Пенсійного фонду – “Пошта”) буде щонайменше 25 років. Якщо страховий стаж становитиме від 15 до 25 років, вийти на пенсію можна буде у 63 роки або ж “купити” до двох років страхового стажу. Тим, хто не матиме 15 років страхового стажу, після 65 років призначатиметься державна адресна соціальна допомога з урахуванням сукупного доходу сім’ї. Вимога до мінімального страхового стажу щороку збільшуватиметься на 12 місяців, до 35 років у 2028-oму. Ключовими складовими формули розрахунку пенсійних виплат будуть тривалість, вартість страхового стажу і середній розмір офіційної зарплати. Також пропонується визначити на законодавчому рівні механізм щорічного перерахунку пенсій для захисту від інфляції, враховуючи фінансові можливості солідарної системи, але не менше половини росту середньомісячних зарплат за 3 роки і половини індексу споживчих цін.
За інформацією заступника директора департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України Любові Бричок, прогнозоване збільшення фонду оплати праці до 796,3 мільярда гривень у цьому році дозволить повністю гарантувати передбачені урядом зміни в пенсійному забезпеченні країни. Разом із цим, аби вони запрацювали, Верховна Рада має затвердити їх у цілому вже у вересні. Прем’єр-міністр Володимир Гройсман наголосив цього тижня, що наразі до пенсійних законопроектів депутати передбачили чимало поправок, які можуть зруйнувати розроблену урядом пенсійну реформу. Водночас він пообіцяв, що не допустить їх внесення до проектів законів. Отож, вочевидь, уже з 5 вересня, коли парламентарі повернуться до роботи, нас чекатимуть запальні дискусії щодо цього питання.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8330 / 1.56MB / SQL:{query_count}