Іловайськ: три роки потому…

Іловайська трагедія – наслідок масштабного вторгнення в Україну регулярних російських військ і вчинення ними воєнних злочинів

Головна військова прокуратура України передала до Міжнародного кримінального суду в Гаазі матеріали розслідування воєнних злочинів під час Іловайської трагедії в серпні 2014-го, інформує офіційний сайт ГПУ. Бої під Іловайськом стали переломним моментом війни, коли українська сторона втратила ініціативу і вимушено перейшла від атаки до оборони. За офіційними даними, тоді загинули щонайменше 366 українських військових, 249 отримали поранення, 128 потрапили в полон, 158 зникли безвісти.
Боротьба за Іловайськ на Донеччині розгорнулася між українськими Збройними силами і підрозділами Міністерства внутрішніх справ з одного боку та озброєними злочинними формуваннями так званої “ДНР” і російськими військовослужбовцями з іншого. У той час наш північний сусід перейшов до нового етапу ескалації конфлікту. Якщо раніше російські війська вербували найманців для війни в Україні, то з 10 серпня 2014-го окремі підрозділи почали проникати на територію окупованого Донбасу і брати безпосередню участь у бойових діях.
Місто штурмували тричі: 6-7, 10 і 18 серпня. Під час третього штурму до Іловайська ввійшли українські силовики і взяли під контроль більшу частину населеного пункту. Кровопролитні бої розпочалися 19 серпня. Внаслідок масштабного вторгнення регулярних військ Росії, 28 серпня наші військові опинилися в оточенні переважаючого за чисельністю ворога з важким озброєнням. Того ж дня на екстреному засіданні Ради з питань національної безпеки й оборони Президент Петро Порошенко заявив, що важка ситуація українських сил в Іловайську здебільшого зумовлена зрадою керівництва двох бригад, які самовільно залишили лінію оборони.
Після запеклих боїв керівник АТО Віктор Муженко з метою збереження людських життів погодив із заступником начальника Генштабу Росії Миколою Богдановським, котрому Головна військова прокуратура України вже повідомила про підозру в посяганні на територіальну цілісність нашої країни і веденні агресивної війни, маршрут виходу обеззброєних українських військ “зеленим коридором” двома колонами. Однак насправді це був підступний маневр російської артилерії, яка попри запевнення, що українці зможуть безпечно вийти з облоги, цинічно впритул розстріляла “гуманітарний коридор” із важкого озброєння… Розстріляли навіть російських десантників, які потрапили в полон наших бійців. Саме Богдановський безпосередньо здійснював командування підрозділами Росії під час їх вторгнення на територію України в серпні 2014-го.
Наразі за результатами розслідування Іловайської трагедії, 89 осіб оголошено в розшук, суд дозволив їх затримання. 25 осіб уже заочно засуджені, серед них троє російських військовослужбовців. За висновками української військової прокуратури, протистояти масовому вторгненню Збройних сил Росії завадили низький рівень боєготовності ЗСУ, численні факти дезертирства, самовільного залишення місць несення військової служби, невиконання наказів начальників та окремі помилки керівництва АТО під час планування та проведення військових операцій.

Олександр Поронюк, керівник Західного регіонального медіа-центру Міністерства оборони України:
– До 2014 року практично всі керівники держави довели українську армію до ручки. На початку АТО наші військові були на фронті без техніки й озброєння. На фінансування обороноздатності України виділяли мізер і той щорічно урізали. Перемога – заслуга армії і народу, в поразках винуваті конкретні особи. Суспільство має знати все про Іловайську трагедію, яка призвела до значних людських, матеріальних і територіальних утрат. Саме детальне розслідування інциденту має розставити крапки над “і”. Не можна зарікатися, що подібне не повториться, адже нам протистоїть підступний і цинічний ворог, котрий на біле каже чорне, а на чорне – біле і нехтує всіма міжнародними нормами і законами війни. Зараз є посилений громадський контроль над ЗСУ й іншими вітчизняними силовими структурами. Українські бійці стали професіоналами своєї справи. У військових вишах України вивчають досвід АТО. З метою прогнозування розвитку подій наша армія здійснює системний аналіз боїв. Потрібно опиратися на перевірених людей, спрямовувати зусилля на зміцнення боєздатності власного війська – тоді українці почуватимуться спокійніше за межами ведення антитерористичної операції.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8065 / 1.57MB / SQL:{query_count}