Дорогі судді

Верховна Рада затвердила нову редакцію закону “Про Конституційний Суд України”, який, зокрема, передбачає кругленькі зарплати служителям Феміди

фото: informator.news
Парламентарі в четвер, 13 липня, прийняли у другому читанні та в цілому нову редакцію закону “Про Конституційний Суд України”, що є одним із ключових елементів судової реформи країни. Відповідний документ підтримали 245 народних обранців. Перед голосуванням за цю законодавчу ініціативу в сесійній залі тривали палкі суперечки. Низка депутатів заблокувала трибуну парламенту, вимагаючи насамперед розглянути зняття депутатської недоторканності. Після тривалих словесних перепалок нардепи відновили роботу.
Закон передбачає зміну структури, повноважень Конституційного Суду (КС) і встановлює процедуру розгляду конституційної скарги, з якою українці зможуть безпосередньо звертатися до суду, якщо вважатимуть, що застосовані в остаточному судовому рішенні у їхній справі законодавчі положення не відповідають нормам Конституції. З метою надання експертної допомоги в конституційних провадженнях за конституційними скаргами планується тимчасово, до 1 січня 2020 року, запровадити інститут спеціального радника – судді у відставці іноземного органу конституційної юрисдикції або представника міжнародної урядової організації.
До складу Конституційного Суду входитимуть 18 судочинців, яких у конкурсному порядку пропонуватимуть Президент, парламент і з’їзд суддів (по шість кожен). Їх призначатимуть на дев’ять років без можливості повторного призначення. Працюватиме КС у складі шести колегій, двох сенатів і Великої палати. Експерти не раз наголошували на неврегульованості конкурсу відбору суддів у відповідному законі, що дає можливість главі держави тримати судочинців “за ниточки” і таким чином узурпувати владу. Щось схоже ми бачили за президентства Януковича, в результаті чого Україна отримала політично залежну і слабку судову структуру, яка втратила довіру суспільства…
Згідно з законом, суттєво підвищується зарплата служителів Феміди – до 75 прожиткових мінімумів (близько 120 тисяч гривень на місяць) і надається компенсація за житло. Суддя КС у відставці перебуватиме на щомісячному довічному грошовому утриманні в розмірі 50% окладу – близько 60 тисяч гривень. Передбачається, що таке покращення майнового стану вершителів правосуддя має вберегти їх від спокус неправомірної вигоди.
Законодавче врегулювання діяльності КС потрібне, адже сьогодні конституційне судочинство в нашій державі неефективне – цього року КС не прийняв жодного рішення, а розгляд поданих раніше конституційних скарг заблокований. До того ж КС працює не в повному складі – лише 13 із передбачених законом 18 суддів. Але водночас у новій редакції закону “Про Конституційний Суд України” чимало недоліків.
До слова, серед депутатів лунали закиди коаліції, що вона разом із “Опозиційним блоком” просунула вигідний Президентові Порошенку закон. Зокрема, позафракційні Юрій Левченко і Юрій Дерев’янко ініціювали його скасування, однак таке рішення не набрало необхідної кількості голосів.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8329 / 1.55MB / SQL:{query_count}