Чи будемо здорові?

Фахівці наголошують на ефективності запропонованої урядом медичної реформи, однак парламентарі гальмують її запуск

фото: Діана Кормухіна
Останнім часом в інформаційному просторі активно обговорюється розроблена Кабміном концепція медичної реформи. Реалізовувати її планують поступово до 2020 року. Перший етап передбачає зміну фінансування первинної ланки вітчизняної системи охорони здоров’я. Йдеться про початок запровадження сімейної медицини, щорічне формування урядом чіткого гарантованого переліку послуг, які оплачуватимуться з держбюджету за єдиними прозорими тарифами. Відповідні законопроекти, розроблені командою Міністерства охорони здоров’я та міжнародних експертів, передбачають перехід від державних субвенцій на “ліжко-місця” до оплати державою безпосередньо наданих пацієнту медичних послуг.
У разі ухвалення відповідних законодавчих змін сімейним лікарям і пацієнтам необхідно буде офіційно “оформляти стосунки” – підписувати безстрокову угоду про надання послуг, так звану “декларацію про вибір лікаря пацієнтом” без прив’язки до місця реєстрації. За бажанням сімейного лікаря можна буде змінити, анулювавши попередню угоду.

фото: medserv.com.ua
Таким чином заробіток лікарів залежатиме від кількості зареєстрованих у нього пацієнтів (“гроші ходять за пацієнтом”). Багатшими будуть фахівці, в яких лікуватиметься більше людей. Такий крок ліквідує наявну в українських лікарнях традицію працювати за принципом “солдат спить – служба йде” і стимулює підвищення рівня відповідальності лікарів, зацікавлених у тому, щоб не втратити пацієнта. Орієнтовно в одного сімейного лікаря на обслуговуванні перебуватимуть 2 тисячі пацієнтів, на кожного з яких, за попередніми розрахунками, в середньому передбачається 210 гривень на рік (для дітей і людей старших 65 років ця сума буде більшою).
Інформацію про лікарів, лікувальні заклади та пацієнтів уводитимуть у комплексну електронну систему E-Health. Такий єдиний реєстр міститиме всі документи, процеси в галузі охорони здоров’я і насамперед має звільнити працівників медичних установ від обтяжливого ведення паперової документації. Крім цього, програма гарантує прозорість у використанні фінансів. До того ж, можна буде стежити за якістю наданих медичних послуг. E-Health дозволить українцям отримувати належне лікування в будь-якому місті без особистої медичної картки.
Інформацію про лікарів, лікувальні заклади та пацієнтів уводитимуть у комплексну електронну систему E-Health
Посередником між лікарями, лікувальними закладами і пацієнтами буде Національна служба здоров’я, яка через свої обласні відділення плануватиме та закуповуватиме медичні послуги для громадян, безпосередньо оформлятиме договори з медичними закладами, оцінюватиме та контролюватиме якість послуг, підтримуватиме електронну систему збору та обміну медичною інформацією.
Наразі невідомо, якою буде остаточна редакція законів про реформування медичної галузі України і які наслідки матиме реалізація відповідних змін. Спочатку парламентарям необхідно напрацювати і затвердити відповідну законодавчу базу. Зі слів виконувача обов’язків міністра охорони здоров’я Уляни Супрун, із запуском медичної реформи необхідно поквапитися, адже, якщо її не схвалити найближчим часом, повернутися до неї можна буде лише після парламентських виборів 2019-го року.

джерело: slovoidilo.ua

“Конкуренція залишить найсильніших лікарів”

Володимир Зуб, начальник управління охорони здоров’я Львівської міськради, – про підтримку медичної реформи, сімейну медицину та програму “Доступні ліки”

– Володимире Івановичу, як Львів готується до запровадження медичної реформи?
– З початку цього року, щойно уряд оприлюднив основну стратегію реформування вітчизняної медичної галузі, ми розпочали роз’яснювальну роботу з працівниками кожного лікувального закладу нашого міста підпорядкованого Львівській міській раді. В рамках цієї інформаційної кампанії відбулися зустрічі з виконувачем обов’язків міністра охорони здоров’я України Уляною Супрун і її заступником Павлом Ковтонюком, під час яких обговорили важливі моменти. Також надаємо необхідну інформацію львів’янам.
Звичайно, будь-яка реформа є непопулярною, тому її часто критикують як медики, так і пересічні українці. Я повністю підтримую запропоновану урядом концепцію медичної реформи. Так, невідомо, чи вдасться належним чином реалізувати заплановане, вочевидь, доведеться понабивати ґулі.
Але це перші стратегічно правильні кроки в реформуванні української медицини за 26 років незалежності нашої держави, які мають зробити прозорими стосунки лікарів і пацієнтів. Їх необхідно зробити, щоб вивести українську систему охорони з коматозного стану та привести до стандартів цивілізованого світу. Запропоновані зміни мали запрацювати з 1 липня 2017-го, але оскільки парламент тільки в червні у першому читанні ухвалив один із необхідних законопроектів, цей процес довелося відкласти.
– Прошу сказати, яка сьогодні ситуація із сімейною медициною Львова?
– Загалом сімейна медицина у Львові не є новацією. Тут сімейні лікарі успішно працюють уже близько 30 років, уся Україна переймала в них досвід. Наше місто цілком забезпечене такими спеціалістами відповідно до норми – один сімейний лікар на півтори тисячі населення. Зараз більшість послуг первинної медичної допомоги базуються на принципах сімейної медицини. Якщо медичну реформу нарешті запровадять, то не керівник лікувального закладу чи начальник управління охорони здоров’я визначатимуть, хто працюватиме сімейним лікарем, а пацієнти. Найбільш успішними будуть лікарі, з якими укладуть найбільше контрактів. Чітка конкуренція залишить найсильніших професіоналів.
– Пацієнт, який не пройшов попередній огляд у сімейного лікаря, може потрапити до лікаря-спеціаліста?
– За правилами, пацієнт насамперед має звертатися до сімейного лікаря. Сімейні лікарі можуть суттєво зменшити навантаження на вузьких спеціалістів, спокійно вирішивши більшість проблем, з якими люди вистоюють у чергах. Так улаштований медичний процес у більшості країн світу. Звертатися безпосередньо до вузькоспеціалізованих лікарів можуть хронічно хворі, наприклад, на цукровий діабет.
– Чи мають львів’яни можливість уже зараз вибирати сімейного лікаря й укладати з ним угоду?
– Щодо цього в законодавстві є розбіжності. З одного боку, теоретично, відповідно до чинних законодавчих норм, кожен українець має право вільного вибору лікувального закладу та лікаря. З іншого – діє принцип територіальної прив’язки. Для прикладу, львів’янин, який мешкає на Сихові, хоче лікуватися на вулиці Мазепи, повинен повідомити про це в заяві головному лікареві медзакладу, в якому хоче обслуговуватися. Але тут може виникнути чимало труднощів, зокрема, під час виклику лікарів додому, хто до кого має їхати. За кожною вулицею закріплений спеціаліст, який зобов’язаний реагувати на виклики пацієнтів, які там проживають. Розроблена урядом медична реформа передбачає підписання зі сімейним лікарем угоди, однак поки що це не можна зробити, адже не прийняті відповідні законодавчі зміни.
– Чи розпочато у Львові створення електронного реєстру пацієнтів, як це передбачено концепцією медичної реформи?
– Згідно з вимогами Міністерства охорони здоров’я, щойно парламентарі внесуть необхідні зміни до законодавства у сфері медицини, інформація про кожного пацієнта має бути в електронному реєстрі, однак наразі цей процес на стадії обговорення. Наскільки мені відомо, в деяких українських містах уже розпочали створювати такі реєстри. Ми поки що не спішимо, адже спочатку для цього має бути чітка нормативна база. Реєстр пацієнтів повинен суміщатися з центральним сервером, а його ще немає. Як бачимо, невизначеності багато.
Наразі закупили комп’ютери сімейним лікарям Львова, проводимо навчання електронній грамотності. Як перший етап загального електронного реєстрування запровадили в місті Лева “Електронну реєстратуру”. Таким чином львів’яни не вистоюють годинами в черзі, а записуються у зручний для себе час на прийом до лікаря онлайн. Не обходиться без скарг, але це динамічний процес, тому з часом усе буде відпрацьовано належним чином. Майбутнє за електронними технологіями, тож необхідно до них звикати. Звичайно, збережені й альтернативні варіанти: можна зареєструватися, подзвонивши по телефону, або ж безпосередньо записатися в реєстратурі медичного закладу.
– Ще одним кроком у зміцненні вітчизняної медичної галузі є запроваджена урядом програма “Доступні ліки”. Наскільки успішно вона реалізовується у Львові?
– Загалом добре. Але проблеми є. На думку спеціалістів, Міністерство охорони здоров’я невдало затвердило перелік передбачених програмою ліків. Зокрема, у списку немає комбінованих лікарських препаратів. Деякі з них (близько 30 найменувань) дистриб’ютори відмовляються постачати у львівські аптеки через неефективність цінової політики. Ми неодноразово озвучували цю проблему. Написали листи у профільне міністерство, яке, сподіваюся, відреагує належним чином на наше звернення.
Розмовляв 
Андрій Омельницький

Юрій Бугай, керівник проектного офісу E-Heals:
– Програма E-Heals, над повноцінним запуском якої ми сьогодні працюємо, спрямована на підтримку реформи фінансування первинної ланки охорони здоров’я. Вона міститиме реєстри лікувальних установ, лікарів і пацієнтів, а також декларації про їхню співпрацю. Запуск цього електронного інструмента необхідний для подальшого розвитку інших елементів медичної галузі. Сьогодні E-Heals працює в тестовому режимі, фактично перевіряється злагодженість її роботи. Наразі головні лікарі можуть добровільно зареєструвати свій медичний заклад на сайті www.ehealth-ukraine.org. Щойно в системі буде реєстр медичних установ, ми зможемо вносити інформацію про розклади прийому лікарів. Люди бачитимуть, якому лікувальному закладу найбільше довіряють пацієнти, з ким найчастіше укладають угоду про лікування. Пілотний проект програми стартує орієнтовно в липні-серпні цього року. Все залежить від того, наскільки швидко парламентарі приймуть Закон “Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів” із усіма необхідними нормативно-правовими актами. Цей документ поки що пройшов лише перше читання. Обов’язковою E-Heals, яка працює за принципом електронної системи державних закупівель ProZorro, стане з 1 квітня 2018-го. Через декілька років унаслідок повноцінної роботи цієї програми українці зможуть записатися до лікаря онлайн, отримати електронний рецепт, електронне направлення, контролювати, скільки коштів держава витрачає на їхнє лікування, перевірити, що виписав лікар і мати доступ до електронної медичної картки.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8998 / 1.65MB / SQL:{query_count}