Крок до прозорих тарифів

Нардепи у першому читанні підтримали закон про комерційний облік комунальних послуг

Цього тижня Верховна Рада проголосувала у першому читанні закон про комерційний облік комунальних послуг, який відстоюють громадські активісти. Це тільки початок, але якщо буде ухвалене остаточне рішення, то воно дозволить українцям платити лише за спожите, а тарифи формуватимуться прозоріше і раціональніше.
“Проект Закону передбачає обов’язкове обладнання всіх будівель, що приєднані до зовнішніх теплових мереж (крім мереж систем автономного теплопостачання), зовнішніх мереж гарячого водопостачання (крім мереж систем автономного гарячого водопостачання), зовнішніх водопровідних мереж (крім мереж систем автономного водопостачання) будинковими вузлами обліку, відповідно, теплової енергії та води. Проект передбачає, що саме такі вузли обліку використовуватимуться для комерційного обліку відповідних комунальних послуг”, – зазначено у пояснювальній записці до документа.
Такими будинковими вузлами оператор відповідних зовнішніх мереж повинен буде обладнати нежитлові будівлі до 1 жовтня 2017-го, житлові – до 1 жовтня 2018-го. А окрім цього, в багатоквартирних будинках та інших будівлях, де більше одного споживача, проект закону передбачає обов’язкове встановлення індивідуальних (квартирних) приладів обліку (або приладів-розподілювачів теплової енергії), які використовуються для розподілу показів будинкового приладу обліку. Розрахунки за надані комунальні послуги (постачання теплової енергії, постачання гарячої і питної води) повинні будуть здійснюватися виключно за даними комерційного обліку. 
Крім квитанцій для оплати постачальники будуть зобов’язані надавати людям деталізовані дані про історію їхнього індивідуального споживання з рекомендаціями для економії ресурсів.
“Встановлення лічильника – механізм, який дозволить нам зрозуміти, за що ми насправді платимо. Раніше ми були вимушені платити рахунки за тепло по фіксованих нормах відносно опалювальної площі. І ми не могли вплинути на ці рахунки. Більше того, в ці рахунки вкладалося близько 20% понаднормових втрат, які ніким не обліковувалися і їх тягар перекладався на споживача. Ми платили фактично за те тепло, яке по дорозі втрачалося в трубах, гріло асфальт. Тепер, окрім того, що люди платитимуть за прозорими механізмами і поступово зменшуватиметься вікно для корупції в цій сфері, ринок буде облікований. Всі енергоресурси згодом будуть обліковуватися. Тіньовий обсяг на ринку тепла буде максимально зменшуватись. Не буде маніпуляцій із субсидіями. В результаті цього ми будемо знати, що ми справді споживаємо, держава матиме розуміння, скільки енергії реально потрібно для опалення наших міст. Поки більшість людей платили лише за свої квадратні метри”, – зазначає з цього приводу молодший експерт із питань зміни клімату Національного екологічного центру України Андрій Желєзний, повідомляє “Громадське радіо”.
Фахівці стверджують, що подібні зміни допоможуть мешканцям багатоповерхівок заощаджувати на опаленні в середньому 25% і дадуть поштовх енергозберігаючим технологіям.

Комуналка у розстрочку

Та поки чекаємо на остаточне рішення парламенту і впровадження комерційного обліку комунальних послуг, треба думати, як оплачувати платіжки вже зараз. Прем’єр Гройсман не втомлюється повторювати, що всі, хто того потребують, отримають субсидії. А тепер він також обіцяє і розтермінування на оплату житлово-комунальних послуг для тих українців, які не змогли або з тих чи інших причин не захотіли отримати субсидії.
“Ми провели обговорення з депутатами парламенту і вирішили це питання, що ми запровадимо 12-місячну розстрочку на оплату житлово-комунальних послуг для родин, які не можуть або не хочуть взяти участь у програмі субсидій. Тобто у нас є два механізми, які можна використовувати: з одного боку, це субсидія – адресна допомога, безповоротна, з іншого боку – якщо такий варіант неприйнятний з тих чи інших причин, будь ласка: споживаємо сьогодні – платимо 12 місяців. Це буде означати, що навантаження на бюджет родини на виплату буде щомісячно меншим”, – заявив Гройсман 18 жовтня під час зустрічі із керівниками всеукраїнських профспілок та їх об’єднань.
У середу, 19 жовтня, уряд уже ухвалив відповідне рішення про розстрочку для тих, хто не має субсидій. Голова Національної комісії з регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг Дмитро Вовк, як повідомляє Еспресо.TV, пояснив, що за заявою споживача комунальних послуг він може отримати розтермінування на місяць обігу і йому необхідно буде сплатити 50% рахунку, а решту необхідно буде сплатити рівномірно впродовж квітня-вересня наступного року, до початку наступного опалювального сезону.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8692 / 1.57MB / SQL:{query_count}