Приватизація-2016

Кабінет Міністрів затвердив умови для продажу Одеського припортового заводу. Стартова ціна – 13,175 мільярда гривень

фото: zn.ua
Ще попередній прем’єр Арсеній Яценюк анонсував велику приватизацію підприємств, які ще залишились у державній власності. І початись цей процес мав із Одеського припортового заводу. Тепер новий уряд дав офіційний старт приватизації ОПЗ.
У середу, 18 травня, Кабмін затвердив умови для аукціону: щонайменше два учасники конкурсу, одним із яких має бути іноземна компанія. Фонд держмайна визначив (ФДМ) стартовою ціною за 99,567% ОПЗ  13,175 млрд гривень, що за поточним курсом відповідає 521 млн доларів. Угоду з продажу планують закрити в кінці липня цього року і все обіцяють провести відкрито і прозоро, а ще у жодному разі не віддати завод російським компаніям. 
“Якщо раніше під час приватизації робили кваліфікаційні вимоги до покупців такі, що ці вимоги говорили, що тільки така і така компанія в Україні, наприклад, може придбати цей актив, тому що саме вона підпадає під критерії. А більше жодної компанії у світі немає такої, щоб підпадала під ці критерії. Тепер таких критеріїв немає. Зараз мова йде про те, щоб була публічність, відкритість аукціону, що буде оголошений Україною. Всі, весь світ зможе взяти участь, окрім тих, хто пов’язаний з країною-агресором. І ринок врегулює цю ціну”, – заявив прем’єр Володимир Гройсман, повідомляє Українська правда.
Також на неможливості взяти участь у конкурсі жодній російській, і тим компаніям, які зареєстровані в офшорних зонах і не можуть пояснити походження свого капіталу і назвати свого кінцевого бенеціфіара, заявляв і голова ФДМ Ігор Білоус. 
Нагадаємо, що на початку весни Президент Петро Порошенко підписав ухвалені парламентом зміни до законодавства, які запустили процес приватизації і заборонили брати участь у ньому юридичним та фізичним особам, які зареєстровані в державах, що визнані ВРУ державою-агресором або щодо яких застосовано санкції.
Вже згаданий Ігор Білоус ще раніше заявляв, що потенційними покупцями ОПЗ є “великі іноземні мільярдні структури”, в деяких інтерв’ю серед потенційних покупців ОПЗ він згадував норвезьку компанію Yara, американські ІВЕ Trade, Koch Fertilizers, CF Industries, польську Ciech. Окрім того, не так давно, як повідомляло агентство Reuter, про можливу участь у приватизації ОПЗ заявили і в одному з найбільших кредиторів України – Європейському банку реконструкції і розвитку.
Насправді Одеський припортовий завод є ласим шматком. Це один із найбільших заводів Європи з виробництва та перевалки аміаку та карбаміду з виходом до Чорного моря. На заводі працює понад чотири тисячі осіб.
Тут зазначимо, що перше рішення про приватизацію ОПЗ  було ще у 1993 році, а у 2009-ому після скандальних торгів завод не дістався групі “Приват” Ігоря Коломойського тільки після рішення суду. Пізніше на ОПЗ поклав око інший олігарх Дмитро Фірташ. Вийшло так, що його компанії продавали газ на ОПЗ за завищеною ціною, що мало не привело до банкротства заводу. А борг перед структурами Фірташа зберігся, і що найцікавіше, у березні цього року, в період підготовки ОПЗ до приватизації, Стокгольмський арбітраж, за позовом структури олігарха, вирішив, що завод до 31 серпня 2016 року має утриматися від відчуження або обтяження своїх необоротних активів. Після цього Ігор Білоус заявив, що це рішення суду не вплине на приватизацію, бо “продаватимуться акції, а не окреме майно ОПЗ. І усі потенційні покупці знатимуть про борги. 
“У нас є борг господарського характеру за поставлений заводу газ в 2013-2014 роках підприємствами Фірташа. Це доларовий борг перед підприємством Ostchem. Він становить 193 мільйони доларів за номінальною вартістю, якщо не враховувати пеню та інші речі, які ще потрібно довести в суді. Інвестор, який прийде на завод, буде розбиратися з усіма господарськими справами підприємства, в тому числі і з боргом. Цього факту ніхто не приховує... Наразі жодної загрози конкурсу немає”, – зазначив Білоус і 18 травня на засіданні уряду.
Водночас деякі експерти раніше зазначали, що через суд Фірташ може домогтись привілеїв на конкурсі і приватизації ОПЗ: може бути створений консорціум із міжнародною компанією, а борг у 193 млн доларів тоді фактично стане знижкою від оголошеної ціни.
Зрештою, вже скоро побачимо, як відбуватиметься конкурс із приватизації ОПЗ і хто на ньому переможе. Щодо подальшої “великої приватизації-2016”, то ФДМ на літо також запланував продаж Одеської та Херсонської ТЕЦ, а на осінь блокуючі пакети цілої низки обленерго.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8561 / 1.56MB / SQL:{query_count}