Газова коломийка

Уряд говорить, що змінив норми споживання “пільгового” газу. Але на практиці все залишається практично без змін

фото: torange.biz
Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк заявив, що соціальну норму у споживанні газу змінено: відтепер виділяється не 200 кубічних метрів газу на місяць, а 1200 кубометрів на весь опалювальний сезон. Про це Яценюк заявив у “10 хвилинах із прем’єр-міністром”.
“Ми провели аналіз обсягів споживання природного газу в будинках, які в середньому опалюють 76 квадратних метрів площі. Це складає протягом опалювального сезону 1218 кубічних метрів газу”, – заявив Яценюк. 
За результатами цього аналізу уряд ухвалив рішення змінити систему надання соціальної норми. “Раніше ви отримували 200 кубометрів газу на місяць. Якщо зекономили і спожили в жовтні не 200, а 100 кубічних метрів, то зекономлених 100 кубічних метрів газу у вас просто згорало, і ви не мали можливості їх перенести на листопад чи інший місяць. Зараз ми виділяємо не 200 кубічних метрів газу на місяць, а на кожну домівку виділяємо 1200 кубічних метрів газу на весь опалювальний сезон – на 6 місяців”, – пояснив Яценюк. “Це дає можливість у місяці, коли споживання газу буде менше, зекономити необхідний обсяг газу, і  коли температура буде нижча, використати за найдешевшою ціною обсяг газу, зекономлений у попередньому місяці протягом опалювального сезону”, – додав прем’єр.
Лідер Радикальної партії Олег Ляшко, який є одним iз організаторів так званого тарифного майдану вже встиг охрестити це рішення перемогою протестувальників. Однак, якщо дослідити це питання детальніше, то стає зрозуміло, що, найімовірніше, для пересічного користувача все залишиться без змін або ситуація стане навіть гіршою.
Потрібно згадати те, що у березні цього року уряд змінив терміни опалювального сезону. Раніше він вимірювався шістьма місяцями, але його продовжили до семи. Іншими словами: тепер він триває від жовтня по квітень включно. Таким чином виходить, що пільгова ціна на газ тепер розповсюджується лише на 1200 кубометрів, а не на 1400, як це було раніше. Так, звісно, певна сума “кубів” могла згоряти від того, що їх не було використано, однак, якщо рахувати тільки загальний пільговий обсяг – виходить, що його навіть скоротили.
Рішення уряду емоційно у мережі Facebook прокоментував політолог, директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала. “От скажіть мені, будь ласка, заява Яценюка, що, виявляється, тепер не 200 куб. метрів газу на місяць за нижчою ціною буде, а 1200 куб. метрів на опалювальний сезон, бо вони там порахували 1218 куб. метрів на хату, 76 квадратних метрів на сезон, це взагалі нормальна заява глави уряду? Є “підрахуї” в ЦВК на виборах, а тепер вже є “порахувальники” в Кабміні. Для цих “порахувальників” опалювальний сезон складається з трьох, можливо навіть чотирьох місяців, чи двох? А місяців, коли люди опалюють оселю щонайменше 6. Хоча реально 7… Вони там спов­на розуму взагалі, чи це вже повний капець? Щоб ті “порахувальники” і отримували стільки газу на 3-4 місяці для себе і Яценюка, що людям понарахували!”, – написав Віталій Бала.  
Тому, говорити про те, що газ стане для населення дешевшим від цього рішення, не варто. Однак можливо, що в контексті тих законопроектів, які повинна схвалити Верховна Рада, ціну на “блакитне паливо” можуть десь посеред зими трохи знизити. Тим не менш, на таке рішення середньостатистичному мешканцю можна лише надіятись, але не знати напевне.
З найбільшим острахом зими очікують мешканці сіл і власники приватних будинків. Оскільки площа таких будинків зазвичай більша від квартир, то і суми на квитанціях, які отримають мешканці, можуть бути просто вражаючими. Навіть якщо ми використовуватимемо розрахунки уряду, то при пільгових тарифах за опалювальний сезон середньостатистична сім’я, яка володіє квартирою в 76 “квадратів” заплатить близько 4,5 тисяч гривень. Вартість опалювання приватного будиночка буде значно вищою і може бути більшою в рази.

Вихід один – економія

В уряді запевняють: що зацікавлені в тому, щоб населення платило за газ менше. Працює робоча група, яка розробляє механізм прив’язки рахунків за опалення до температури зовнішнього повітря. Зокрема, йдеться про процедуру, яка передбачає зміну норм спалювання газу в залежності від температури повітря на вулиці. Це стосується осель, які користуються централізованим опаленням.
Зі слів Яценюка, таке відбувається через те, що теплокомун­енерго наразі зацікавлені в тому, аби спалити якомога більше газу і виставити якомога вищий рахунок. Тому уряд пропонує прив’язати рахунок, який отримують громадяни, до температури зовнішнього повітря. Це би дозволило зекономити значні обсяги газу навіть у загальноукраїнському контексті.
Варто зазначити, що українські сім’ї самостійно намагаються економити природний газ. Багато мешканців встановили котли, які розраховані на опалення твердим паливом, закупили електричні батареї і обігрівачі. Однак така альтернатива поки не є можливою для всіх українських сімей. Альтернативні котли на дрова чи інший вид палива – коштують недешево, та і не завжди їх можна встановити з огляду на техніку безпеки і дозволи з боку контрольних служб. Навряд чи дієвою альтернативою можуть бути і електричні обігрівачі, оскільки неясно – чи не буде віялових відключень електроенергії взимку і чи витримає електромережа будинку навантаження від цих пристроїв. Однак при таких тарифах на газ економити не будуть хіба вельми багаті люди, тож питання тарифів упродовж всього зимового періоду буде номером 1 для більшості українських сімей.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8577 / 1.58MB / SQL:{query_count}