Чи доживемо до пенсії?

Парламентарі прийняли за основу базовий законопроект пенсійної реформи, який передбачає прив’язку часу виходу на пенсію і її розмір до страхового стажу

фото: voxukraine.org
Перед виходом на літні канікули народні обранці розглянули в першому читанні один із чотирьох урядових проектів законів пенсійної реформи, яка разом із медичною та освітньою є базовою в системі змін нашої держави. Парламентарі проголосували за ключовий законопроект “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій”. Відповідний документ підтримали 282 нардепи. Друге читання він, вочевидь, пройде у вересні, коли Верховна Рада відновить роботу.

Стаж: від 15 до 35

Згідно з оновленим меморандумом про співпрацю з Міжнародним валютним фондом, затвердження пенсійної реформи в Україні мало відбутися до кінця травня 2017 року. Однак відповідні документи лише 22 червня зареєстрували в парламенті, а повний їх текст опублікували ще пізніше. Наразі депутати продемонстрували нашим закордонним партнерам готовність працювати в цьому напрямку, тому це лише перший крок на шляху повномасштабного реформування вітчизняної пенсійної системи.
На пленарне засідання сесії навіть прибув прем’єр-міністр Володимир Гройсман, який закликав парламентарів підтримати проект пенсійної реформи. Нагадаємо, раніше глава уряду заявив, що бере на себе повну політичну відповідальність за її впровадження і навіть наголосив, що подасть у відставку, якщо з 1 жовтня 2017-го українці не отримуватимуть нові пенсійні виплати. Від самого початку підготовки реформи найгарячіші дискусії точилися довкола доцільності підвищення пенсійного віку. Формально в запропонованих урядом змінах цього не передбачено, але фактично такий крок може відбутися через збільшення страхового стажу.
Затверджений у першому читанні законопроект пропонує скасувати оподаткування пенсій працюючих пенсіонерів і з метою демографічного збалансування вітчизняної пенсійної системи переглянути умови призначення пенсії за віком із 1 січня наступного року. Найважливішим компонентом запропонованих змін є прив’язка часу виходу на пенсію до страхового стажу, тобто до кількості років, за які працівник сплачував внески до Пенсійного фонду. Планується передбачити, що в 60 років виходитимуть на пенсію працівники, які станом на 1 січня 2018-го матимуть 25 і більше років страхового стажу, при цьому діапазон вимоги щодо страхового стажу щорічно збільшуватиметься на 12 місяців до досягнення 35 років у 2028-ому.
Українці, які 1 січня 2018-го матимуть від 15 до 25 років страхового стажу, виходитимуть на пенсію в 63-річному віці
Громадяни, які 1 січня 2018-го матимуть від 15 до 25 років страхового стажу, виходитимуть на пенсію в 63-річному віці. Ті ж, хто на 1 січня 2019-го будуть мати від 15 до 16 років страхового стажу, – у 65 років. Особам, які не матимуть 15 років стажу для отримання пенсії, після 65 років виплачуватимуть щомісячну державну адресну допомогу. В законопроекті також прописана можливість “купити” до 2 років страхового стажу.
Урядовці хочуть відновити диференціацію розмірів пенсійних виплат залежно від отриманого заробітку та страхового стажу шляхом проведення перерахунків пенсій з 1 жовтня 2017-го з використанням єдиного показника середньої зарплати на рівні 3764,74 гривні. Таким чином, якщо відповідні законодавчі ініціативи затвердять, уже в жовтні цього року місячний розмір мінімальної пенсії зросте на 200-1000 гривень.
У подальшому планується, що мінімальну пенсію за віком на рівні прожиткового мінімуму призначатимуть чоловікам і жінкам зі страховим стажем відповідно 35 і 30 років. При цьому виплати пенсій у мінімальному розмірі на рівні 40% мінімальної заробітної плати, але не менше прожиткового мінімуму, буде забезпечуватися особам, які матимуть 30/35 років страхового стажу після досягнення 65 років. При цьому урядовці хочуть змінити джерело фінансування виплати компенсації роботодавцям за створення робочого місця – не з бюджету Пенсійного фонду України, а з бюджету Державної служби зайнятості.

Влада запевняє: гроші є

Ще одним визначальним нововведенням законопроекту є запровадження з 2021 року автоматичного механізму перерахунку (індексації) пенсійних виплат за формулою 50% рівня інфляції плюс 50% зростання середньої заробітної плати, що дозволить уникнути розриву між розміром виплат новим пенсіонерам і тим, хто вийде на пенсію на рік раніше, інформує Урядовий портал. Сьогодні такі розриви сягають утричі й більше. Відповідний підхід використовують у багатьох країнах Європейського Союзу. На думку заступника співголови “Стратегічної групи радників за підтримку реформ” Павла Кухти, його перевага в тому, що з одного боку, індексація вища за інфляцію, але водночас фіскально стійка, пише “Слово і Діло”.
Йдучи на такі кроки, влада декларує мету мотивувати людей довше працювати легально, виводячи з тіні власні заробітки, і відповідно за 7-10 років ліквідувати дефіцит Пенсійного фонду, який наразі сягнув понад 140 мільярдів гривень. Водночас уже цього року, зі слів Володимира Гройсмана, зміни в пенсійній системі України коштуватимуть державі додаткових 3,8 мільярда гривень, а 2018-го – 30 мільярдів. В уряді запевняють: завдяки підвищенню мінімальної зарплати і збільшенню єдиного соціального внеску до Пенсійного фонду вдалося зібрати необхідну на реалізацію цих змін суму грошей. Міністр соціальної політики Андрій Рева зазначив, що на першому етапі пенсійної реформи, який триватиме 4 роки, заплановано не зменшення номінальної суми дефіциту Пенсійного фонду, а підвищення стандартів життя людей.
“Питання пенсії хвилює не лише пенсіонерів, але і тих, хто ще досі працює. Уряд говорить про збільшення пенсійних виплат із 1 жовтня. Але це разове підвищення, поки що на цей рік і на наступний гроші є. Проблема в тому, що в нас залишаються виплати лише з одного Пенсійного фонду, який є надзвичайно дефіцитним”, – зазначив в ефірі “5 каналу” координатор групи “Пенсійна реформа” громадянської платформи “Нова країна”, голова бюджетного комітету громадської ради при Міністерстві фінансів України Тарас Козак.

Андрій Новак, голова Комітету економістів України:
– Запропоновані урядом законопроекти не можна назвати повноцінною пенсійною реформою. Це всього лише зміна умов виходу на пенсію. Вочевидь, прийнятий у першому читанні проект Закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” запрацює у кращому випадку з початку наступного року. Наразі парламентарі лише намагаються продемонструвати прогрес у реформах, виконання яких від нас вимагають закордонні донори. Позитивним моментом є передбачення принципу купівлі страхового стажу, якщо його не вистачає для отримання пенсії, особливо в умовах, коли багато українців неофіційно працюють за кордоном. Фактично в Україні залишається стара однорівнева солідарна пенсійна система. Співвідношення працюючих і пенсіонерів у нашій країні становить один до одного, до того ж значна кількість працівників не вказують реального рівня власних доходів. Таким чином ліквідувати дефіцит Пенсійного фонду, який сьогодні становить 142 мільярди гривень, неможливо. Цього, а також гарантування справедливого і гідного пенсійного забезпечення можна досягти поетапно завдяки переходу на трирівневу накопичувальну систему, базу для якої необхідно було закладати ще на початку української Незалежності. Анонсоване підвищення пенсій з 1 жовтня не є новизною, оскільки воно передбачене держбюджетом на 2017 рік. Те, що Кабмін подає це як своє досягнення в рамках пенсійної реформи, – чистої води маніпуляція. Інше питання, що уряд зможе зробити підвищення більшим від запланованого в основному фінансовому документі України. Урядовці радісно звітують: гроші для цього є. Однак перевиконання бюджетів усіх рівнів удалося досягти не завдяки високому економічному росту, чого в нас фактично немає, а завдяки інфляційному ефекту попередніх років. Щось схоже ми переживали на початку 90-их, коли українці були номінальними мільйонерами, але без купівельної спроможності та відповідно належного рівня життя.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8603 / 1.61MB / SQL:{query_count}