Кредитна залежність України

Міжнародний валютний фонд висунув Україні нові жорсткі умови співпраці, які можуть викликати соціальну напругу серед населення

Цього тижня оприлюднено останню, оновлену версію меморандуму про спів­працю України з Міжнародним валютним фондом (МВФ). Проект документа (він є на Економічній правді) містить дванадцять умов (серед них – сім нових), так званих “маяків”, яких наша держава мусить дотримуватися, щоб у перспективі отримати чергові транші. 
Глава уряду Володимир Гройсман заявив, що наразі немає точної дати його підписання, наразі в цьому напрямку ведуться переговори. З чинного меморандуму наша держава виконала лише два пункти – прийняла вчасно Держбюджет-2017 і націоналізувала “ПриватБанк”.
Загалом умови МВФ стосуються впровадження програм зі скорочення дефіциту національного бюджету, збільшення інформаційної прозорості збору та використання податків, лібералізації ринків та приватизації підприємств державної власності. Виконання умов фонду в короткостроковій перспективі збільшує соціальне навантаження на громадян, адже уряд зменшує державні витрати і збільшує податкове навантаження.
Найбільшого розголосу в суспільстві набула запропонована міжнародними кредиторами пенсійна реформа. Чинний проект меморандуму передбачав прийняття закону про пенсійну реформу до кінця грудня минулого року. Оскільки цього не сталося, МВФ посилив вимоги, встановивши нові терміни їх виконання — кінець березня 2017-го. Вони передбачають поступове підвищення пенсійного віку на чотири місяці щороку для чоловіків, починаючи з липня 2017-го, та на півроку після 2021-го для жінок, до тих пір, поки у 2027-ому пенсійний вік для всіх не досягне 63 років.
Також нашу державу зобов’язують підвищити робочий стаж до 25 років із січня цього року із введенням мінімального страхового стажу на рівні 16 років. Зараз необхідний робочий стаж становить 15 років із поступовим його підвищенням на рік до тих пір, поки він у 2036 році не досягне 35 років.
Віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко в інтерв’ю “5 каналу” пообіцяв, що чинна влада не зробить жодних кроків щодо підвищення пенсійного віку для українців. З його слів, наразі для цього немає жодних зафіксованих зобов’язань. Це не прописано ні в меморандумі МВФ, ні в зобов’язаннях перед іншими інституціями, запевнив посадовець. 
“Підвищення пенсійного віку для жінок триває і зараз, поступово. Це наслідок реформи, яку провели у 2011 році Янукович з Азаровим. Із того часу підвищення пенсійного віку жодним чином не вплинуло позитивно на дефіцит бюджету Пенсійного фонду, навпаки, він зріс на понад 100 мільярдів гривень. Проблема незбалансованості Пенсійного фонду полягає не в питанні підвищення пенсійного віку, а в низьких доходах громадян”, — зазначив Павло Розенко. Володимир Гройсман запевняє: повідомлення про підвищення пенсійного віку, яке нібито вимагає МВФ, поширюється для “залякування людей”.

фото: hyser.com.ua
Ще однією резонансною вимогою МВФ є проведення до кінця березня 2017 року земельної реформи. Чиновники повинні були подати закон про ринок земель у парламент до кінця вересня минулого року, однак не зробили цього. Тому українська влада має до кінця березня прийняти цей закон, який передбачає виставлення землі на продаж. Експерти вважають, що перш ніж іти на такий крок, необхідно створити запобіжники для уникнення ризиків, які можуть після цього виникнути.
Для стабілізації валютного ринку в січні та червні цього року Україні треба провести перевірку даних “Приватбанку”, який нещодавно перейшов у державну власність. Аудитори повинні виявити, чи були допущені порушення у складанні фінансової звітності впродовж шести місяців напередодні націоналізації.
До кінця січня цього року Кабмін має вжити заходів щодо монетизації житлових субсидій, як стимул для економії енергоресурсів. Окрім цього в меморандумі передбачено ліквідацію спрощеної системи оподаткування (до слова, сьогодні в Україні понад півтори тисячі підприємців, які нею користуються), скорочення кількості бюджетників і держслужбовців, створення до кінця червня законодавчого поля для роботи антикорупційних судів, на чому наполягають лідери думок українців, та єдиного реєстру отримувачів соціальних виплат, необхідного для продовження процесу верифікації соціальних виплат.
Нагадаємо, торік у вересні, Міжнародний валютний фонд надав Україні третій транш у розмірі мільярда доларів. Наразі, зі слів міністра фінансів Олександра Данилюка, Мінфін очікує наступний, четвертий транш від МВФ за програмою розширеного фінансування на аналогічну суму на початку лютого, інформують Українські новини. В рамках участі в роботі Всесвітнього економічного форуму у швейцарському Давосі цього тижня Петро Порошенко й Олександр Данилюк запланували обговорити перспективи подальшої співпраці з керівниками МВФ та інших міжнародних фінансових організацій.
За інформацією Петра Порошенка, Україна виконала всі умови для отримання коштів від іноземних кредиторів. Глава держави зазначив, що в минулому році були зроблені кроки для стабілізації банківської системи, проведена націоналізація найбільшого українського банку “Приват”. Разом із цим Президент висловив упевненість, що Україна повинна мати ефективну співпрацю з МВФ, “і мова йде не тільки про гроші: більш важливим є посил для інвесторів”.
Новий транш МВФ скоріш за все не “фундамент реформ”, а вимушене боргове ярмо, плата за багаторічну відсутність структурних економічних реформ та неефективність влади, зазначив у коментарі виданню Новое время голова комітету Верховної Ради з промислової політики та підприємництва Віктор Галасюк. З його слів, такі кредити дозволяють “купити” кілька місяців чи півроку часу для проведення системних реформ. “Влада сприймає кредит МВФ не як тимчасовий вимушений інструмент, яким він насправді є, а як індикатор успіху реформ, але успішні країни не живуть за рахунок кредитів МВФ. Кредити МВФ ідуть або на поповнення золотовалютних резервів, або на латання бюджетних дірок, а не на розвиток – така їх природа”, – наголосив нардеп.

Суперечка триває


Високий суд Англії та Вельсу розпочав слухання у справі щодо так званого «боргу Януковича». Наприкінці 2013 року українська економіка занурювалася у кризу. Після відмови уряду Азарова від підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС і натомість проголошення курсу на зближення з Митним союзом тодішня українська влада не скористалася можливістю отримати кредит від МВФ через небажання виконувати вимогу про підвищення цін до ринкового рівня на блакитне паливо для населення. Тому у грудні 2013-го Янукович домовився зі своїм російським колегою Путіним про надання Україні кредиту на суму 15 мільярдів доларів.
Із цієї суми українська влада до перемоги Революції Гідності отримала лише три мільярди. Згодом їх почали називати «боргом Януковича», який Москва визнала державним, а МВФ — офіційним. У серпні 2015-го Україна домовилася з клубом кредиторів про реструктуризацію своїх зовнішніх боргів. Таким чином було списано 20% заборгованості, але Росія відмовилася брати участь у цій реструктуризації. Тепер питання «боргу Януковича» вирішуватиметься в судовому порядку. В разі, якщо суд прийме рішення не на користь нашої держави, Україна буде змушена повернути ці кошти позичальнику.
Дмитро Добродомов, парламентар:
– Насамперед необхідно розуміти ціну траншу від Міжнародного валютного фонду, адже серед вимог міжнародного кредитора є такі, які можуть нашкодити нашій державі. Зокрема, МВФ пропонує поступове збільшення пенсійного віку для жінок і чоловіків в Україні до 63 років. Віце-прем’єр Павло Розенко вже повідомив, що нинішня українська влада точно не піде на такий крок, оскільки це середній вік життя українця, відповідно багато людей можуть не дочекатися пенсій. До слова, значне підвищення комунальних тарифів для населення – один із прикладів того, на що нам доводиться йти заради співпраці з Міжнародним валютним фондом. Не на часі вимога МВФ про відкриття земельного ринку, адже для того, щоб це зробити без негативних наслідків, земельний ринок має бути прозорим і справедливим, конкурентним і ефективним, унеможливлювати будь-які тіньові оборудки зі землею. Очевидно, продовження мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення цілком виправдане рішення в умовах, коли ще не розроблено законодавство про функціонування ринку землі в Україні. Необхідно розуміти, що серед основних ризиків продажу земель – монополізація земельного ринку й можливе руйнування стосунків між землевласниками та орендарями. Під питанням також приватизація стратегічно важливих об’єктів. Попри це в останній версії меморандуму МВФ є і позитивні моменти, які необхідно здійснити насамперед для розвитку країни. Це, зокрема, створення законодавчого підґрунтя для діяльності антикорупційних судів, монетизація житлових субсидій, підвищення робочого та мінімального страхового стажу. Фактично в умовах кредитування Україна стає фінансово залежною. До того ж із нестабільним курсом долара, стрімко зростаючою інфляцією нам доведеться повертати іноземним кредиторам більші суми грошей, ніж ми позичали. Кошти від МВФ даватимуть результат лише тоді, коли будуть іти на розвиток української економіки.
Василь Юрчишин, директор економічних програм Українського центру економічних і політичних досліджень ім. Олександра Разумкова:
– Гроші від Міжнародного валютного фонду спрямовуються до центрального банку для наповнення золотовалютних резервів. Це дозволяє гривні почуватися впевненіше, що гарантує економічну безпеку країни, збільшує вливання прямих іноземних інвестицій. На жаль, сьогодні на українському валютному ринку нестабільно, погіршується також платіжний баланс. Кредитування від МВФ – індикатор платоспроможності, демонстрація інвестиційного потенціалу України. Не обов’язково чітко дотримуватися умов надання кредитів, важливо ліквідувати проблеми, на вирішення яких вони спрямовані. Наприклад, якщо збалансувати Пенсійний фонд, знизивши його дефіцит, який сьогодні сягнув понад 140 мільярдів гривень, не потрібно буде підвищувати пенсійний вік. Торік Україна отримала лише один мільярд траншу від МВФ, хоча очікувала до кінця 2016 року ще на один. Це свідчить про невдалу динаміку змін у нашій країні, зокрема, щодо знищення корупції. На мою думку, в цьому році ця тенденція продовжиться, продовжиться девальвація гривні, ускладнення макроекономічної стабільності, що може посилити сумніви щодо платоспроможності України. Щоб цього не сталося, уряд зобов’язаний шукати інструменти прискорення економічного зростання і стимулювати чинники для ефективного ведення бізнесу.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8055 / 1.65MB / SQL:{query_count}