Списковики Forbes можуть плакати

Сотні мільйонів готівки “під матрасом”, купа квартир, величезні земельні ділянки, колекції дорожезних годинників, елітні вина, ікони та навіть мощі й церква – це, і не тільки, задекларували наші політики і чиновники

Епопея із першим етапом подачі перших в історії України електронних декларацій завершилась у ніч на 31 жовтня. Тепер на часі перевірка інформації, яку надали українські високопосадовці про свої статки і притягнення до відповідальності тих, хто збрехав.
Замість очікуваних близько 50 тисяч дек­ларацій на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції зареєстровано майже 120 тисяч документів. Отже, і розрахунки борців із корупцією були неправильними, не знають вони, скільки в Україні чиновників вищих категорій (а це не може не дивувати). До того ж декларації подавали й ті, хто мав би це робити тільки з наступного року, так би мовити, перестрахувались. Але навіть при такому ажіотажі виявились ті, хто всупереч закону нині декларацій так і не подав: уже відомо, що, до прикладу, цього не зробило семеро нардепів. 
Нагадаємо, що умисне неподання декларації карається штрафом від 2500 до 3000 не­оподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від 150 до 240 годин, або позбавленням волі на строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Нардепів хіба що штрафуватимуть, але навряд чи вони цього бояться…
Насправді е-декларації відкрили те, що усі і так давно знали – наші можновладці є окремою кастою суспільства, для якої проблеми решти українців дуже-дуже далекі, як і питання державного будівництва. Їхні думки заточені лише на самозбагачення будь-яким способом. Загребти мінімум мільйон-другий якщо не доларів, то принаймні гривень, зібрати колекцію вин, навіть одну пляшку якого ніколи не дозволять собі більшість українців чи колекцію таких годинників, які є недосяжними і для небідних мешканців західних країн. А стержнем цієї нашої особливої касти, якщо вірити політикам і чиновникам, є їхні дружини. Саме ці дружини годують, одягають, возять на роботу, зрештою “заробляють” всі багатства для високопосадовців, які реформами займаються, країну з кризи витягують.
Навіть побіжний огляд е-декларацій виявляє багато небезпечних загалом для країни тенденцій. Наше керівництво майже поголовно не довіряє українській банківській системі, зберігаючи більшість грошей вдома готівкою, так би мовити “під матрасом”.
“Рівень довіри до банківської системи у пересічного громадянина та у представника влади приблизно однаковий. На кожного декларанта з мільйоном доларів “під матрацом” приходяться тисячі громадян з тисячею доларів під матрацом (без лапок). У країні є величезна кількість грошей. Але немає довіри. Якщо запустити в оборот хоча би частину цих грошей, кредитна ставка впаде, будуть створені нові бізнеси та нові робочі місця”, – ось що про небезпеку такої ситуації пише у блозі на site.ua співзасновник громадянської платформи “Нова країна” Валерій Пекар.
Окрім того, інформація з е-декларацій підтверджує, що більшість наших високопосадовців абсолютно не довіряє гривні, зберігаючи гроші, якщо і в банках, то в доларах і євро. До прикладу, навіть в голови НБУ Валерії Гонтаревої на рахунку в банках є 1,831 млн доларів, і тільки  61,9 тис. грн. Як тоді можна повертати довіру українців до національної валюти?..

Порошенко хвалиться

Насправді, щоб описати всі цікаві речі з е-декларацій наших високопосадовців, то потрібна не одна сторінка. Зрештою, ці документи зараз у відкритому доступі й українці на сайті НАЗК самі можуть знайти необхідну для себе інформацію. Тому ми спершу зосередимось тільки на деклараціях найвищого керівництва держави, а потім перейдемо до фінансових звітів за 2015 рік, які могли найбільше вразити.
В останній день першого етапу е-декларування журналісти та активні користувачі соцмереж уже жартували, що усі чекають декларації Президента Петра Порошенка не менше, ніж його новорічного привітання. І, зрештою, е-декларація гаранта була оприлюднена лише за дві години до кінцевого терміну. В цьому документі Порошенко зазначив свої права власності у понад сотні компаніях  в Україні, Росії, Польщі, Іспанії, Нідерландах, не забув й про компанії на “офшорних” Кіпрі та Британських Віргінських островах. Петро Олексійович за 2015-й отримав 59 298 642 гривень інвестиційного прибутку і 121 054 гривень зарплати. 3,85 млн доларів та 1,111 млн грн Порошенко у 2015-ому позичив третім особам. 
На додачу до своєї е-декларації Президент також розмістив допис у Facebook, в якому похвалився, що принципово зберігає гроші у банках, а це 27 мільйонів доларів. Готівкою він тримає 800 тисяч гривень і 60 тисяч доларів.
Щодо своїх компаній, то Петро Порошенко наголосив, що всі вони створені в його допрезидентський період, лише одна була створена у 2014-ому для продажу Roshen.
Тут треба зазначити, що після цього допису Порошенка журналіст “Слідство.Інфо” Дмитро Гнап також у Facebook звернув увагу на те, що Президент опосередковано визнав, що планував продати корпорацію Roshen через офшорну фірму, а отже без сплати податків в Україні. Насправді ця історія тягнеться ще із оприлюднення офшорних скандалів із так званого Панамського архіву, одним із фігурантів якого був і Петро Порошенко. А Гнап вже неодноразово звинувачував Президента в тому, що свого часу той готував не надто прозорі махінації із Roshen. Сам Президент і його адвокати також неодноразово намагались все пояснити, про що “Пошта” вже писала.
А нині ж політтехнолог Сергій Гайдай на виправдання Порошенка про те, що він всі свої статки здобув до того, як став Президентом, зазначає, що Петро Олексійович був нардепом із 1998-го, був головою бюджетного парламентського комітету, секретарем РНБО, головою наглядової ради НБУ, міністром закордонних справ, економічного розвитку, займав й інші відповідальні державні посади.
“Виходить, з президентством суміщати погано – а з попередніми посадами – можна. І ЗМІ не раз повідомляли про те, що на відміну від інших олігархів, активи нашого героя ростуть, незважаючи на кризу і війну. І про податки. А чому не згадати про податки, заплачені в бюджет РФ за останні воєнні два роки. А як бути з несплаченими податками від тих доходів, які були за всі ці роки заховані від держави в багаточисельні офшорні компанії”, – написав Сергій Гайдай у Facebook.
Сам же Порошенко похвалився також тим, що на благодійність і підтримку армії у 2014-2016 роках  перерахував близько 400 мільйонів гривень.
Повертаючись власне до е-декларації за 2015-й Президент також вказав житловий будинок на 1331,70 кв. м та 3 земельні ділянки у Козині (33196, 1200 та 7511 кв. м), 3 земельні ділянки у Києві (1000, 6315 та 5169 кв. м), 2 квартири у Києві (134,06 та 82,15 кв. м), квартира у Вінниці (68,2 кв. м), нежитлове приміщення в Одесі (35,3 кв. м), комплекс “База відпочинку “Лебідь” у м. Лиман (Одещина) – в іпотеці (власниця – Лідія Москаленко), які належать Петру Порошенку. У власності дружини – земельна ділянка на 1900 кв. м та дачний будинок на 344 кв. м у Петропавлівському під Києвом,  гараж у Києві. Президентська сім’я у 2015-ому володіла  автомобілями  Mercedes-benz  2010 р.в, BMW та Range Rover 2011 р.в., Jaguar 2008 р.в., та катером Bayliner 2005 р.в. Також було задекларовано шість дорогих годинників, дві норкові та одна соболина шуби, одне шкіряне пальто, три жіночі сумки. Одна з них, як повідомляє BBC-Україна, марки Fendi, коштує понад 100 тисяч гривень. А ще Президент серед іншого задекларував рояль та колекцію із 84 картин та шести скульптур.

У кого більше?

Не можна оминути увагою й е-декларацію прем’єра Володимира Гройсмана. Він за 2015-й задекларував два  житлових будинків на Вінниччині площею 534 та 461,10 кв. м. А ще у користуванні прем’єра дві квартири на 61,50 кв. м (у Вінниці) та 59,6 кв. м (у Києві). А також у власності – п’ять об’єктів “іншого нерухомого майна” на загальну площу 2,1 тис. квадратних метрів. Гройсман задекларував Land Rover Range Rover 2013 р.в, а в його дружини – Volkswagen Touareg 2011 р.в. На банківських рахунках нинішній прем’єр тримав понад два млн грн і 16 тис. доларів. Але найцікавіше, що він готівкою зберігав 2 млн 280 тисяч гривень, 870 тисяч доларів і 460 тисяч євро. Також Гройсман задекларував 12 дорогих годинників, два набори запонок із дорогоцінним камінням, а ще сережки і каблучки дружини.
Своєю чергою спікер Андрій Парубій вказав, що він не володіє нерухомістю, але в його дружини квартира на 21,6 кв. м у Львові, а ще земельна ділянка площею 1130 кв. м і будинком площею 32 кв. м. Ще одна квартира площею 142,6 кв. м знаходиться в користуванні Парубія, його дружини, дочки і сестер. Парубій також вказав готельний номер, який винаймає в столиці. Щодо транспорту, то спікер задекларував Suzuki SX4 2013 р.в., у дружини Peugeot 508 2014 р.в. Парубій запевнив, що окрім зарплати іншого доходу не мав, на банківських рахунках його сім’ї – близько 37 тисяч доларів.
Спікер намагався вразити скромністю. Щось схоже спробував зробити і Генпрокурор Юрій Луценко, він зазначив, що немає ні власного житла у Києві ні автомобіля. Натомість у його дружини Ірини, нардепа від БПП – дві квартири у столиці (площею 92,2 кв. м  і вартістю майже 4,5 млн грн та 181 кв. м, вартістю 6,3 млн грн).  А ще житловий будинок у м. Дубно Рівненської області площею 203,9 кв. м  та земельна ділянка площею 775 кв. м. Та окрім цього Луценки, як записано в е-декларації безкоштовно орендують на Київщині  земельну ділянку площею 2475 кв. м, житловий будинок (площа 859 кв. м) і гараж (площа 80 кв. м). В Ірини Луценко задекларовані автомобілі  Mercedes-Benz GL 500 2014 р.в. (вартість майже 1,7 млн грн), Toyota Land Cruiser 200 2010 р.в, а ще безкоштовно орендована у фірми сина Олександра (ТОВ “Бізнес Центр “Логос”) Toyota Camry 2012 р.в. Загалом бізнес на синові і він має найбільші статки у сім’ї.
Спробував здивувати і пожартувати (!) міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Окрім трьох квартир він задекларував сере іншого набори італійських меблів, твори мистецтва, зокрема гравюру Пабло Пікассо, старі монети, колекції холодної зброї, винних етикеток,  760 пляшок вин із Франції, Італії, Німеччини, Австрії, України, Іспанії, США, Чилі. А ще набір шахів з інструкцією. Ось такий цинізм. Авто ні Аваков, ні дружина не мали…
Та далі ще цікавіше. До прикладу, серед найодіозніших зізнань те, що позафракційний нардеп В’ячеслав Константиновський задекларував 14,7 млн доларів готівки. А ось у нардепів від Львівщини Богдана та Ярослава Дубневичів, які входять у фракцію БПП, загалом на дві їхні сім’ї було задекларовано понад 715 млн грн готівки. Та ще майже 700 об’єктів нерухомості.  У голови Державної фіскальної служби Романа Насірова 283 093 кв. м землі в селі Количівка на Чернігівщині. Це одна шоста частина всіх земель цього села. Це тільки невеликі витяги із е-декларацій. У звітах вже згаданих та й інших декларантів можна знайти ще дуже багато надзвичайних речей.

Жартівники і відверті клоуни

Ми вже згадали про деякі спроби жартів у деклараціях. У цьому хотів виділитись і ще один представник нашої області, позафракційний нардеп Володимир Парасюк. Він задекларував порівняно не так вже і багато: 5 586 грн зарплати за основним місцем роботи, 165 140 грн компенсації за оренду житла, 80 559 грн коштів, пов’язаних із виконанням депутатських повноважень. Але от як жарт подав те, що годинник Samsung Gear s2 вартістю 7999 гривень. І в офіційному документі, такому як е-декларація вказав, що цього годинника “приніс йому Святий Миколай, але точно сказати не може, бо спав”. Здавалося б смішно, от тільки напевне забув народний майданівський сотник і відстоювач справедливості, скільки на подарунки до свята Миколая можуть витрачати грошей пересічні українці. Їздить Парасюк на офіційно не своєму авто, задекларована Skoda SuperB 2011 р.в є у власності третьої особи. Серед доходів родини нардеп вказав 990 тисяч гривень, які отримала його мати від підприємницької діяльності.
Серед задекларованого майна, інформація про яке, не може не дивувати, виявилась навіть церква. Так, нардеп від БПП задекларував храм Успіння Пресвятої Богородиці в Берлівці Вінницької області як свою власність.
Намагався не відставати у “святості” й нардеп-“радикал” Андрій Лозовий. Серед іншого від задекларував й хрест-енколпіон зі святими мощами ХІІІ століття. А ще, до речі, 50 тис. доларів, 150 тис. євро і 800 тис. гривень готівкою.
До речі, не може вражати, які статки декларували нардепи-опозиціонери. Так, лідер Радикальної фракції Олег Ляшко задекларував “вила українські селянські” і 740 тисяч доларів, 90 тисяч євро та 890 тисяч гривень готівки. У його цивільної дружини – 00 тисяч доларів, 40 тисяч євро та 760 тисяч гривень готівки. Має Ляшко квартири у столиці площею 367,20 кв.м. та 95,50 кв.м.
А от великий жартівник від депгрупи “Воля народу”, колишній комбат “Айдару” Сергій Мельничук зажартувався до краю. Він задекларував трильйон гривень готівки. Таку суму власне готівкою взагалі малоймовірно, що хтось має у світі. У нинішній політсилі Мельничука оперативно відреагували, назвавши декларацію нардепа невдалим жартом. Сам Мельничук уже виправдовується, що мовляв, насправді просто хотів звернути увагу всього світу до того, що е-декларації в Україні легалізовують корупцію. Він заявив, що ще має сім днів на виправлення і запише замість трильйону 10 мільйонів гривень.

Все тільки починається

Жарти жартами та все рівно інформація з е-декларацій українських високопосадовців викликала шок у суспільстві. І ми зараз не вказали на дуже малу частину інформації із декларацій. Та вже видно, що високопосадовці так поставились до декларування, начебто дописати кілька мільйонів чи, навпаки, виправити і відмовитись від них – нічого не означає.
Загалом експерти зазначають, що якщо зібрати до купи всі гроші наших мільйонерів-високопосадовців, то Україні не потрібні й жодні кредити ні від МВФ, ні від інших міжнародних фінансових установ. І тепер нашій владі на перемовинах з кредиторами буде важче, адже потрібно буде пояснювати походження усієї цієї готівки.
Також деякі експерти зазначають, що насправді такої кількості грошей у високо посадовців може і не бути, суми вказувались, щоб легалізувати незаконні доходи у майбутньому.
“Як багаторічний учасник списку Forbes, офіційно заявляю: після опублікування електронних декларацій українських чиновників всі учасники списку відчули себе лохами. З цієї хвилини прошу вважати мене жебраком. У мене немає мільйонів готівкою, немає вертольотів, немає колекції годинників, і навіть, здивуєтеся, немає власної церкви, внесеної до декларації одним з депутатів. Тема декларацій закрита. Залишилося сплатити з задекларованого податки”, – написав на своїй сторінці у Facebook співвласник і голова наглядової ради Global Spirits (ТМ “Хортиця”) Євген Черняк.
Та насправді зарано закривати “тему”. Декларації треба перевіряти. Нині мало довіри до НАЗК, яке цим займатиметься. В Національному антикорупційному бюро (НАБУ) повідомляли, що вони також долучаться до перевірок на незаконне збагачення чиновників, але для цього потрібно, щоб НАЗК до них звертались з проводу неправдивих даних у деклараціях чи ЗМІ висвітлювали факти незаконного збагачення окремих осіб. Тому треба розуміти, що швидко чекати якихось результатів не треба, в Україні немає окремих антикорупційних судів, які б могли незагангажовано виносити вироки чиновникам чи й нинішнім суддям, чиї декларації теж рясніють багатствами, котрі завдяки одній зарплаті не могли з’явитись.
“Як показує практика розвинутих країн, це досить складні процеси. Наприклад, в Латвії Національне антикорупційне бюро було створене у 2002 році, то перші мільйонери, які, можна сказати, були “взяті за жабри” і доведені до суду тільки в цьому році. Я зроблю все, як активіст, і закликаю журналістів проводити розслідування і надавати свідчення, аргументовані даними з декларацій, Національному агентству з питань запобігання корупції і Національному антикорупційному бюро, і з часом ми будемо мати серйозні вироки. Що це буде швидко, я в це теж не вірю. Але ми зараз маємо унікальну ситуацію, коли все це зафіксовано, в загальному доступі, і як-то кажуть, “рукописи не горять”, бази даних теж, вони вже в користуванні журналістів та активістів”, – зазначає виконавчий директор Transparency International Україна Ярослав Юрчишин, повідомляє Радіо Свобода.

Львівські декларанти

Ми вже загадали про деяких нардепів від Львівщини, а якщо говорити про нашу місцеву владу, то тут декларації також цікаві. До прикладу, міський голова Львова Андрій Садовий показав у декларації, що його утримує дружина. Мер зазначив, що отримав за 2015 рік 107 тис. 322 грн зарплати, а ось його дружина Катерина Кіт-Садова – за основним місцем роботи заробила 521 тис. 574 грн й за сумісництвом – 230 тис. 659 грн. Також офіційно дружина володіє медіа холдингом ПрАТ «Телерадіокомпанія Люкс». У власності дружини є житловий будинок площею 660,04 кв.м, земельна ділянка площею 702 кв.м та автомобіль Merсedes-Benz Viano SDI 2.2 TRE/L 2012 р.в. До усього цього Катерина Кіт-Садова задекларувала 15 тисяч доларів готівки і 45,2 тисяч гривень на банківському рахунку. Сам Андрій Садовий задекларував право власності на знак «Самопомочі». І повідомив, що у 2015-му сплатив 90 тисяч гривень за дві тижневі поїздки до Лондона для вивчення англійської мови.
Дружина утримує основні фінанси і в сім’ї нинішнього голови Львівської облради Олександра Ганущина. Він за 2015-й задекларував 34 580 гривень своїх доходів, і понад 900 тисяч гривень доходів дружини Соломії. Левова частка з них – це дохід від відчуження нерухомого майна. На дружину також задекларовано 41 тисяча доларів готівки. Саме вона є власницею земельної ділянки площею 600 кв. м, житлового будинку площею 367,7 кв. м, а ще  недобудованого об'єкту площею 120 кв. м. Як свої голова облради задекларував автомобілі Nissan Qashqai 2008 р.в. й Сhеrrу Tiggo 2014 р. в., на придбання якого взяв кредит 119 192 гривні.
Своєю чергою голова Львівської облдержадміністрації вказав, що у 2015-му мав дохід 110 609 гривень, це виключно зарплата. Готівкою його сім’я мала 4,5 млн грн., більшість з яких також задекларовані на дружину Наталію. Вона ж володіє вкладами у різних банках на загальну суму понад 590 тисяч гривень. Дружина Олега Синютки володіє часткою квартири в Івано-Франківську площею 44,6 кв. м.  А от квартира у Львові площею 174,6 кв. м та автомобіль Honda Accord 2009 р.в, яким користується дружина голови ЛОДА, зареєстровані на 73-річну тещу Ганну Тимченко.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8105 / 1.74MB / SQL:{query_count}