У пору, коли цвітуть конвалії і весна тривожить серце, коли відчуваємо найсильніше бажання жити і любити, вітаємо найдорожчих – своїх Матерів, для яких завжди залишатимемось дітьми. Вони як ніхто підтримають, зрозуміють, дадуть слушну пораду. Ми не завжди вчасно дякуємо їм за все, що вони для нас роблять, але щороку в травні нам випадає така можливість. Цього року День матері святкуватимемо 8 травня, тож маємо нагоду висловити їм свою любов і повагу, щоб вони відчували нашу вдячність за свою нелегку працю, бо бути матір’ю – це найважча “професія”.
Найкращі дарунки – любов і повага
До Дня матері вихованці дитячих садочків та школярі вчать вірші для своїх матусь, роблять вітальні листівки, а старші вітають квітами або коштовними подарунками. А ті, що вже мають свої сім’ї та більше турбот, воліють виправдатись перед ненькою словами з відомої пісні Кузьми Скрябіна “Мамо, ти мене вибач, що я став дорослим” і “вимірюємо життя в телефонних дзвінках”. Однак найкращим подарунком для матері є вдячність за те, що вона присутня в нашому житті, якщо висловлюємо її частіше одного разу на рік.
Мати трьох дітей Марія говорить, що не потребує жодних подарунків на свята, лиш би в сім’ї був лад.
“Маю старшого сина та двох молодших доньок. Живемо у невеличкому помешканні, тож вони часто сваряться. Проте на Міжнародний жіночий день і на День матері намагаються підготувати для мене якісь подарунки, але я часто їм кажу, що це зайве. Солодощі з’їмо, квіти зів’януть, а основне, щоби наступного дня вони не забули про те, які слова говорили і чого бажали. Найважливіше для мене – коли живемо в спокої і в домі панує взаєморозуміння. Усі мають свої амбіції й пріоритети, але я все життя старалася, щоб їм було добре, а тепер не хочу журитись через їхні незгоди”.
Богдана також має трьох дітей – вже дорослих синів, але розповідає, що по-особливому День матері у них в родині не святкували ніколи. “Хоча у домі четверо чоловіків, для мене ніколи День матері не був надто святковим. Напевне тому, що й у будні, й на свята допомагаємо одне одному, все робимо спільно. У нас немає розрізнення “чоловіча” і “жіноча” робота, бо навіть коли вареники ліпимо, то я тісто мішу, хтось із синів смажить цибулю зі шкварками, хтось картоплю товче. Звісно, презенти дарують завжди. Але їхню любов, підтримку і повагу до себе як до матері відчуваю щодня, тому не потребую гучних привітань”, – говорить жінка.
Іноді нас із батьками розділяють сотні, тисячі кілометрів, тоді для них найважливіше знати, що ми здорові та щасливі. Львів’янка Мирослава має трьох дорослих дітей – сина та двох доньок. Усі вже одружені та мають власні сім’ї. “Дочка із чоловіком та онучкою живуть у сусідній Польщі, син з невісткою – у Франції. Щороку надсилають мені подарунки на День матері, але мені нічого не треба, тільки б їх бачити частіше, ніж раз на два-три роки. Бо там важко працюють, а як насправді почуваються, правди не кажуть, щоб мене не засмучувати. Хочу бути певна, що у них все добре”.
Важлива підтримка й батька
У книзі отця, письменника та журналіста Бруно Ферреро, яка має назву “Ваші діти мають тільки вас”, є десять заповідей для батька. І перша з них заповідає: “Перший обов’язок батька в стосунку до дітей – любити їхню маму. Виховання – завжди командна гра. Батько може захистити матір, підміняючи її, даючи їй можливість відпочити, відновитися і знайти трохи часу для себе”.
Проте в українському суспільстві ще існує стереотип, що жінка має займатися вихованням дітей, а чоловік матеріально забезпечувати сім’ю. Лише впродовж останніх десятиліть дедалі більше сімей усі родинні обов’язки ділять порівну. Як уже розповідала “Пошті” психолог Галина Кравчишин, у неповних сім’ях мати може замінити обох батьків, але це може позначитися на майбутньому дитини, на ставленні її до матері, яка вважатиме, що жила для дитини, а потім дитина мусить жити для неї.
Однак, як стверджує Біблія, народна мудрість та всесвітньо відомі мудреці й мислителі, не варто осуджувати батьків, якими б вони не були. Четверта Божа заповідь наказує шанувати матір і батька, які є заступниками Бога на Землі. “Ніколи не гнівайся на маму. Не говори слова, що можуть засмутити її. У тебе вона тільки одна. Зроби її щасливою, як вона хотіла цього для тебе”, – проповідувала Мати Тереза.
Ідею святкування Дня матері в світі приписують американській активістці Джулії Ворд Хоув, яка в 1872 році опублікувала прокламацію Дня матері. А також учительці Ганні Джарвіс із Графтона в Західній Вірджинії, яка в 1907 році організувала меморіальну церемонію на честь пам’яті своєї померлої матері. Вона відбулася 10 травня. Окрім того, Джарвіс надіслала листа міністрам, бізнесменам і політикам з проханням започаткувати День матері в країні. Узаконив це свято в США американський Президент Вудро Вільсон 8 травня 1914 року, пише vse.rv.ua. Після США другу неділю травня оголосили святом 23 країни, ще понад 30 країн відзначають День матері в інші дні.В Україні День матері святкували з 1929 року. Ініціатором його запровадження була Олена Кисилівська, редактор тижневика “Жіноча доля”. Та з часом про це свято забули. Згадали лише 10 травня 1999 року, коли відповідний указ підписав тодішній президент України Леонід Кучма. Відтоді День матері відзначаємо щороку в другу неділю травня.