Рівень страху перевищує рівень доходів?

30 жовтня спливає термін подання електронних декларацій для посадовців, які не поспішають відкрито звітувати про нажиті статки

Понад тиждень залишається до кінцевої дати подання електронних декларацій. Чиновники намагаються уникнути фінансової звітності або перенести кінцеві терміни її подання. Цього тижня під стінами парламенту пройшла акція на підтримку електронного декларування статків чиновників та членів їхніх родин. Активісти закликали посадовців не боятися подавати електронні декларації, пише “Дзеркало тижня”. Нагадаємо, запровадження і надійне функціонування е-декларування фігурує в домовленостях України з Міжнародним валютним фондом. Воно необхідне для позитивного рішення щодо лібералізації ЄС візового режиму для нашої держави.
Попередньо було передбачено, що впродовж шістдесяти днів від 1 вересня, коли відбувся повноцінний запуск системи е-декларування, електронні декларації за минулий рік мають подати близько 50 тисяч посадовців, які займають найвищі керівні посади.
Серед декларантів “першої хвилі” 23 міністри, парламентарі, генеральний та антикорупційний прокурори, очільник Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), двоє членів Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК), керівники апаратів міністерств та Адміністрації Президента, судді, прокурори, голови обласних і районних держадміністрацій. 
Станом на 21 жовтня в реєстрі системи електронного декларування було понад 19 тисяч декларацій, серед них 26 народних обранців. Не поспішають подавати електронні декларації про власний майновий стан глава держави Петро Порошенко, який особисто гарантував запуск повноцінного е-декларування, і очільник уряду Володимир Гройсман.
Чиновники, яким є що приховувати, хочуть будь-яким способом дискредитувати електронне декларування. З цією метою вони роблять спроби змінити його умови, скоротивши перелік декларованої інформації, аргументуючи це тим, що відкритість даних стимулюватиме злочинців до крадіжок. Дехто з парламентарів прагне ухвалення “нульового декларування”, фактично легалізації корупції, коли чиновники не зобов’язані будуть пояснювати походження своїх статків. Експерт Центру політичних студій та аналітики “Ейдос” Гліб Канєвський, переконаний: будь-які намагання української влади змінити е-декларування можуть зашкодити міжнародним інтересам України, пише “Слово і Діло”.

Можновладці наголошують на недосконалості системи е-декларування, невідповідності форми електронних декларацій встановленим зразкам, перевантаженні, так званому “зависанні” системи. 19 жовтня НАЗК провело спільну нараду з депутатами Верховної Ради, представниками Генпрокуратури, НАБУ, МВС, Мін’юсту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, під час якого голова НАЗК Наталія Корчак ініціювала зміну форми електронного декларування. Учасники робочої групи висловлювали також бажання внести зміни в Закон України “Про запобігання корупції”, недоторканність якого обіцяв Петро Порошенко. В підсумку НАЗК відмовилося від схвалення цих рішення, адже це зумовило б втрату легітимності поданих декларацій, відповідно – зрив кампанії електронного декларування.
“Ключовим виконавцем замовлення з написання системи електронного декларування була не відома зі світовим досвідом IT-компанія, яка продукує якісний продукт, а звичайне українське товариство з обмеженою відповідальністю, яке не могло такий продукт написати якісно, тому що професійний ринок невеликий, внаслідок чого виникають технічні складнощі”, – зазначила в коментарі “Слову і Ділу” політтехнолог Катерина Одарченко. Тим паче будь-який технічний продукт, навіть якщо він замовлений у професіоналів, вимагає тривалого часу тестування. Важливою є також форма подачі даних. Для прикладу, в Європі вона не є повністю відкритою, наголошує експерт.
З метою ліквідації помилок у системі електронного декларування НАЗК затвердило дочірнє підприємство Держспецзв’язку – компанію “Українські спеціальні системи” (УСС) технічним адміністратором реєстру е-декларацій, інформує Європейська правда. Вартість послуг компанії становитиме 150 тисяч гривень до кінця цього бюджетного року. Член НАЗК Руслан Рябошапка нагадав про причетність УСС до фальсифікації електронного ключа, виданого на його ім’я, та нещодавніх технічних проблем із електрозабезпеченням технічного майданчика електронного декларування, однак колеги не прислухалися до його думки.
Молодший аналітик центру “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва Андрій Сухарина вважає: зрив термінів імплементації системи електронного декларування насамперед негативно відобразиться на іміджі та рейтингу Президента України Петра Порошенка як на внутрішній, так і на зовнішній арені. Керівництво Євросоюзу не винесло питання візової лібералізації на сесію Європарламенту 24-27 жовтня у Страсбурзі, відповідно рішення щодо українського “безвізу” ухвалюватиметься вже після кінцевого терміну прийняття декларацій високопосадовців. Незважаючи на те, що розгляд питання перенесли через зовсім інші фактори, можливий зрив електронного декларування впливатиме на кінцеве рішення Європарламенту, вважає експерт. Наразі НАЗК доручило “Українським спеціальним системам” і своїм департаментам внести зміни в інтерфейс програми е-декларування. Вдосконалення системи електронного декларування потребує часу, тому, очевидно, 30 жовтня не стане фіналом реєстрації е-декларацій.
Дмитро Добродомов, парламентар, секретар Комітету Верховної Ради з питань запобігання і протидії корупції
– Система електронного декларування – ефективний інструмент боротьби з недобросовісними посадовцями та корупціонерами. Для прикладу, понад триста суддів, які категорично відмовилися звітувати за допомогою е-декларування про власні доходи та витрати, нажите майно, вже звільнені з посад. Останнім часом було зафіксовано десяток спроб зламати цю систему, знизити перелік задекларованого, закрити доступ до інформації. Це роблять люди, які мають що приховувати. Більшість депутатів негативно ставляться до таких новацій, часто спекулюючи на функції захисту даних. Варто сказати, що в роботі системи е-декларування є чимало технічних недоліків. Недосконалий веб-інтерфейс (сукупність засобів, за допомогою яких користувач взаємодіє з сайтом, – “Пошта”), часте “зависання” – з цим я стикнувся, заповнюючи електронну декларацію. Посадовці розуміють ціну помилки, тому й не спішать вносити свої дані в систему, яку терміново необхідно вдосконалювати. Пленарні засідання парламенту цього місяця вичерпані, тому дискредитувати систему електронного декларування з голосу неможливо. На мою думку, як тільки Президент і прем’єр задекларують свої статки, це зробить і решта високопосадовців.
Олег Синютка, голова Львівської ОДА
– Запровадження в Україні повноцінного електронного декларування – правильний крок на шляху боротьби з корупцією, який повинен допомогти очистити систему. Електронні декларації — надійний механізм контролю “чистоти” чиновників. Для нашої держави це перший такий досвід, тому можливі певні недопрацювання, які треба ліквідовувати одразу після виявлення. Зазвичай в мене багато термінових справ, важливих зустрічей, тому часу для заповнення декларацій обмаль. Після призначення на посаду голови Львівської ОДА зрозумів, що доведеться бути під мікроскопом громадськості. Кожен чиновник має бути підзвітний громаді, лише тоді люди будуть йому довіряти. Всі знають, де я живу, яким транспортом користуюся, я не приховую власні доходи і витрати, тому до кінця цього тижня обов’язково подам електронну декларацію. Посадовцям із незаплямованою репутацією тут нема чого боятися.
Володимир Фесенко, політолог, голова правління Центру прикладних політичних досліджень “Пента”
– Більшість можновладців – далеко не бідні люди. Основне, за що вони переживають, – нелегальні доходи, шикарні подарунки: дорогі годинники, ікони. Поряд із цим багато чесних посадовців не можуть вчасно задекларувати власні статки через організаційні проблеми в запровадженні електронного декларування, зокрема, через недоліки нової форми декларування. Вона занадто детальна, але попри це багато важливих моментів у ній не враховано. Як кажуть, перший млинець завжди глевкий. Зараз система на стадії апробації. Національній агенції із запобігання корупції і Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації важливо її вдосконалити, щоб електронне декларування дало належний результат. Для України це лакмусовий папірець, який засвідчить, наскільки ефективно ми боремося з корупцією. Від цього залежить рівень довіри Євросоюзу нашій державі. Очевидно, зважаючи на масштабність проблем з е-декларуванням, тих, хто вчасно не подав електронних декларацій, карати не будуть.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8160 / 1.63MB / SQL:{query_count}