Післявиборчі пристрасті

Поки у Кривому Розі тривав скандал щодо оголошення переможця мерських виборів, у парламенті чекали на пропозиції найбільших фракцій стосовно нових членів ЦВК

фото: radiosvoboda.org
Від виборів до виборів в Україні з’являються одна чи кілька гарячих проблемних точок, де встановлення результатів переростає у перерахунки голосів, мітинги, судові тяганини. Зазвичай все це заговорюється і забувається. Але нові волевиявлення, незважаючи на виборчу систему і закон, демонструють старі проблеми. От і на цей раз другий тур виборів голів великих міст не обійшовся без ексцесів. Найгарячішою точкою став Кривий Ріг на Дніпропетровщині, а скандал за понад два тижні вийшов далеко за межі одного міста.
У чому ж суть проблеми? Як пам’ятаємо, другий тур виборів у низці міст, зокрема й Кривому Розі, відбувся ще 15 листопада. Тамтешня виборча комісія поспішно вже 16 листопада оголосила переможцем представника “Опонблоку”, екс-регіонала і мера за попередньої каденції Юрія Вілкула – батька Олександра Вілкула. 
Інформація про результати виборів одразу ж з’явилась і на офіційному сайті ЦВК. Відповідно до цього, опонент Вілкула, представник “Самопомочі”, Юрій Милобог програв лише 752 голоси. Сам же Милобог заявив, що лідирував у шести із семи районів міста, а в тому одному (Інгулецькому), в якому виграв Вілкул, відбувались масові фальсифікації, зокрема вкидання бюлетенів. Милобог подав скарги до ТВК із вимогою перерахувати там голоси. Але скарги нічого не дали, як і мітинги під ТВК у Кривому Розі та ЦВК у Києві. В ніч на 18 листопада ТВК дозволила перерахувати голоси лише на одній, але решту  скарг відхилила. Перерахунок мав відбутись зранку, але затримався у часі через відсутність кворуму у ТВК. Врешті на одній дільниці начебто все зійшлося, але в “Самопомочі” заявили, що їхнім представникам не дозволили зафільмувати процес. При цьому навіть цей перерахунок, хоч і тільки на одній дільниці, не завадив того ж ранку 18 листопада провести засідання міськради  Кривого Рогу (також нашвидкуруч організоване), на якому головою було представлено саме Юрія Вілкула. В цей час надворі відбувались мітинги як противників, так і прихильників Вілкула. 
Насамкінець на цих вихідних стало відомо, що і Дніпропетровський окружний адміністративний суд також відхилив скаргу про перерахунок голосів та розпуск ТВК.
Зрозуміло, що найбільше про порушення в Кривому Розі говорить “Самопоміч”. Деякі ЗМІ, посилаючись на джерела у парламентській фракції цієї партії, навіть повідомляли про те, що може дійти до виходу “Самопомочі” з коаліції, якщо Кривий Ріг незаконно “віддадуть” Вілкулу. 
Але й інші політсили також включились у боротьбу. Проти Вілкула виступили в УКРОПі. “Батьківщина” та Радикальна партія розпустили свої фракції, які взяли участь у першому засіданні новообраної Криворізької міськради (окрім цього Радикальна партія розпустила загалом свій міський осередок). Тут треба зазначити, що депутати від “Самопомочі”, УКРОПу та “Сили людей” не приймали участі в сесії міськради 18 листопада, щоб не допустити кворуму,  але його забезпечили представники “Опозиційного блоку”, “Солідарності”, “Батьківщини” і Радикальної партії.
Щодо президентської сили, то прес-служба “Солідарності” встигла поширити заяву, в якій вимагають від ЦВК ухвалити рішення про прозорий і публічний перерахунок голосів у Кривому Розі. 

Що далі?

Зрозуміло, що залишати ситуацію в Кривому Розі такою, якою вона є зараз, не можна. Адже все це дає ще один привід для загострення політичної кризи в країні.
“Український парламент не може бути осторонь того, що відбулось. Ми маємо дати всебічну оцінку і сформулювати свою позицію. Можливо, і законодавчу. Я би пропонував фракціям і групам парламенту внести пропозицію  і створити спільну груп, розібратись у ситуації, що відбувається, внести свої пропозиції, рекомендації до того, як би ми могли сприяти врегулюванню подій, які є в Кривому Розі”, – заявив учора, 23 листопада,  під час погоджувальної ради у парламенті спікер Володимир Гройсман.
А про те, що реагувати треба, при цьому впродовж цього тижня заявляли учасники віче проти фальсифікацій виборів, яке відбулось у Кривому Розі в неділю, 22 листопада. Віче організувала “Самопоміч”, до Кривого Рогу їздив навіть мер Львова Андрій Садовий. Але в акції брали представники й інших політсил, не обійшлося і без нардепів. Ну як без всюдисущого і скандально-активного в останній час Володимира Парасюка…
Тут треба зрозуміти, що деякі експерти звертають увагу на те, що скандал навколо виборів у Кривому Розі може бути маніпуляцією проти центральної влади та, зокрема, Президента, і що немає беззаперечних доказів масових фальсифікацій на користь Вілкула. Нині така ситуація, що і політики, і експерти озвучують вигідну їм позицію. Та для настороженості є дві причини: по-перше, якщо Вілкул справді переміг законно (а про те, що він не має підтримки у Кривому Розі, говорити не можна), то чому процедура оголошення його мером була надшвидкою і без розгляду усіх скарг; по-друге, синхронне голосування у ТВК представників так званих демократичних сил разом із представниками “Опозиційного блоку”.
Після віча нардеп від “Самопомочі” Єгор Соболєв на своїй сторінці у Facebook нагадав, що потрібно повністю замінити склад міської ТВК, і свої заміни мають зробити “Солодарність”, “Батьківщина” й УКРОП. Своїх представників в оскандаленому міськвиборчкомі станом до минулих вихідних  встигли замінити лише Радикальна партія та “Народний фронт”.
 “Кривий Ріг вийшов проти фальсифікації виборів. Після завершення мітингу місцевий Автомайдан на 15 хвилин перекрив трасу на Дніпропетровськ, а ми разом із депутатами та громадськістю зайшли до мерії. Це попередження. У Кривому Розі буде встановлено пряме народовладдя, якщо впродовж тижня Президент, парламент та суд не забезпечать вирішення проблеми правовими методами. Перше – призначення парламентом за поданням Президента нового Центрвиборчкому замість зграї Охендовського, чиї повноваження завершилися у червні 2014 року. Друге – скасування новим ЦВК рішення Криворізької виборчої комісії про визнання переможцем Юрія Вілкула”, – зазначив Соболєв. 
Акція має продовжитись вже найближчої неділі, 29 листопада. Зрозуміло, що на її масштаб та градус риторики впливатиме те, чи впродовж найближчих днів на найвищому рівні будуть ухвалені якісь рішення.

Потрібні зміни у ЦВК

І тут ми доходимо до ще одного цікавого питання – легітимності нинішнього складу ЦВК, який мав би сказати вагоме слово у нинішній ситуації. Натомість голова Центрвиборчкому Михайло Охендовський ще 19 листопада заявив, що у нього немає підстав сумніватись у законності оголошення Вілкула міським головою Кривого Рогу. 
Як і в контексті недавнього скандалу із тим, що ЦВК намагалася скасувати другий тур виборів міського голови у Павлограді, так і нині після подій у Кривому Розі знову всі згадують, що в 12 із 15 членів нинішнього Центрвиборчкому повноваження завершились ще у червні торік. 
Про зміни у ЦВК говориться вже понад рік, але до дій не доходить. Тут лише варто нагадати, що після виборів 25 жовтня в президентській фракції обіцяли новий склад Центрвиборчкому впродовж місяця.
Також нагадаємо, що кандидатури членів ЦВК повинен вносити Президент за погодженням із парламентськими фракціями та групами, традиційно діє квотний принцип. 
Станом на учора спікер Влодимир Гройсман повідомив, що парламент чекає на кандидатури від двох найбільших фракцій – БПП і “Народного фронту”. “Тільки п’ять фракцій і груп внесли  (пропозиції щодо зміни складу ЦВК – УП). Це  “Самопоміч”, “Батьківщина”, фракція Радикальної партії, група партії “Відродження” і група “Воля народу”. У нас ще залишаються фракції БПП і “Народного фронту”. Дуже би просив. Давайте сьогодні ми це питання закриємо. Направимо Президенту і далі з’явиться можливість внесення до ВР питання про обрання членів ЦВК… Ми не маємо бути гальмом, а навпаки, пришвидшити цей процес”, – заявив Гройсман, повідомляє “Українська правда”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.2757 / 4.05MB / SQL:{query_count}