Багатостраждальна антихабарна прокуратура

Київ на вимогу ЄС змінив частину комісії з обрання антикорупційного прокурора. Однак змістили не всіх

фото: unodc.org
Утворення незалежної антикорупційної прокуратури і обрання незаангажованого очільника новоствореного відомства – це та реформа, яку чи не найбільше чекають від української влади на Заході. Не менші очікування є і в українського суспільства. 
Згідно зі соціологічними дослідженнями, українці чи не найбільше переймаються високим рівнем корупції в країні. Експерти наголошують, що хабарництво процвітає на найвищих щаблях влади. Тому і не дивно, що створення спеціалізованої прокуратури йде з таким скрипом: корупційна система не зацікавлена в самознищенні і в створенні органу, який боротиметься з нею.
Найбільше претензій в іноземних партнерів і в українських експертів було до так званої четвірки Шокіна – представників Генпрокуратури у конкурсній комісії щодо відбору антикорупційного прокурора. Ця посада знакова – по суті, особа, яка обійматиме цей пост, зможе порушувати кримінальні справи проти будь-якого високопоставленого чиновника, якого підозрюють у корупції.
У неділю, 8 листопада, Президент Петро Порошенко заявив, що Україна виконала вимогу ЄС про оновлення комісії з обрання кандидатів на посади в антикорупційній прокуратурі, однак це є правдою тільки наполовину. 
Дійсно, 6 листопада на сайті Генпрокуратури з’явилася інформація щодо змін у складі комісії. Замість двох представників ГПУ, Юрія Грищенка та Миколи Садового, до її складу увійшли виконавчий віце-президент Конгресу національних громад Йосиф Зісельс та голова громадської організації “Всеукраїнський союз ветеранів АТО” Тарас Ткалич.
Жодної згадки про призначення до складу комісії гендиректора Європейського управління боротьби з шахрайством Джованні Кесслера, який також мав бути призначений до цього органа, немає. Також у складі комісії залишається одіозний заступник ген­прокурора Юрій Севрук, на заміні якого наполягали представники ЄС.
Українська влада вирішила схитрити: включити до комісії Кесслера, але натомість відкликати прокурора США Мері Батлер, яка була обрана за квотою Верховної Ради. Європейський правоохоронець в коментарі “Європейській правді” виступив проти такої ротації, оскільки ані в громадськості, ані в експертів немає зауважень до роботи Мері Батлер. Однак зауважив: до складу комісії ввійде, однак тільки за квотою ГПУ.
Громадські активісти, які займаються протидією корупції, виступили проти таких половинчастих змін конкурсної комісії. “Трансперенсі Інтернешенл Україна, Центр протидії корупції та Реанімаційний пакет реформ вимагають від Генерального прокурора України невідкладно виконати вимогу громадськості щодо проведення незалежного та неупередженого конкурсу до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. А саме – призначити до складу конкурсної комісії, яка обиратиме майбутніх антикорупційних прокурорів, Джованні Кесслера, директора Європейського управління боротьби з шахрайством, і звільнити з комісії одіозного першого заступника генпрокурора Юрія Севрука”, – йдеться у заяві активістів.
Нагадаємо, що саме Юрій Севрук розпочав службове розслідування стосовно іншого заступника генпрокурора – Давіда Сакварелідзе. Причиною цього активісти вважають намагання Сакварелідзе реформувати органи прокуратури через конкурентні конкурсні процедури.
Тим не менш, навіть часткова зміна складу комісії – є позитивним явищем. Тепер з 11 осіб комісії лише двоє належать до системи прокуратури, а цього, скоріш за все, недостатньо для лобіювання кандидатів, які будуть залежними від чинної влади. Краще було б, звісно, якщо склад комісії взагалі би не викликав нарікань, однак і ці половинчасті зміни все-таки кращі, ніж консервація ситуації. Але зупинятись на досягнутому не варто: краще дотиснути ГПУ до переможного кінця і уважно слідкувати за процесом відбору кандидатів на цю відповідальну і, можливо, знакову посаду.

Спеціалізована антикорупційна прокуратура є ключовою ланкою для запуску Національного антикорупційного бюро, створеного безпосередньо для розслідування корупційних злочинів високопосадовців України. Без неї Бюро не запрацює. А у випадку провалу запуску реально незалежних антикорупційних органів до кінця цього року Європейський Союз гарантовано відмовить Україні у безвізовому режимі. Це прямо передбачено Планом дій з візової лібералізації з ЄС. Окрім того, якщо ці відомства не будуть незалежними і самостійними – говорити про покарання високопосадовців, які є винними в корупційних злочинах, не доводиться.


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8341 / 1.57MB / SQL:{query_count}