У режимі очікування

Керівництво МВФ учергове відклало на невизначений термін виділення Україні траншу

фото: прес-служба Президента України
Наприкінці серпня після короткотривалих канікул Рада директорів Міжнародного валютного фонду відновила свою роботу. І тепер вже точно відомо, що українське питання відсутнє в плані роботи Ради директорів МВФ, розписаному до 7 вересня включно. Наразі кредитори планують розглянути програми співробітництва із Сербією, Білоруссю, Брунеєм, Суданом, Боснією і Герцеговиною та державою Кірібаті. 
Як писала “Пошта”, Міжнародний валютний фонд схвалив програму співробітництва з Україною в березні 2015 року з обсягом фінансування 17,5 мільярда доларів, які виплачуватимуться впродовж чотирьох років. Наразі отримано 6,7 мільярда доларів двома траншами, останній з яких надійшов торік у серпні. Третій транш мав прийти восени минулого року, однак цьому завадили конфлікти українських гілок влади, співпраця яких нагадувала байку про Лебедя, Рака і Щуку. Співпраця з Міжнародним валютним фондом відновилася цього року у травні після роботи місії МВФ в Україні. 
Керівництво Фонду закликало українську владу здійснити низку термінових заходів для подолання корупції, проте наразі цей процес гальмується. Чиновники запевнили європейських партнерів, що всі спірні моменти узгоджено, і вже в липні цього року очікувалося на третій валютний транш, однак МВФ знову дав задній хід. Причина – недостатньо активне проведення реформ.
Сьогодні в Україні немає критичної потреби в транші від Міжнародного валютного фонду
Без фіндопомоги від МВФ Україна не зможе отримати й 1,2 мільярда макродопомоги від Євросоюзу, значного фінансування від Світового банку та інших міжнародних інституцій. Однак минулого тижня посол США в Україні Джеффрі Пайєтт в інтерв’ю Ukraine Business Journal несподівано зазначив: “З практичної точки зору Україна не потребує виділення валютного траншу від МВФ уже сьогодні. В Україні обмінний курс стабільний, резерви достатні, довіра кредиторів збережена”. 
Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко певен: гроші від МВФ для нашої економіки неважливі, оскільки надії на те, що за траншем в Україну прийдуть інвестори, не виправдовуються – причиною цього є війна на Донбасі. Виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко в коментарі ГолосUA сказав, що Україна не може отримати третій транш від МВФ, оскільки не реалізована програма приватизації, що свідчить про проблеми з корупцією. Інша причина, на думку експерта, – провал системи реформування Державної фіскальної служби.
“Ми дуже близькі до отримання чергового траншу від МВФ. Це дуже важливо для нас, оскільки є серйозним сигналом для ринків, для інвесторів. Кредит від Міжнародного валютного фонду розблокує іншу фінансову підтримку”, – заявив 30 серпня в інтерв’ю Reuters міністр фінансів України Олександр Данилюк, відмовившись назвати більш конкретні терміни отримання траншу, сума якого становитиме близько мільярда замість запланованих 1,7 млрд доларів.
Європа хоче бачити позитивні результати змін у нашій державі
Як писала “Пошта”, зі слів міністра фінансів України, неотримання зовнішнього фінансування може спричинити утворення багатомільйонних розривів у державному бюджеті. Тоді доведеться йти на пропор­ційне скорочення видатків з усіх статей бюджету (крім захищених) протягом часу, що залишається до кінця цього бюджетного року, та інших непопулярних кроків, що може спричинити соціальні протести.
Тим часом цього тижня прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, ще без рішення про відновлення кредитування від МВФ, повідомив, що вже у вересні парламентарі розглянуть державний бюджет на 2017 рік, серед пріоритетів якого фінансування безпеки й оборони в межах 5% ВВП, енергоефективність, ремонт доріг, підтримка аграрного сектору, збільшення фінансування українських дипломатичних представництв, освітня галузь (зокрема, збільшення зарплат учителям). Окрім цього, Володимир Гройсман наголосив на важливості забезпечення економічного зростання й реалізації процесу децентралізації України.
Василь Юрчишин, директор економічних програм Українського центру економічних і політичних досліджень ім. Олександра Разумкова:
– Кредити від іноземних фінансових інституцій спрямовуються в резерви центрального банку, а не до державного бюджету, тому секвестр бюджету Україні не загрожує. На валютний транш варто розраховувати, але наразі в цьому немає відчутної потреби, адже фінансова ситуація в нашій державі відносно стабільна. Отримання чергового траншу від МВФ гарантує макроекономічну стабільність, зміцнення національної валюти. У протилежному випадку може відбутися девальвація гривні, що спровокує інфляційну дестабілізацію. Відповідно зросте вартість імпортних товарів і палива. Фінансова допомога надійде лише тоді, коли кредитор побачить реальні зміни. На жаль, останнім часом міжнародні рейтингові оцінки України знизилися, причина цього – небажання пришвидшувати процес боротьби з корупцією. Українська влада самостійно стимулює власний розвиток. Вона зобов’язана дотримуватися зваженої політики, активізувати систему інвестиційного клімату, продемонструвати ЄС та МВФ варіант держбюджету на наступний рік. Потрібно створити такі умови, щоб українці повірили вітчизняній банківській системі. Це збільшить притік депозитів. Кредиторські кошти необхідно залучити на ефективний розвиток економіки, щоб згодом збільшити власні надходження і повернути кредит. За такою схемою працюють усі цивілізовані країни.
Андрій Новак, голова Комітету економістів України:
– Сьогодні в Україні немає критичної потреби в транші від Міжнародного валютного фонду. В нашій державі збалансована ситуація на валютному ринку – золотовалютні резерви Нацбанку складають 14 мільярдів доларів, платіжний баланс, баланс експорту та імпорту позитивні, торік була досягнута згода про реструктуризацію 20% боргу нашої держави та подовження на чотири роки терміну погашення українських облігацій. Не думаю, що через відтермінування коштів від МВФ відбудеться врізання статей бюджету, оскільки це може спровокувати різкі соціальні протести. Тим паче, парламент передбачив зростання соціальних стандартів на 10% із 1 грудня цього року. Не важливо, коли і яку суму коштів ми отримаємо від кредиторів, важливо зберегти хороші стосунки і продовжити співпрацю з іноземними інституціями.
Михайло Хміль, народний депутат України:
– Невиконання взятих на себе зобов’язань – основна причина недовіри іноземних партнерів. Наразі економічна і фінансова ситуація в Україні загалом стабільна, нагальної потреби в коштах від іноземних кредиторів немає. Дивно, що українська політична верхівка наголошує на важливості отримання валютного траншу, натомість більшість депутатів відмовляються підтримати ключовий “безвізовий” законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стягнення в дохід держави необґрунтованих активів та активів, власник яких не встановлений (законопроект про спецконфіскацію, – “Пошта”), який дозволить повернути до державного бюджету півтора мільярда доларів, украдених режимом Януковича. Незважаючи на те, що наразі Міжнародний валютний фонд відклав виділення Україні траншу, спів­праця з МВФ продовжується. Європа хоче бачити позитивні результати змін у нашій державі. Українській владі необхідно перш за все запустити повноцінне електронне декларування, розробити чітку стратегію економічного розвитку держави задля впровадження ефективних реформ в економічному секторі, налагодити своє виробництво. Ніхто не заважає нам розвиватися за допомогою власного потенціалу.
Олег Гетман, економіст, координатор групи з реформування фінансового сектору Реанімаційного пакета реформ:
– Загалом фінансова ситуація в Україні стабільна. Зведений платіжний баланс у першому півріччі цього року показав профіцит у розмірі 406 мільйонів доларів. Збільшився притік депозитів, що свідчить про зменшення тиску “панічної складової” на курс національної валюти. Чергове відтермінування виділення кредиту від МВФ, разом із ним пов’язаних траншів міжнародної допомоги, може спричинити тиск на курс гривні. Якщо Міжнародний валютний фонд кошти все-таки виділить, курс стабілізується на позначці орієнтовно 25-26 гривень за долар. Ситуація на валютному ринку фундаментально стабільна, кількість та масштаби негативних факторів суттєво зменшилася. Основні ризики для фінансового сектору – ескалація воєнних дій та мінливість на сировинних ринках. Для України транш від МВФ – це перш за все індикатор довіри іноземних партнерів на шляху входження в європейську спільноту.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7848 / 1.64MB / SQL:{query_count}