День космонавтики в парламенті

Голосування за відставку прем’єра Яценюка має відбутись уже сьогодні. Але навіть новий уряд Гройсмана не гарантуватиме завершення політичної кризи

фото: Голос України
Закінчується кількамісячна епопея зі зміною уряду та формуванням нової коаліції. Арсеній Яценюк нарешті заявив, що йде у відставку і готовий передати керівництво Кабміном Володимиру Гройсману. Сама по собі така заміна ще не означатиме повного завершення політичної кризи, тому нас очікує наступна епопея під назвою “Чи справді вдасться уникнути дочасних парламентських виборів цього року?” і “Як довго протримається новий уряд?”.
А поки розглянемо ситуацію напередодні важливих кадрових голосувань у парламенті. Так, Арсеній Яценюк зробив свою заяву в традиційних “10 хвилинах з прем’єр-міністром” у неділю, 10 квітня. 
“Я прийняв рішення скласти повноваження прем’єр-міністра України. 12 квітня подання буде внесене до Верховної Ради… Політична криза в державі розв’язана штучно. Бажання змінити одну особу засліпило політиків і паралізувало їхню волю до реальних змін. Процес зміни уряду перетворився на бездумний біг на місці… Не можна допустити дестабілізації виконавчої влади під час війни. Така перспектива неминуча, якщо після відставки не буде негайно обраний новий уряд України. Фракція “Блок Петра Порошенка” висунула на посаду глави уряду Володимира Гройсмана. Зробивши все для стабільності та спадкоємності курсу, заявляю про рішення передати обов’язки і відповідальність керівника уряду”, – заявив він, зазначивши, що “Народний фронт” залишиться в коаліції.
При цьому низка ЗМІ, посилаючись на джерела серед команди Яценюка, повідомляють, що рішення про відставку було прийняте саме в останній момент у неділю, майже перед записом чергового телезвернення. Цікаво, що американський віце-президент Джо Байден вже подякував Яценюку за партнерство із США “в історичний для України час”. Обидва політики говорили по телефону, крім того, слова Байдена викладені у повідомленні Білого дому. І це підтверджує інформацію, про те, що США одобрили заміну Яценюка на Гройсмана. Подяку за роботу Яценюк отримав і від канцлера Німеччини Ангели Меркель, яка також запевнила у своїй подальшій незмінній підтримці України.

Слово за Радою

Тепер ще Верховна Рада має проголосувати відставку прем’єра Арсенія Яценюка. Ймовірність того, що й цього разу не назбирається голосів за відставку, мізерна. Вже й заява самого Яценюка може свідчити, що необхідна кількість депутатів для нової коаліції вже є і що тривалий процес перемовин справді фінішує. Хоча… в нас можливе все.
Сьогодні, 12 квітня, якщо не буде нових форс-мажорів, після голосування за відставку Арсеній Яценюк і решта складу уряду одразу отримають “в.о.”, але питання – на скільки часу. У випадку офіційного оформлення нової коаліції вона може погодити кандидатуру нового прем’єра, а Президент внести відповідне подання до парламенту на голосування. Тож заміна прем’єра може відбутись одразу. 
Cаме новий прем’єр за погодженням із коаліцією повинен пропонувати кандидатури міністрів (окрім міністра оборони та закордонних справ, ці подання має вносити Президент. – “Пошта”). Тут існує велика ймовірність, що за прем’єра і склад уряду голосуватимуть пакетом і до нього додадуть нового голову ВРУ (замість Володимира Гройсмана ним має стати представник “Народного фронту”, донині перший віце-спікер Андрій Парубій). Старі-нові коаліціянти не надто довіряють один одному і побоюються сюрпризів, які можуть виникнути під час голосування за кожне кадрове питання окремо.
“Народний фронт” пропонує у вівторок проголосувати всі кадрові рішення. Це стосується і відновлення коаліції, голосування за нового прем’єра та склад Кабінету Міністрів, і наголошую – невідкладного внесення подання на нового Генерального прокурора”, – заявив під час погоджувальної ради в парламенті 11 квітня голова фракції “НФ” Максим Бурбак, який і передав заяву про відставку Арсенія Яценюка на той час іще спікеру Володимирові Гройсману.
Ще кілька днів тому політики, особливо із БПП, заявляли про 230 депутатів, котрі ввійдуть до нової коаліції, яку сформують дві найбільші фракції – БПП і “НФ”. Але станом на вчорашній день нових повідомлень про вступ якихось позафракційних депутатів до лав однієї з фракцій не було. Засідання фракцій мало відбутися ввечері, і можливо, вже тоді стало зрозуміло, хто допомагатиме створити нову більшість. 
“Думаю, що цей процес буде завершено вже сьогодні під час засідання фракцій найкрупніших, і завтра чи в найближчі дні ми зможемо оголосити, що конституційна норма про подання прізвища нового прем’єр-міністра коаліцією фракцій може бути виконана самотужки двома найбільшими фракціями парламенту. Я сподіваюся, що це відбудеться найближчим часом. Це не зачиняє двері коаліції. Всі інші депутати, які не мали стосунку із політично злочинною, з нашої точки зору, попередньою владою, ми запрошуємо до складу коаліції”, – сказав голова фракції БПП Юрій Луценко ще на погоджувальній раді. Понад те, він висловив сподівання, що заява Яценюка про відставку пришвидшить процес. 
Загалом називались дві ймовірні дати призначення нового прем’єра та уряду – вівторок, 12 квітня, або четвер, 14 квітня. Президент Петро Порошенко і далі наполягав саме на сьогоднішньому дні. “Дуже популярна позиція:  я не хочу брати на себе відповідальність, я не хочу входити, я не хочу голосувати, але я хочу мати право критикувати. Це безвідповідально для країни. Ті відповідальні депутати, я сподіваюся, що їх буде більшість у парламенті, що вони забезпечать створення коаліції, внесуть мені кандидатуру прем’єр-міністра. Це має бути у вівторок… Я очікую, що це буде Гройсман. Але я буду працювати з будь-яким прем’єром”, – сказав гарант 10 квітня у інтерв’ю українським телеканалам. 

Щоб вистачило голосів…

Але ще раз зазначимо, що учора на момент здачі номера в друк додаткової інформації щодо формування коаліції не було. Але вже були заяви колишніх союзників, представників Радикальної партії і “Самопомочі”, які не мають наміру підтримувати Гройсмана на посаді прем’єра. До того ж і в “Батьківщині” заявили, що навряд чи голосуватимуть за Гройсмана. Щоправда, невідомо, як поведеться “Опозиційний блок”, який після заяви Яценюка почав вимагати тільки позачергових парламентських виборів. Однак, зрештою, вже і не виключали, що можуть голосувати за Гройсмана (нагадаємо, що “Опоблок” дав дуже мало голосів за відставку Яценюка 16 лютого). Тут треба сказати, що всі названі політсили, до яких таборів вони б не належали, нині більше за інших зацікавлені у виборах, адже соціологи обіцяють їм покращені порівняно з минулим волевиявленням результати.
Але як поведуться різні сили під час голосування – може стати сюрпризом. Існує велика ймовірність підтримки голосування за Гройсмана з боку депгруп “Воля народу” та “Відродження”. Щодо них лунало багато критики, бо там також екс-“регіонали”, але ці депгрупи не раз голосували зі старою коаліцією, таким чином рятуючи дві найбільші фракції, коли внутрішньокоаліційна опозиція з трьох менших фракцій ішла проти. 

фото: apostrophe.com.ua
Загалом імовірній коаліції “на двох” потрібен буде запас голосів для роботи. Більшість із 230 депутатів не матиме гарантій стабільного ухвалення важливих рішень. І навіть без формального вступу до коаліції в майбутньому ще нових депутатів (чи навіть фракцій), найімовірніше, вестимуться постійні перемовини з усіма. 
І тут треба зазначити, що й від БПП важко очікувати одноголосного голосування. Ще не відомо, чи група депутатів-“єврооптимістів”, яка постійно критикує і фракцію, і Президента, підтримає Гройсмана на посаді прем’єра. 
Один із молодих депутатів Сергій Лещенко вже заявив, що нині могла відбутися змова олігархів. “Був “договірняк” у форматі Коломойський – Президент – Яценюк і “договірняк” у форматі Ахметов – Президент – Яценюк за участі нардепа Ігоря Кононенка. Дуже цікаві процеси відбуваються останнім часом. Думаю, Коломойський отримає реструктуризацію своїх зобов’язань щодо “Приватбанку”. Можливо, буде знайдений якийсь компроміс, який його влаштує, щодо “Укрнафти”. Думаю, що стосовно Ахметова буде знайдений компроміс щодо його підприємств у енергетичній сфері. Це може бути одним із пояснень, чому Яценюк відступив, тому що Яценюк дуже тісно пов’язаний із Ахметовим. І це може бути домовленість у трикутнику Ахметов – Порошенко – Яценюк”, – заявив Лещенко у ефірі Громадського ТБ.
Але щоб ці слова нардепа-журналіста підтвердились, тепер треба спостерігати, як голосуватимуть парламентарі, яких пов’язують з Коломойським і Ахметовим, а також, чи відбудуться озвучені кроки влади назустріч бізнесу олігархів.

Вибори ще можуть бути!

Арсеній Яценюк до останнього тримався за своє крісло, і його рішення, м’яко кажучи, запізніле. Вже давно було зрозуміло, що його уряд залишився без підтримки парламенту. А відставка нині більше схожа на останній шанс уникнути дострокових парламентських виборів. Тим паче що і Президент лякає швидким оголошенням виборів, якщо цього тижня не буде коаліції та уряду. “Народному фронту” і БПП перезавантаження парламенту нині вкрай невигідне. 
Багато експертів говорили про те, що формування нового складу Кабінету Міністрів відкладає дочасні парламентські вибори як мінімум на рік. Але тут треба зазначити, що, окрім кадрових призначень, парламентарі мають ще затвердити програму дій уряду, яку цього тижня повинен показати усім головний кандидат на посаду прем’єра Володимир Гройсман. Важливо, що затвердження цієї програми дасть уряду імунітет на рік. Політолог, директор центру прикладних політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко, як інформує BBC-Україна, зазначає, що незатверджена програма породжує ризики перевиборів до ВРУ вже восени або на початку наступного року. Зрештою прихильники перевиборів провокуватимуть їх у будь-якому випадку. 

За Гройсманом “не заіржавіє”

А щодо найімовірнішого прем’єрства Гройсмана, то думки з цього приводу звучать різні. З одного боку, це виглядає, як те, що Президент Порошенко за допомоги своїх людей іде до узурпації влади. З іншого боку – деякі експерти кажуть, що Гройсман не сваритиметься із Порошенком, але зможе бути більш-менш самостійним гравцем. А в контексті зв’язків Гройсмана і Порошенка важливим є те, що нарешті Президент і його політсила бере всю відповідальність за реформи і майбутнє країни на себе. 
Володимир Гройсман учора, 11 квітня, на погоджувальній раді заявив, що “за ним не заіржавіє”. 
“У разі, коли буде створений, як ви сказали, уряд Гройсмана, цей уряд буде публічним, ефективним, відкритим, реформістським, буде здатен стабілізувати ситуацію в країні, відновити економічне зростання, побудувати ефективну роботу з міжнародними фінансовими інституціями, потурбується і про аграріїв, і про шахтарів, і про пересічного українця. Це  завдання має виконати уряд… Я вмію працювати 24 години на добу, я не раз це доводив”, – сказав Гройсман. І заявив, що вже вніс на розгляд майбутньої коаліції кандидатури міністрів. Але не став конкретизувати кого саме. На брифінгу журналісти уточнювали в нього інформацію щодо екс-міністра фінансів Словаччини Івана Міклоша, який начебто вже остаточно відмовився йти в український уряд, але Гройсман не дав чіткої відповіді. Так само він не сказав, чи буде в уряді нинішній голова АП Борис Ложкін. Гройсман лише відповів, що станом на вчора Ложкін ще думав. 
Загалом же Гройсман обіцяв, що весь процес формування уряду буде публічним. От тільки якщо він розраховував на голосування вже сьогодні, то принаймні учора запропонований потенційний склад уряду вже мав би бути оприлюднений громадськості. Але зрозуміло, що торги ще тривали.
Деякі ЗМІ знову публікували “шахматку” уряду зі своїх джерел: до прикладу, “Українська правда” переконувала, що Аваков і Петренко точно залишаються на своїх посадах. А ще повідомляла, що на посаду глави АП, якщо Ложкін піде в уряд, розглядається кандидатура нинішнього очільника Одещини, екс-президента Грузії Михеїла Саакашвілі. Це було б дивно з огляду на те, що він відкрито грає на дострокові вибори, критикує всю владу, разом із оточенням Президента, як і нардепи, залучені до нового антикорупційного руху Саакашвілі. До речі, Саакашвілі повідомив, що був у Президента, коли йому принесли заяву про відставку Яценюка, і також заявив про “договірняки”. “Наша боротьба дала перший результат, але, якщо чесно, підстав для хвилювання у мене більш ніж достатньо, на фоні “договірняків” і закулісних “міжсобойчиків” останніх днів”, – написав Саакашвілі на своїй сторінці у Facebook.
Як уже зазначалось, оголошення нової коаліції та голосування за нового прем’єра і уряд може відбутись уже сьогодні  або знадобитися ще один-два дні. Якщо процес не зірветься, дата не матиме великого значення, але хочеться нагадати, що саме сьогодні – День космонавтики, і нам залишається хіба що сподіватись, що новий уряд та його очільник розумітимуть всі виклики і принаймні спробують не бути політичними “космонавтами”, відірваними від проблем реального повсякденного життя решти пересічних українців. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8475 / 1.67MB / SQL:{query_count}