П’ять пріоритетів бюджету-2017

Увечері 15 вересня на позачерговому засіданні Кабінет Міністрів схвалив і скерував на розгляд Верховної Ради проект державного бюджету України на 2017 рік

Основні макроекономічні показники головного фінансового документу держави презентував прем’єр-міністр Володимир Гройсман. За його словами, держбюджет чітко структурований, а цифри в ньому цілком підкріплені дохідною і видатковою частинами. Пріоритет видатків – національна оборона та безпека, процес децентралізації, реконструкція та будівництво доріг, масштабна енергоефективність, підтримка аграріїв і освітян, повідомляє прес-служба глави уряду.

Дефіцит не повинен перевищувати 3%

Зокрема, передбачається збільшення дохідної частини держбюджету на 16,9% – до 876,9 мільярда гривень при економічному зростанні на 3% внутрішнього валового продукту. Дефіцит не повинен перевищувати 3%, відповідно становити 77,5 мільярда гривень. 
При цьому передбачається зростання рівня інфляції щонайменше на 8,1%. “Ми розраховуємо на пожвавлення економіки, яка починає відновлюватися. Наше завдання – зробити цей процес незворотнім задля пришвидшення економічного зростання. Це дасть відчути кожному українцю, що життя починає змінюватися на краще в системі його доходів, його статків. Це важливий пріоритет”, – зазначив Володимир Гройсман, повідомляє Урядовий портал.
Уряд не планує збільшувати обсяг загальних доходів бюджету за рахунок підвищення ставок ключових податків, адже це чинить тиск на розвиток бізнесу. Крім цього, можливе розширення бази оподаткування або зміна рентних ставок, інформують Українські національні новини. 

Рівень безробіття – 8,6%

У проекті держбюджету на наступний рік уряд заклав підвищення на 10,1% соціальних гарантій. Володимир Гройсман нагадав, що в цьому році з 1 травня соціальні стандарти зросли на 5%, а з 1 грудня ці показники будуть збільшені на 10%. Таким чином цьогоріч на початку зими розмір мінімальної заробітної плати і прожиткового мінімуму становитиме 1600 гривень, на аналогічний період 2017 року передбачено 1762 гривні. “Цього недостатньо, але це той крок, який ми могли зробити, який відповідає реаліям української економіки. Важливо спиратися на реальне економічне зростання. Воно формує ресурси, які можна направляти на зростання соціальних стандартів і підвищення рівня життя людей та модернізацію України. Час ефективно формувати кошторис країни”, – зазначив глава уряду. Рівень безробіття у наступному році в нашій країні не перевищуватиме позначки 8,6%, прогнозують урядовці.
За інформацією глави уряду, Кабінет Міністрів працює над формуванням пропозицій щодо реформування системи пенсійного забезпечення та системи оплати праці в Україні, які найближчим часом презентує.
Фінансування освітньої галузі планують підвищити на 21,1 мільярда доларів, інформує Українська правда. Зокрема, передбачається збільшення заробітної плати педагогічним працівникам загальноосвітніх навчальних закладів у середньому на понад 1400 гривень. У проекті держбюджету на 2017 рік заплановано збільшення загального стипендіального фонду з 5,24 мільярда до 5,816 мільярда гривень.
Фінансування охорони здоров’я в наступному році хочуть збільшити на 8,2 мільярда гривень. На централізовану закупівлю медикаментів через міжнародні організації планують спрямувати 5,9 мільярда гривень, а також претендувати на кошти Глобального фонду, які повинні забезпечити майже стовідсоткове виконання 18 програм придбання ліків для українців. Окрім цього, передбачено зростання в середньому на 20% заробітної плати працівників медичної галузі. До слова, 14 вересня Кабмін схвалив угоду з Китаєм на суму 3,7 мільйона доларів про надання МОЗ України 50 укомплектованих спеціальним обладнанням машин швидкої допомоги.
У Кабміні наголошують на важливості акумулювання ресурсів, які забезпечують ефективність оборонної сфери й гарантують безпеку нашої держави. Зважаючи на воєнні дії в Україні і загрозу ескалації конфлікту на Донбасі, видатки на національну безпеку та оборону в наступному році буде збільшено на 14,5 мільярда гривень і становитимуть 129 мільярдів гривень. Зокрема, грошове забезпечення військових зросте на 6,9 мільярда гривень. Розподіл призначень узгоджено на засіданні РНБО, пише Урядовий портал.

Дорожній фонд і Фонд енергозбереження

Ще однією пріоритетною статтею видатків державного бюджету на наступний рік є реконструкція і будівництво автошляхів. “Ми зобов’язані сформувати чітку стратегію розвитку українських доріг. Треба перестати будувати дороги, які ведуть у нікуди, натомість створити магістралі, які б підкреслювали наш транзитний логістичний потенціал. Це цілком можливо. Потрібно лише консолідувати зусилля і створити належні умови для будівництва доріг”, – зазначив Володимир Гройсман, повідомляє прес-служба глави уряду. Зокрема, пропонується створення інструменту ефективного, відкритого управління дорожнім господарством країни – Дорожнього фонду, куди спрямують заплановані в розмірі 14,2 мільярда гривень акцизного збору на нафтопродукти. Крім цього, на ремонт автошляхів планують залучити мільярд доларів кредитів та близько 27,2 мільярда доларів очікуваної фінансової допомоги від міжнародних організацій.
Заступник міністра фінансів Сергій Марченко зазначив, що Державне агентство автомобільних доріг України, яке є головним розпорядником бюджетних коштів на ремонт і будівництво доріг, не має жодного відношення до адміністрування акцизного збору на нафтопродукти. Саме тому, на думку чиновника, доцільніше запровадити середньострокове бюджетне планування на три роки, яке дозволить ритмічно виділяти на ремонт і реконструкцію автошляхів чітко визначені в держбюджеті суми. “Якби його ввели, потреба у створенні цього або будь-яких інших спецфондів відпала б. Усе фінансувалося б через загальний фонд держбюджету. Якщо б у нас було середньострокове бюджетне планування, ми могли б сказати, що на дороги в наступному році виділяємо 14 мільярдів гривень, через рік — 20 мільярдів гривень, через два роки — 25 мільярдів гривень. Цього було б достатньо, щоб зняти питання створення спецфонду з порядку денного”, – переконаний Сергій Марченко, повідомляє “5 канал”.
Окрім цього, видаткова частина головного кошторису на наступний рік спрямована на зміцнення енергобезпеки України. Уряд пропонує залучити 800 мільйонів гривень із держбюджету та близько 100 мільйонів євро від міжнародних донорів для створення Фонду енергоефективності. “Ми будемо збільшувати власний видобуток природного газу, щоб через 4-5 років здобути повну енергонезалежність. Це значно підвищить нашу енергетичну безпеку і конкурентоспроможність на зовнішніх ринках. Ми не будемо за валюту закуповувати за кордоном газ для того, щоб споживати його в Україні”, – наголосив Володимир Гройсман. 1,8 мільярда гривень передбачається на реструктуризацію шахт і підтримку шахтарів. За останніми даними Мінфіну, в проекті держбюджету на 2017 рік закладено 40 мільярдів гривень на субсидії. При цьому, за словами віце-прем’єра України Павла Розенка, ця сума може зрости до 52 мільярдів гривень.

Інші статті видатків

Глава уряду наголосив на необхідності продовження децентралізації, щоб кожна українська громада отримала достатньо фінансових ресурсів, можливостей і несла повну відповідальність за те, що відбувається на місцях. Для підтримки й розвитку місцевих громад у проекті державного бюджету на наступний рік передбачено 9 мільярдів гривень для фінансування Державного фонду регіонального розвитку, один мільярд з яких буде спрямовано об’єднаним територіальним громадам на реалізацію інфраструктурних проектів, повідомляє Дзеркало тижня. Поряд із цим уряд хоче передати відповідальність щодо утримання житлово-комунальних послуг у закладах освіти та охорони здоров’я. Громадам, які не матимуть змоги цього зробити, в проекті держбюджету передбачено 15 мільярдів гривень.
5,5 мільярда гривень уряд планує спрямувати на підтримку сільгоспвиробників для підвищення продуктивності їхньої роботи та конкурентоздатності. Перш за все акцент зроблено на малих і середніх фермерських господарствах. Видатки на культуру планують збільшити на мільярд гривень. Половину цих коштів спрямують на розвиток української кіноіндустрії, окремо буде забезпечено видатки на підготовку і проведення в Україні пісенного конкурсу “Євробачення”. Фінансування української дипломатичної служби заплановано збільшити на мільярд гривень, інформує Дзеркало тижня.
16 вересня в ефірі “5-го каналу” керівник офісу фінансового та економічного аналізу Верховної Ради України Віктор Мазярчук, коментуючи цифри, закладені в проект держбюджету на наступний рік, заявив про правильний підхід щодо формування самого проекту. На переконання експерта, скорочення видатків – найбільш раціональний спосіб вирішення проблеми бюджетного дефіциту. “В нас може і не бути дефіциту бюджету. Єдине, що нам потрібно зробити, – видатки бюджету, видатки кожного міністерства мають бути максимально ефективними й направленими на виконання основних функцій відомств, тоді, орієнтовно на третину можна зменшити видатки державного бюджету. Міністерство фінансів було достатньо відкритим – воно запрошувало експертів і обговорювало основні позиції, основні підходи. Після чого почало узгоджувати сам документ із відповідними міністерствами” — зазначив Віктор Мазярчук.

МВФ допоможе

14 вересня Рада директорів Міжнародного валютного фонду ухвалила рішення про продовження програми співробітництва з Україною та виділення додаткових обсягів фінансової допомоги. Третій транш у розмірі мільярда гривень повинен був надійти на рахунки НБУ 16 вересня, інформує Українська правда. За словами глави держави, рішення МВФ відкриває нашій державі шлях до виділення фінансової допомоги від США в обсязі мільярда доларів, макрофінансової допомоги в рамках додаткових 600 мільйонів євро від ЄС, інших міжнародних фінансових організацій, а також відчиняє вікно можливостей для залучення іноземних інвестицій в українську економіку. 
“Це вже третій транш для України в рамках Програми розширеного фінансування від МВФ, які надаються під найнижчі можливі відсотки. Отримання третього значного траншу в межах однієї програми — рідкісне явище в нашій історії. Однак після більше ніж року паузи ми це зробили. Транш від МВФ засвідчує довіру іноземних партнерів українському уряду, підтверджує, що ми на правильному шляху, є позитивним сигналом для інвесторів. Він буде спрямований до резервів НБУ для сприяння стабільності курсу гривні, відповідно стабільності фінансової системи нашої держави. Кредити МВФ мають допомогти Україні відновити власну економіку, щоб зменшити боргове навантаження”, — сказав 15 вересня міністр фінансів України Олександр Данилюк, повідомляє офіційний сайт Мінфіну.
Ілля Несходовський, головий експерт податкової групи Реанімаційного Пакета Реформ
– Проект Закону України “Про державний бюджет на 2017 рік” є зваженим, доходи і видатки чітко прораховані, різких стрибків між ними немає. Позитивним моментом є створення фонду енергозбереження, що дозволить нашій державі стати енергонезалежною. Я переконаний, що прогнозоване зростання оплати праці працівників освіти й охорони здоров’я сприятиме підвищенню розвитку цих галузей. Уряд наголошує, що метою нового головного кошторису держави є боротьба з бідністю, збільшення доходів громадян. У такому разі потрібно суттєво збільшувати мінімальну заробітну плату, розмір якої сьогодні не відповідає реальним потребам людей. На жаль, цього не відбувається. Нелогічним є пропозиція зменшити рентну ставку на видобуток газу і водночас залишити незмінними тарифи на житлово-комунальні послуги. Зміни до проекту державного бюджету однозначно будуть, але не суттєві. В попередні роки бюджетний процес гальмувався, депутати не могли вчасно ознайомитися з проектом державного бюджету, оскільки необхідно було вносити зміни до Бюджетного кодексу, які кардинально змінювали баланс між доходами і видатки. Цьогоріч пропоновані зміни до податкового законодавства не передбачають зміни ставок і баз оподаткування, тому, на мою думку, парламент проголосує за головний фінансовий документ у встановлені для цього терміни.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8087 / 1.66MB / SQL:{query_count}