Зберегти Надію

Надія Савченко не збирається подавати апеляцію на російський вирок і не проситиме помилування. Тепер питання її повернення в Україну вирішують політики

фото: Reuters (4)
22 роки тюрми, 30 тисяч рублів штрафу – такий вирок російське судилище винесло Героєві України Надії Савченко. Сама українка ніякої вини не визнала і заявила, що з 6 квітня, коли вирок набуде чинності, знову почне сухе голодування. Адвокати на вимогу Надії не оскаржуватимуть рішення суду, аби не затягувати процес. Тепер питання повернення Савченко в Україну – в руках політиків. 
Зауважимо, що адвокат Марк Фейгін, як він сам повідомив для перестраховки, звернувся в робочу групу ООН з довільних затримань і до спецдоповідача ООН щодо правозахисників. Але навряд чи такі міжнародні механізми дозволять звільнити Савченко. На законні процедури Путіну начхати. Для тих громадян РФ, які вірять кремлівській пропаганді, було створено образ “кровожерливої бандерівки Савченко”, яка ненавидить усіх російськомовних. Однак  для українців, як і для решти цивілізованого світу, все це показове судилище з неправдоподібними звинуваченнями, сфабрикованими доказами і насправді заздалегідь передбаченим вироком для Надії стало показником російської слабкості. 
Надія нізащо не проситиме вибачення чи помилування
Путін програв ще тоді, коли призначив українку показовою жертвою. Цілком  імовірно, що тепер можна очікувати нових санкцій від США та ЄС проти Росії через Савченко та інших українських політв’язнів. От тільки в цій ситуації, яка б мала дуже швидко розгортатися (не забуваймо, що Надія дуже скоро відмовиться навіть від води), важливо, щоб, по-перше, посилення західного тиску не залишилося тільки в заявах; по-друге, щоб за справою Савченко справді не забули про інших наших політв’язнів у Росії – Миколу Карпюка, Станіслава Клиха, Олега Сенцова, Олександра Кольченка, Сергія Литвинова, Олексія Чернія, Геннадія Афанасьєва, Кирила Селівончика, Валентина Виговського, Юрія Солошенка, а також про понад сотню заручників, яких тримають кремлівські маріонетки на Донбасі. По-третє, щоб перемовини про звільнення Савченко та інших не передбачали зняття чи послаблення нинішніх західних санкцій проти РФ, Кремль повинен бути в такій ситуації, аби робити все, щоби принаймні не були введені нові. По-четверте, щоб імовірне звільнення Савченко не подавалось як значне виконання Росією мінських домовленостей, внаслідок чого Україну ще жорсткіше примушуватимуть виконувати кремлівські забаганки. І по-п’яте, щоб українська влада справді робила все можливе для звільнення Савченко без жодної думки про те, що тут вона буде надзвичайно впливовим політичним конкурентом. 
Це все в ідеалі. А нині вже лунають думки про те, що будуть домовленості, про які ми всі дізнаємося не одразу або не дізнаємося взагалі. Але завдання залишається одним – повернути всіх наших людей.

Справа Савченко для Росії невигідна

Як відбуватиметься і чи взагалі буде обмін усіх наших політв’язнів у Росії – невідомо. Щодо Савченко, то найчастіше згадується можливість її обміну на двох спецпризначенців російського ГРУ Єрофєєва та Александрова. Перед тим, як розглядати заяви нашої влади після вироку Надії, подамо думку російського опозиціонера Олексія Навального.
“З якого боку на цю справу не глянь – вона Росії невигідна. Ба більше, вона суперечить не тільки довгостроковим інтересам Росії, а й путінським тактичним цілям. Навіть прихильникам війни з Україною очевидно, що справа сфабрикована. З точки зору пропаганди кейс зовсім невдалий. Можна було б і когось колоритнішого знайти на роль “символічного бандерівця”, аби треба було 30% історії вигадувати, а не 90%. Накладки вже дуже очевидні… Трюк з вивезенням Савченко до Росії за участі співробітника АП рано чи пізно буде використаний як юридичний доказ російської участі у війні. Таких уже мільйон і одна штука, але цей вагомий і відомий усім… Для Європи і США Савченко — додатковий важіль впливу. Можна пояснювати нові санкції “справою Савченко”, але якщо її відпустять, то ніяких послаблень не буде. Це не предмет для торгу з точки зору Заходу… Дуже сподіваюся, що Савченко обміняють на Александрова і Єрофєєва. Зрозуміють, що провал повний вийшов, зроблять купу репортажів про те, що всіх переграли, і обміняють”, – написав 23 березня Навальний на своєму сайті.
При цьому російський опозиціонер зазначив, що Надія Савченко – військовополонений, тому судити її як простого злочинця було ідіотизмом. Він також зауважив, що на тлі ставлення України до Савченко дуже огидним виглядає те, як у Росії забули про своїх солдатів. 

Варіанти повернення

Щодо власне обміну, то нині дуже багато розмов стосовно того, як саме буде оформлений цей процес. Прямий обмін, як це відбувається в зоні АТО, виглядає малоймовірним. 
“Якщо сьогодні або завтра буде досягнуто згоди про повернення Надії додому, все одно вона повинна бути оформлена. Як юрист можу сказати, що є два способи: або Конвенція 1983 року про відбування покарань і видачу засуджених, або помилування. Іншого способу не існує! Політичні домовленості мають бути оформлені юридично”, – заявив один із адвокатів Савченко Марк Фейгін під стінами СІЗО 23 березня, інформує УНІАН.
Адвокати після відві­дин Савченко оприлюднили листи від неї, у яких жінка дякує і своїм захисникам у суді, і українським нардепам, і всім українцям та росіянам, які прийшли її підтримати в день вироку. 
Найближчим часом збереться РНБО для внесення пропозицій щодо українських санкцій проти фігурантів “списку Савченко”
Також Надія наголосила, що забороняє адвокатам, які залишаються з нею навіть після оголошення вироку, подавати апеляцію на рішення суду, прохання про помилування, визнання провини від її імені або імені захисників, а також вчиняти будь-які дії без її дозволу. Щодо прохання про помилування і визнання для цього вини як один із варіантів, то адвокат Ілля Новіков пояснив, що Савченко цього не робитиме.
“Надія нізащо не проситиме вибачення чи щоб її помилували. Але якщо Путін вважає це прийнятним, то заради Бога. Ми не будемо заперечувати. Якщо так зручніше оформити цей папірець – будь ласка! Нас задовольнить будь-який варіант”, – заявив Новіков, повідомляє Цензор.НЕТ.
Також він розповів, що Надія Савченко почувається добре, сміється і впевнена, що буде вдома вже через тиждень. 
Щодо варіанта з направленням відбуття покарання Савченко в Україну, то тут зрозуміло, що вона одразу буде звільнена, і російський вирок уже буде ні до чого. Але за цим варіантом чи з помилуванням такі ж дії в Україні мали б бути застосованими і щодо російських спецпризначенців Александрова та Єрофєєва, якщо повертатися до питання обміну. 

Український Президент 22 березня після оголошення вироку Надії заявив, що Україна ніколи не визнає цього судилища і що проти всіх причетних до переслідування Савченко, Сенцова та інших наших громадян мають бути застосовані персональні українські і міжнародні санкції. “У боротьбі за звільнення Надії нас підтримує весь світ. Відсьогодні ця боротьба вступає у вирішальну стадію. Я не просто сподіваюся на те, що Надія Савченко повернеться в Україну. Роблю для цього все можливе. І неможливе, здається, теж. Під час зустрічей на найвищому рівні у “нормандському форматі” я неодноразово піднімав питання звільнення Надії та інших українських заручників, і мене підтримували інші учасники формату. Президент Путін тоді заявляв, що після так званого судового рішення поверне Надію Савченко Україні. Настав момент виконати цю обіцянку. Я своєю чергою готовий передати Росії двох російських військовослужбовців, затриманих на нашій території за їх участь у збройній агресії проти України. Судовий розгляд їхніх справ перебуває на фінальній стадії. Одразу після їх завершення я готовий шляхом відповідних процедур забезпечити їх виїзд до РФ. Такий підхід відповідає пункту шостому мінських домовленостей – про обмін усіх на всіх. І це має бути зроблено негайно”, – заявив Порошенко.
Він уже не вперше сказав про те, що готовий обміняти Савченко на російських спецпризначенців. Якщо говорити про завершення суду над росіянами, то негайно не вдасться. Суд продовжиться лише 19 травня, а коли буде вирок – невідомо. Відпускати їх без вироку чи знімати обвинувачення виглядало б дивним. Зрештою, нині питань ще багато.
Путін програв ще тоді, коли призначив українку показовою жертвою. Цілком імовірно, що тепер можна очікувати нових санкцій від США та ЄС проти Росії через Савченко та інших українських політв’язнів
Учора, 23 березня, Порошенко під час візиту до Харкова заявив, що Савченко повертатимуть в Україну після вступу у дію російського вироку. “Щодо графіка… Я не чекаю жодних рішень до вступу в силу так званого рішення суду. Це має бути в перших числах квітня. Ми не маємо гаяти жодного дня. Як тільки це відбудеться, Надя має негайно бути повернена в Україну”, – сказав Президент.
Тим часом прес-секретар господаря Кремля Пєсков заявив, що лише Путін може вирішити питання “видачі, невидачі, обміну” Савченко. І Пєскову, як завжди, не відомо ні про які домовленості.
А деякі українські ЗМІ посилалися на російське опозиційне видання “Грани.ру”, яке з посиланням на свої джерела повідомило, що російський посол у Києві Михайло Зурабов на закритій зустрічі заявив про готовність Росії повернути Савченко в Україну впродовж двох тижнів. Начебто така готовність була ще до 8 березня, але напад на посольство РФ у Києві росіян дуже розізлив. А чи тепер це буде власне обміном Надії на спецпризнаценців РФ, то Зурабов не уточняв. 

Санкції і справи проти російських суддів

У будь-якому разі, навіть якщо ця інформація правдива, все одно вірити обіцянкам росіян одразу, мабуть, не варто. Зауважимо, що в ніч на середу, 23 березня, Президент Порошенко по телефону обговорював вирок Савченко з віце-президентом США Джоном Байденом. Говорили вони і про координацію дій для повернення Надії, і про санкційний “список Савченко” на кшталт “списку Магнітського”. У середу Порошенко також заявив, що найближчим часом збереться РНБО для внесення пропозицій щодо українських санкцій проти фігурантів “списку Савченко”. 
Президент уже неодноразово заявляв, що Україна координує введення таких нових санкцій разом із ЄС та США. Увесь цивілізований світ, МЗС різних країн засудили вирок Савченко і вимагають її негайного звільнення. Але ще насправді питання, чи дійде до введення нових санкцій. Якщо це зробить тільки Україна, то результату не буде. Але цікаве й інше: коли про “список Савченко” говорили євродепутати, вони називали першим його номером Путіна, хоч у ЄС і визнавали, що санкції можуть бути введені не проти всіх фігурантів цього списку. Але Петро Порошенко на минулому тижні привіз до Брюсселя “список Савченко” вже без прізвища Путіна, як було видно з оприлюдненого “Радіо Польща” документа. При цьому Порошенко нагадав європейцям імена 11 українських політв’язнів, яких судили в Росії, а не тільки Савченко.

Щодо того, що вже почала робити сама Україна, то ГПУ відкрила два кримінальні провадження проти російських суддів (Леоніда Степаненка, Алі Хайбулаєва і Євгена Черниша) та прокурорів (Павла Філіпчука, Дмитра Юношева і Владислава Кузнєцова), причетних до винесення вироку українці Надії Савченко. Наші прокурори склали повідомлення про підозру і готуються до заочного засудження. Легко спрогнозувати, що Росія просто відмовить у будь-яких діях щодо цих осіб, і тоді Україна звертатиметься до Інтерполу, щоб оголосити їх у міжнародний розшук. Також ГПУ планує вже до кінця березня передати до суду обвинувальний акт щодо так званого глави ЛНР Плотницького через викрадення Савченко. Але Плотницького також нині неможливо дістати. Максимум, куди він може їздити, – у Росію. Плотницького навіть нема в міжнародному розшуку. Ще незрозуміло, чи відкриватимуть наші прокурори справу проти помічника одіозного російського “сірого кардинала” Суркова Павла Карпова. Надія впізнала Карпова серед свої викрадачів, її адвокати навели докази його причетності, він є прямим зв’язком із адміністрацією Путіна. І якщо вже судити заочно усіх причетних до справи Савченко, то Карпов просто зобов’язаний бути серед фігурантів. До того ж згадаймо слова Навального про те, що участь Карпова у викраденні Надії є ще одним важливим доказом російської агресії в Україні (до того ж Карпов є у “списку Савченко”, який Порошенко представив у ЄС).
Насамкінець зазначимо, що вчора і сьогодні з візитом у Москві перебуває держсекретар США Джон Керрі. І Байден у згаданій розмові з Порошенком, і в самому Держдепі підтвердили, що Керрі підніматиме питання щодо звільнення Савченко. Учора на момент здачі номера у друк повідомлень на цю тему ще не було. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7786 / 1.67MB / SQL:{query_count}