Покращення для тюрем

В Україні ліквідовують пенітенціарну службу, а її повноваження передадуть Міністерству юстиції

Ще одним рішенням уряду від 18 травня стало те, що міністри схвалили реформу Державної пенітенціарної служби. Саму службу ліквідовують, а її повноваження передають Мін’юсту. Таким чином проводитимуть демілітаризацію та оптимізацію системи виконання покарань.
“75 років не змінювалися стандарти виконання покарань. Багато установ були зведені ще за царських часів. Ми готові змінити умови перебування громадян у закладах виконання покарань”, – заявила  перший заступник міністра юстиції Наталія Севостьянова, презентуючи реформу, повідомляє прес-служба уряду.
З її слів, з прийняттям нового Кримінально-процесуального кодексу у 2012-ому році вдвічі зменшилася кількість засуджених, які перебувають в установах, а нині вони заповнені на 63% (і це лише до моменту вступу в силу “закону Надії Савченко”, який також сприяє зменшенню кількості ув’язнених). Люди можуть навіть 10 років чекати у СІЗО на вирок. Тому одним із основних завдань реформи Севостьянова назвала покращення умов для людей, яким ще не винесено вирок. 
Заплановано також запровадження служби пробації – системи пробаційних центрів із нагляду за засудженим із покладенням на нього певних зобов’язань і обмежень, але без ізоляції від суспільства.
“Реформа передбачає, що ми відмовляємося від радянських кримінально-виконавчих інспекцій і на їх місці будуємо пробаційні центри на рівні районів по всій країні”, – розповіла заступниця міністра.
Власне систему виконання покарань збираються гуманізувати, збільшивши акцент на психологічній роботі і допомозі засудженим для їхнього повернення до нормального життя. 
Для того, щоб утримува­ти в’язнів у нормальних умо­вах, планують залучити кошти приватних інвесторів. “Не можна відремонтувати установи, яким більше 100 ро­ків. Ми пропонуємо схему державно-приватного партнерства, коли інвестор побудує нам нові заклади утримання ув’язнених в обмін на отримання ділянки, де була стара установа. Пілотним проектом у цьому напрямку було визначене Лук’янівське СІЗО в Києві”, – наголосила Наталія Севостьянова.
І нові заклади мають будувати за межами міст, а на місці тих СІЗО чи тюрем, котрі нині розташовані у центральних частинах міст, можуть з’явитись, до прикладу, торгові центри.  
І навіть при тому, що тюрми зараз не заповнені, виходить так, що один охоронець  стереже всього трьох ув’язнених, чого немає в інших країні. Водночас є ще величезна кількість працівників системи із більшою зарплатою, які мають погони, але не працюють безпосередньо в тюрмах, а лише займаються паперовою роботою. “Ми будуємо нову структуру і зменшуємо кількість атестованих співробітників у системі з 77% до 28%. Ми робимо фокус на захист тих, хто працює безпосередньо в закладах, а не займається паперовою роботою в офісах. Ми підвищимо їм заробітну плату за рахунок економії по системі й зменшення бюрократичного апарату”, – каже Севостьянова.
Планується проводити прозорі конкурси, щоб добирати кадри. А оновлення працівників очікують на рівні 20%.
Також важливим є те, що в системі виконання покарань є близько сотні неефективних держустанов, якими за законодавством керують заступники керівників колоній. Все це приводить до процвітання корупційних схем. Натомість заплановано створення єдиного виробничого холдингу з керівником, обраним через конкурс, а всі закупівлі для тюрем мають переводитись на систему ProZorro.
Насправді ця реформа є амбітною і масштабною. У Мін’юсті зазначають, що піклуються як про ув’язнених, бо це є показником демократичності суспільства, так і про людей, які охороняють засуджених, бо вони працюють так само в жахливих умовах. “Якщо ми зробимо цю реформу спільно з реформою судової системи і правоохоронної системи – тоді ми зможемо точно сказати: ми змінили цю країну, і головним у цій країні буде проста людина… і гідність людини ніхто не порушуватиме”, – заявив міністр юстиції Павло Петренко.
От тільки тепер ще треба дочекатись, щоб влада не лише обіцяла реформи, а завершувала їх. Та судова реформа поки зависла, бо в парламенті не можуть знайти 300 голосів для конституційних змін. Та й щодо цих анонсованих змін у частині судочинства є низка питань. Тому дивно, коли нині говорять про те, що от скоро в’язням стане краще у тюрмах, але ще нічого не зроблено із корумпованою судовою системою і тими суддями, котрі виносили незаконні рішення.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8522 / 1.56MB / SQL:{query_count}