У День матері вітати, а шанувати щодня!

“Пошта” запитала матерів, чого вони очікують у подарунок від своїх дітей

У пору, коли цвітуть конвалії і весна тривожить серце, коли відчуваємо найсильніше бажання жити і любити, вітаємо найдорожчих – своїх Матерів, для яких завжди залишатимемось дітьми. Вони як ніхто підтримають, зрозуміють, дадуть слушну пораду. Ми не завжди вчасно дякуємо їм за все, що вони для нас роблять, але щороку в травні нам випадає така можливість. Цього року День матері святкуватимемо 8 травня, тож маємо нагоду висловити їм свою любов і повагу, щоб вони відчували нашу вдячність за свою нелегку працю, бо бути матір’ю – це найважча “професія”. 

Найкращі дарунки – любов і повага

До Дня матері вихованці дитячих садочків та школярі вчать вірші для своїх матусь, роблять вітальні листівки, а старші вітають квітами або коштовними подарунками. А ті, що вже мають свої сім’ї та більше турбот, воліють виправдатись перед ненькою словами з відомої пісні Кузьми Скрябіна “Мамо, ти мене вибач, що я став дорослим” і “вимірюємо життя в телефонних дзвінках”. Однак найкращим подарунком для матері є вдячність за те, що вона присутня в нашому житті, якщо висловлюємо її частіше одного разу на рік. 
Мати трьох дітей Марія говорить, що не потребує жодних подарунків на свята, лиш би в сім’ї був лад. 
“Маю старшого сина та двох молодших доньок. Живемо у невеличкому помешканні, тож вони часто сваряться. Проте на Міжнародний жіночий день і на День матері намагаються підготувати для мене якісь подарунки, але я часто їм кажу, що це зайве. Солодощі з’їмо, квіти зів’януть, а основне, щоби наступного дня вони не забули про те, які слова говорили і чого бажали. Найважливіше для мене – коли живемо в спокої і в домі панує взаєморозуміння. Усі мають свої амбіції й пріоритети, але я все життя старалася, щоб їм було добре, а тепер не хочу журитись через їхні незгоди”.  
Богдана також має трьох дітей – вже дорослих синів, але розповідає, що по-особливому День матері у них в родині не святкували ніколи. “Хоча у домі четверо чоловіків, для мене ніколи День матері не був надто святковим. Напевне тому, що й у будні, й на свята допомагаємо одне одному, все робимо спільно. У нас немає розрізнення “чоловіча” і “жіноча” робота, бо навіть коли вареники ліпимо, то я тісто мішу, хтось із синів смажить цибулю зі шкварками, хтось картоплю товче. Звісно, презенти дарують завжди. Але їхню любов, підтримку і повагу до себе як до матері відчуваю щодня, тому не потребую гучних привітань”, – говорить жінка. 
Іноді нас із батьками розділяють сотні, тисячі кілометрів, тоді для них найважливіше знати, що ми здорові та щасливі. Львів’янка Миро­слава має трьох дорослих дітей – сина та двох доньок. Усі вже одружені та мають власні сім’ї. “Дочка із чоловіком та онучкою живуть у сусідній Польщі, син з невісткою – у Франції. Щороку надсилають мені подарунки на День матері, але мені нічого не треба, тільки б їх бачити частіше, ніж раз на два-три роки. Бо там важко працюють, а як насправді почуваються, правди не кажуть, щоб мене не засмучувати. Хочу бути певна, що у них все добре”.

Важлива підтримка й батька

У книзі отця, письменника та журналіста Бруно Ферреро, яка має назву “Ваші діти мають тільки вас”, є десять заповідей для батька. І перша з них заповідає: “Перший обов’язок батька в стосунку до дітей – любити їхню маму. Виховання – завжди командна гра. Батько може захистити матір, підміняючи її, даючи їй можливість відпочити, відновитися і знайти трохи часу для себе”. 
Проте в українському суспільстві ще існує стереотип, що жінка має займатися вихованням дітей, а чоловік матеріально забезпечувати сім’ю. Лише впродовж останніх десятиліть дедалі більше сімей усі родинні обов’язки ділять порівну. Як уже розповідала “Пошті” психолог Галина Кравчишин, у неповних сім’ях мати може замінити обох батьків, але це може позначитися на майбутньому дитини,  на ставленні її до матері, яка вважатиме, що жила для дитини, а потім дитина мусить жити для неї. 
Однак, як стверджує Біблія, народна мудрість та всесвітньо відомі мудреці й мислителі, не варто осуджувати батьків, якими б вони не були. Четверта Божа заповідь наказує шанувати матір і батька, які є заступниками Бога на Землі. “Ніколи не гнівайся на маму. Не говори слова, що можуть засмутити її. У тебе вона тільки одна. Зроби її щасливою, як вона хотіла цього для тебе”, – проповідувала Мати Тереза.

Ідею святкування Дня матері в світі приписують американській активістці Джулії Ворд Хоув, яка в 1872 році опублікувала прокламацію Дня матері. А також учительці Ганні Джарвіс із Графтона в Західній Вірджинії, яка в 1907 році організувала меморіальну церемонію на честь пам’яті своєї померлої матері. Вона відбулася 10 травня. Окрім того, Джарвіс надіслала листа міністрам, бізнесменам і політикам з проханням започаткувати День матері в країні. Узаконив це свято в США американський Президент Вудро Вільсон 8 травня 1914 року, пише vse.rv.ua. Після США другу неділю травня оголосили святом 23 країни, ще понад 30 країн відзначають День матері в інші дні.
В Україні День матері святкували з 1929 року. Ініціатором його запровадження була Олена Кисилівська, редактор  тижневика “Жіноча доля”. Та з часом про це свято забули. Згадали лише 10 травня 1999 року, коли відповідний указ підписав тодішній президент України Леонід Кучма. Відтоді День матері відзначаємо щороку в другу неділю травня. 
Наталія Синютка, викладач нацуніверситету “Львівська політехніка”, дружина голови Львівської ОДА:
– На День матері діти мені завжди готують подарунки. Вони ще маленькі, малюють вітальні листівки, роблять аплікації. Уже третій тиждень донька вишиває бісером і ховає свій виріб від мене, щоб я не побачила до неділі. Вранці мене привітають, поцілують. А ми з чоловіком вітаємо наших матерів, діти приєднуються до привітань бабусь. Проте свята як такого не відзначаємо і більше у сім’ї культивуємо потребу працювати, а не святкувати. Основне, щоб діти нас любили, зараз ми цю любов відчуваємо, але стараємось виховувати їх так, щоб, коли виростуть, не вважали, що батьків треба раз на рік вітати і забувати про них. Матеріальні подарунки можна купити, а добрі стосунки у сім’ї, позитивні емоції не купиш – можна лише виховати. Не варто за формою забувати про справжній зміст Свята матері! Зайве роздумувати, що вдягнути чи куди піти, а шанувати своїх батьків постійно і вчити такого ж ставлення до себе дітей. Адже набагато легше раз на рік купити подарунок і таким чином показати свою любов, складніше виявляти її щодня у добрих словах і справах.
Марія Малачинська, директор Львівського обласного центру репродуктивного здоров’я населення:
– У нашій сім’ї завжди відзначають День матері. Це свято, яке нам нагадує, що маємо більше говорити про таку безцінну радість у нашому житті, коли живі та здорові батьки, особливо мама як жінка, котру ніким неможливо замінити. Коли завжди можна до неї звернутися і почути слушну пораду, теплі слова в будь-якій життєвій ситуації. Це людина, яка зможе щиро розділити з тобою і радість, і смуток. Для кожного з нас це свято дає можливість додатково підкреслити, наскільки важливими є матері у нашому житті. Наголосити на потребі знаходити можливість їх відвідати, допомогти, бо коли багато працюємо, коли далеко живемо, не завжди нам це виходить. Це свято є приводом замислитись, чи достатньо підтримуємо своїх батьків і дбаємо про них. Найкращі подарунки для мене – щирі слова моїх дітей, їхня підтримка та розуміння.
Тарас Фітьо, священик, керівник Комісії у справах родини Львівської архиєпархії УГКЦ:
– Четверта заповідь Божа є єдиною з десяти, де закладена обіцянка, що буде тобі добре і що ти довго проживеш на Землі, якщо шануватимеш батька і матір. Наша сім’я теж відзначає це свято. Діти вітають маму, я, як батько чотирьох дітей, теж вважаю, що мати виконала дуже важливу місію. А батько має бути лідером у сім’ї, дбати про емоційну безпеку в ній, матеріальне становище і духовний розвиток. І напевне брати на себе більше обов’язків, аніж дружина. Щодо подарунків, то є така приповідка: якщо хочеш щось добре зробити для жінки – зроби добро для її дитини. То напевне для мами найважливіше, щоб її діти були щасливими та здоровими, і це вже є найкращим подарунком. А коли діти ще й намагаються здивувати матір подарунком, який зробили власноруч чи купили на заощадження, то їй теж буде приємно. Коли мене питають, чи обов’язковим є звернення до матері на “ви”, чи то вияв поваги, відповідаю, що це дуже гарно і поважно звучить, але в наші часи допустиме звернення до матері й до батька на “ти”. Головне, щоб у будь-якому зверненні до батьків не було вияву зневаги, щоби їх справді шанували.
Роман Тереховський, священик львівського храму Пресвятої Євхаристії:
– Прямого біблійного підтексту існування Cвята матері немає, але у травні в Католицькій церкві західного обряду є особливий спосіб вшанування Матері Божої і богослужіння на її честь, але відзначаємо День матері не безпосередньо з цієї причини. Часто плутаємо значення четвертої заповіді Божої, яка гласить “шануй батька і матір”, з тим, що маємо бути їм у всьому послушними. Але є два випадки, при яких людина не мусить бути їм послушною: перший, коли мати чи батько намовляють на відступ від віри, тоді варто більше шанувати Небесного Отця; другий – коли людина досягає віку, коли може оженитися або вийти заміж чи піти в монастир. При виборі якогось стану життя, який остаточно закріплює за людиною повну відповідальність за вчинені нею дії, вимір послуху дещо інший, бо обітниця в монастирі чи вибір шлюбу є вільним. Але поки ти не відокремився від батьків, маєш шанувати батька й матір, до певної міри виявляючи послух. Шанобливе ставлення до батьків означає дослухатися до порад старших, які мають більше життєвого досвіду і, як правило, люблять своїх дітей і бажають їм добра. Христос казав: “Якщо дитина попросить хліба, хіба дасте камінь, якщо попросить риби, хіба дасте гадюку?”. Йдеться про те, якщо ви, будучи злими, все одно робите дітям добро, тоді Бог про вас теж буде дбати. Інша річ, коли батьки, бажаючи добра, роблять зло, але це хіба помилково. Водночас найкраще для батьків – коли дитина сама вирішує правильно. Якщо маєте свою думку, то її, звісно, можна висловити, можливо, батьки візьмуть її до уваги і будуть частіше з вами радитись. Щодо дитячих обов’язків, то діти мають батькам допомагати, бути їхнім продовженням у тих добрих справах, які вони роблять для суспільства. Коли ви своїми подарунками на свята можете випередити певні мамині потреби, то це добре, але важливо, щоб ваша ненька постійно відчувала вашу любов та опіку.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7920 / 1.66MB / SQL:{query_count}