Війна і запізнілі рішення

Парламент надав пенсії матерям-військовослужбовцям, які втратили чоловіків в АТО, добровольцям із інвалідністю, а ще хоче побороти пияцтво в армії

фото: ytimg.com
Влаштувавши 18 жовтня “оборонний день” в парламенті, нардепи ухвалили низку важливих рішень для наших військових. Зокрема, парламентарі 238-ма голосами запровадили пенсії  дружинам (чоловікам) загиблих в АТО військових, які зайняті доглядом за дітьми до 8 років і самі проходять військову службу.
Зауважимо, що досі склалась така ситуація, що, до прикладу, понад три сотні жінок-військовослужбовців, які мають малих дітей і втратили чоловіків у ході АТО, не отримували пенсійного забезпечення. Тепер дружина (чоловік) померлого годувальника має право на пенсію незалежно від того, працює (проходить військову службу) він (вона) чи ні. У пояснювальній записці до законопроекту зазначалось, що для цього потрібно додатково з держбюджету 845 тисяч гривень на місяць.
Окрім цього, Рада 264 голосами зрівняла пенсії з інвалідності добровольцям, які пішли на фронт одразу з початком російської агресії у 2014-ому й отримали поранення та пенсії з інвалідності військових строковиків. На третьому році війни…
До цього часу пенсії добровольцям нараховувались на загальних підставах, бо на перших етапах АТО добровольці не мали статусу військовослужбовців. Тож цю несправедливість потрібно було вирішити. Також виплати від держави повинні отримувати сім’ї загиблих добровольців. Передбачається, що цей закон стосуватиметься близько двох тисяч загиблих та поранених добровольців, а з держбюджету необхідно буде 3,5 млн грн щомісяця.
Подібними змінами наші парламентарі виправляють закони про пенсійне забезпечення оборонців держави, які були ухвалені раніше. Насправді допрацьовані рішення потрібно було ухвалювати ще два роки назад.
“Законодавство в оборонній галузі та щодо соціального забезпечення військових має багато “білих плям”, латанням яких і займались депутати. Головна причина – брак цивільного контролю над військовою організацією держави”, – каже експерт Інституту євроатлантичного співробітництва Ігор Козій, повідомляє Радіо Свобода.
А ще в “оборонний день” цього тижня нардепи зробили один крок до посилення відповідальності за пияцтво в армії. Відповідний законопроект поки ухвалено у першому читанні. Якщо закон таки буде ухвалено, то військовослужбовцям та резервістам під час проходження зборів загрожуватиме штраф від 1 190 до 2 465 гривень або арешт із утриманням на гауптвахті до 7 діб за розпивання алкогольних напоїв, появу на території військової частини або виконання обов’язків у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння. Така ж кара буде і за “самоволку”. 
А ще цей законопроект передбачає посилення штрафів (від 2 465 до 4 845 грн) або гауптвахту від 7 до 10 діб за військові адмінправопорушення, вчинені в умовах особливого періоду.
У першому читанні нардепи ухвалили й інший законопроект, який зобов’яже органи місцевого самоврядування, керівників підприємств та організацій, начальних закладів допомагати військкоматам роздавати повістки призовникам і військовозобов’язаним. Щоправда, ставлення до такого можливого нововведення є неоднозначним, лунають і думки про те, що не потрібно перекидати на місцеву владу відповідальність за розсилання повісток та забезпечення своєчасного прибуття призовників до військкоматів. Нині такий обов’язок діє тільки для адміністративно-територіальних одиниць, де військкоматів немає.
Перше читання пройшов і законопроект про Єдиний державний реєстр військовозобов’язаних. Але депутати відправили на доопрацювання законопроект про збільшення одноразової допомоги сім’ям загиблих військових (із 650 тисяч грн до 914 тис. грн).

Гроші на житло для бійців: кому і скільки

Уряд 19 жовтня вирішив, що учасникам АТО, які мають право на отримання житла, надаватимуть кошти для його самостійного придбання. “Замість того, щоб будувати житло, людям треба дати гроші, і люди собі придбають житло”, – заявив прем’єр Володимир Гройсман, інформує Українська правда.
Тож для реалізації такого плану урядовці виділять субвенції на суму 300 млн грн між регіонами. Також урядовці сподіваються, що таке рішення дозволить учасникам АТО самим обрати, де купувати житло і за можливості докладати свої кошти для придбання кращого помешкання. Міністр оборони Степан Полторак пообіцяв, що корупції в цьому процесі не буде. 
Непростою є ситуація з обіцяними земельними ділянками для учасників АТО. У Львові наша влада каже, що в межах міста вільних ділянок майже немає. Як повідомляла “Пошта”, 4 жовтня міськрада ухвалила рішення про те, щоб надати учасникам бойових дій з міста Лева вибір: або далі чекати на землю або отримати по 100 тисяч гривень (середня ціна в Україні за п’ять соток землі). Остаточно списки тих, хто претендує на таку компенсацію затверджуватиме спеціальна комісія, до якої увійдуть і власне учасники АТО. “Щодо грошової компенсації, то їх цього року отримає лише 100 вояків. Це дуже складна процедура, ми розуміємо, що буде чимало дискусій стосовно затверджень цієї програми, але будемо намагатися залучити до обговорення якнайбільше учасників АТО, їх представників. Робитимемо це для того, щоб все було відкрито і чесно”, – розповідала “Пошті” начальник юридичного управління Львівської міськради  Гелена Пайонкевич.
Зі слів міських депутатів, у Львові є 5400 учасників бойових дій. На ділянки під житлове будівництво зараз подали заявки 2200 львівських учасників АТО.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8037 / 1.58MB / SQL:{query_count}