“Тебе не існує”

Міжнародні правозахисні організації заявляють, що і Україна, і бойовики порушують права людини. Вітчизняна прокуратура обіцяє перевірити усі випадки, до яких причетна наша держава

фото: patriot-news.info
Організації Amnesty International та Human Rights Watch у четвер оприлюднили спільну доповідь щодо недотримання прав людини на території України під час війни. В основі доповіді з назвою “Тебе не існує. Свавільні затримання, насильницькі зникнення та тортури на сході України” – дані 40 інтерв’ю з жертвами насильства, членами їхніх сімей, свідками, адвокатами жертв. 
Фахівці повідомляють про неправомірні дії обох сторін конфлікту. Сама доповідь має дві основні частини, одна стосується фактів зникнення, незаконного утримання під вартою та катувань, відповідальність за які правозахисники покладають на українську владу. Інша розповідає про приклади зникнення громадян, тримання без зв’язку із зовнішнім світом та жорстокого поводження з боку сепаратистів. 
Українські посадовці згодні досліджувати ситуацію разом із міжнародними організаціями, однак переконують у тому, що жодних “таємних катівень” не існує. “Думаю, що можна буде провести спільну перевірку з омбудсменом, і ми як Міністерство юстиції долучимося до цього. Але я сумніваюсь, що можуть існувати нелегальні місця несвободи, тому що в українських реаліях – це дуже-дуже нереалістично”, – заявив міністр юстиції Павло Петренко, інформує Радіо Свобода. 
У Службі безпеки України теж повідомляють про готовність вивчити усі матеріали, а також дати доступ правозахисникам до службових приміщень, щоб показати: там нікого не утримують без законних підстав. “Ми готові надати доступ і до інших приміщень СБУ, якщо будуть наполягати представники місії, щоб вони могли переконатись, що там нікого незаконно не утримують. Там просто умов немає, щоб когось утримувати: там робочі, технічні приміщення, де розташована апаратура, в тому числі, таємна, приміщення для зберігання зброї”, – розповів Олександр Ткачук, керівник апарату голови СБУ.
На початку літа цього року ООН уже звинувачувала СБУ в тому, що під контролем відомства діють таємні тюрми. Помічник генерального секретаря ООН з прав людини Іван Шимонович розповів у інтерв’ю часопису The Times про цілих п’ять секретних тюрем української Служби безпеки. Тоді не всі повірили повідомленням Шимоновича. “Інтерв’ю Івана Шимоновича про катування, які начебто відбуваються в “таємних” тюрмах СБУ є політично мотивованим і перекручує реальні факти того, що відбувається. За фактом, більшість свідчень, на які спирається Шимонович, йшла від людей, підозрюваних у сепаратистській діяльності. Чи можна очікувати від них правди? Відповідь очевидна. Але я не пам’ятаю і близько подібного розслідування Івана Шимоновича щодо незаконних арештів українських громадян на території самопроголошених терористичних угрупувань і анексованого Криму… Якщо він хоче знайти таємні тюрми, нехай зверне увагу на Чечню. Щоправда, це вкрай небезпечно”, – писав політтехнолог Тарас Березовець на своїй сторінці у мережі Facebook. 
Однак цього тижня інші міжнародні організації теж заговорили про таємні місця утримання бранців, підконтрольні СБУ, та інші порушення. Директор Human Rights Watch у Європі та Центральній Азії Рейчел Денбер заявила, що згодна із тим, що в Україні триває війна – збройний конфлікт із підтримуваними Росією сепаратистами. Однак, це не причина приймати аксіому “на війні як на війні”. Денбер переконана у тому, що воюючі сторони мають дотримуватися міжнародного гуманітарного права, передає видання Радіо Свобода. Правозахисники закликають і українську владу, і сепаратистів припинити нелюдське поводження із заручниками. Організації напрацювали низку порад для обох сторін, виконання яких мало б поліпшити ситуацію.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8085 / 1.56MB / SQL:{query_count}