Земля: продавати чи здавати в оренду?

В Україні хочуть продавати право оренди на землі сільськогосподарського призначення. А що на це кажуть експерти та аграрії?

Одним із основних джерел валютних надходжень України є агропромисловий комплекс. Скасування мораторію на продаж сільськогосподарських земель дозволить збільшити притік інвестицій в аграрний сектор. У цьому переконаний Президент України Петро Порошенко. 
“Відсутність права на вільну купівлю-продаж землі сільськогосподарського призначення, безумовно, стримує інвестиції в аграрну сферу, порушує права селян, занижує оренду, виймаючи з їхньої кишені останні копійки. Як розв’язати цю проблему – це компетенція народних депутатів: або ховати голову в пісок і нічого не міняти, або все ж таки працювати над створенням ринку землі з усіма можливими запобіжниками від будь-яких негативних наслідків. Частка аграрного сектору в загальній товарній структурі експорту України сягнула найвищого значення за 25 років незалежності. Провідна роль агросектору в контексті побудови вітчизняної економіки є, можливо, дещо суперечливою. Проте вона вкрай важлива, допоки триває процес нарощування господарським комплексом високотехнологічних “м’язів”, – сказав минулого тижня глава держави, виступаючи на урочистому засіданні сесії Верховної Ради.
Прямий продаж земель у теперішніх умовах не буде сприйнятий
Введення вільного ринку землі сільськогосподарського призначення від української влади вимагає Міжнародний валютний фонд. Станом на сьогодні в Україні паї площею 1,4 га роздано у власність селянам, які здають їх в оренду. Продавати або будь-яким чином змінювати власника не можна (крім передачі у спадщину). Попри вимоги МВФ в Україні не дозволять прямого продажу землі. Однак, незабаром може з’явитися пропозиція купити право її оренди на певний період. Про це повідомив міністр аграрної політики і продовольства України Тарас Кутовий. 
“На моє переконання, це сформує ціну на українські гектари і зруйнує міфи про те, що землі забиратимуть за безцінь. Нашим законом ми показуємо, що якщо є обіг прав оренди, який сьогодні коштує 1-2 тисячі за гектар, зрозуміло, що право власності дешевшим не буде. Ми хочемо зробити це відкрито, щоб фермер і власник землі бачили, за які ціни котируються договори прав оренди в їхньому регіоні. Так, МВФ наполягав на продажу землі. Але після особистої розмови з його представниками мені вдалося переконати їх у правильності саме цього варіанту. Пояснення просте: краще зробити один метровий крок, аніж замахнутися на триметровий і залишитися на місці”, — зазначив Тарас Кутовий у статті для “Дзеркала тижня” від 10 вересня.
Окрім продажу права оренди на землі господарського призначення, влада планує запустити можливість застави права довгострокової оренди землі
Цьогоріч парламентарі прийняли рішення продовжити мораторій на продаж землі до кінця 2016 року. “Жодних рішень щодо мораторію не може бути, доки не зрозуміємо всі нюанси поводження з землею. В іншому випадку ситуація не дасть позитивних результатів. Питання землі — надзвичайно чутливе, тому треба радитися з аграріями, з власниками, чітко розуміти їхні потреби. Лише після цього приймати консолідоване, спільне рішення”, — зазначав раніше прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. 
Сьогодні всі земельні відносини в нашій державі базуються на оренді земельних ділянок. При цьому мінімальний термін оренди землі законодавчо не встановлений. Максимальний термін оренди становить 50 років. Продавати землю сільськогосподарського призначення можна буде лише після прийняття закону про ринок землі. “Перш ніж створювати земельний ринок, потрібно розробити запобіжники, інакше землю повністю скуплять. Спочатку — земельний банк і рівні умови щодо доступу до кредитів, і лише згодом — відкриття ринку. Максимум, що можна дати іноземним інвесторам, — дозвіл на приватизацію землі під побудованими об’єктами. Наприклад, заводами або логістичними центрами”, — говорив раніше заступник голови парламентського аграрного комітету Григорій Заболотний.

Зі слів Тараса Кутового, свого часу наша держава безкоштовно роздала людям земельний актив на мільярди доларів, який мав стати робочим і запустити інвестиції у вітчизняну аграрну галузь. Однак через мораторій на продаж землі цей актив сьогодні не працює. “На мою думку, прямий продаж земель у теперішніх умовах не буде сприйнятий. Головне побоювання — земельні ділянки скуплять за безцінь, користуючись складним фінансовим становищем людей, які живуть у селах. Саме тому ми плануємо продавати не землю, а право на довгострокову оренду, наприклад, на 49 років. За таких умов людина зберігає землю й отримує значну суму грошей. Пай залишається у власника, а для аграрного підприємства, яке його орендує, з’являється довгострокова стабільність. Сьогодні, коли договори з фізичними особами укладаються на сім років, компаніям важко планувати свої виробничі цикли”, — сказав Тарас Кутовий, пише “Новое время”.
Інший інструмент, який планує запустити влада, — можливість застави права довгострокової оренди землі. В цьому випадку виграють і аграрії, і банки, переконаний міністр. Перші отримають доступ до дешевих кредитів, другі отримають якісне забезпечення позик. Якщо фермер візьме в банку гроші під заставу прав оренди на землю і не зможе виконувати зобов’язання за кредитом, банк знайде в системі ефективного власника його земельної ділянки. Таким чином аграрник поверне заборговані гроші. “Коли з’явиться можливість продажу та застави прав оренди землі сільськогосподарського призначення, запрацює механізм ціноутворення на землю, почне формуватися ціновий діапазон. Якщо за базовим активом ціна зростатиме, значить, рентабельність є, отже, аграрна галузь в Україні розвивається”, — додав Тарас Кутовий.
Право на дострокову оренду передбачає збереження землі й отримання значної суми грошей
Розгляд проекту Закону України “Про обіг земель сільськогосподарського призначення”, який в травні цього року оприлюднило Державне земельне агентство, парламентарі планують розглянути у другому читанні під час пленарного засідання наступного тижня. Про це 9 вересня повідомив голова Верховної Ради Андрій Парубій, зазначено на офіційному сайті Міністерства аграрної політики і продовольства України. 
В цьому законопроекті, зокрема, прописано особливості купівлі-продажу, надання в користування та інших форм обігу земельних ділянок сільськогосподарського призначення. Прийняття закону фактично повинно закінчити формування законодавчого поля для запровадження ринку землі сільськогосподарського призначення в Україні.
Іван Стефанишин, експерт аграрного ринку:
– Серед основних ризиків продажу землі – монополізація земельного ринку й можливе руйнування стосунків між землевласниками та орендарями. Підтвердженням цього є наслідки приватизація майнового комплексу в Україні. Саме тому потрібно врахувати необхідність встановлення обмежень щодо граничних розмірів земельних ділянок в одного власника, визначити оптимальні розміри землекористувань, пріоритетність набуття земель у власність та принципи розподілу земельної ренти. Створюючи земельний ринок, необхідно чітко окреслити правила “гри” на ньому. Це створить справедливе юридичне та правове поле для всіх гравців земельного ринку. Ринковий обіг землі мусить бути врегульований таким чином, щоб мінімізувати ризики для вітчизняної економіки та задовільнити інтереси всіх учасників ринку. Позитивними економічними наслідками зняття мораторію на продаж землі є розвиток земельного товарного ринку, можливе підвищення економічного стану селян і матеріальна вигода для дрібних фермерів. Перш за все в орендуванні сільськогосподарських земель зацікавлені великі компанії, адже оренда землі обходиться значно дешевше, ніж її купівля. Однак аграрники повинні, згідно з договором оренди, залишати частину прибутку і створювати нові робочі місця в населених пунктах, де вони орендують паї, підписувати контракт із громадою щодо виконання заходів соціального пакета. Така форма співпраці, для прикладу, успішно функціонує в скандинавських країнах.
Володимир Шегда, директор ТзОВ “Агромарк Юкей”:
– Сьогодні наша компанія орендує у Львівській області близько 37 тисяч гектарів орних земель. Орендна ставка становить 2 тисячі гривень за гектар оброблюваної землі, практикуємо натуральну форму орендної плати. На мою думку, оренда – оптимальна форма роботи для великих аграрних підприємств. На жаль, процес оренди законодавчо не узгоджений. Консолідація розпайованих земельних ділянок юридично не прописана, тому доводиться вирішувати це питання на рівні домовленостей. Щоб український ринок землі розвивався, насамперед потрібно спростити схему реєстрації орендних договорів і запровадити на земельному ринку зрозумілі правила “гри”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8196 / 1.63MB / SQL:{query_count}