Новий законопроект: по скільки буде газ?

Одні парламентарі кажуть, що населення платитиме менше, інші – що малозабезпечені втратять субсидії, а виграють знову олігархи

фото: glavnoe.ua
Скоро зима. Прийде холод, а з ним і необхідність опалювати помешкання за 7,19 грн за кубічний метр газу. Зайве нагадувати, що перед місцевими виборами цю тему не змогли залишити осторонь парламентарі.
Верховна Рада прийняла за основу законопроект №2835 “Про внесення змін до Податкового кодексу щодо здешевлення  вартості газу для населення”. Згідно з ним, передбачається зменшення рентної ставки за видобутий газ із покладів до 5000 м до 29% від вартості, а за видобутий із покладів понад 5000 м – до 14%.
“Встановлені урядом ціни на природний газ знач­но перевищують фінансову спроможність населення оплачувати вартість спожитого палива”, –  йдеться в пояснювальній записці законопроекту.
Втрати доходів державно­го бюджету від реалізації запропонованих норм можуть скласти близько 5,2 млрд грн до кінця поточного року. Автори законопроекту переконують: у зв’язку з суттєвим перевиконанням надходжень державного бюджету ці втрати будуть несуттєвими. Також вони стверджують, що після перерахунку ціни на газ і зменшення тарифів український бюджет зможе навіть вийти на плюс: доведеться оплачувати менше субсидій.
Усередині парламентської коаліції розгорнувся конфлікт щодо двох альтернативних законопроектів. Прийнятий за основу проект просувала Юлія Ти­мошен­ко і фракція її партії. Вона заручилася підтримкою колег із “БПП”, “Самопомочі” і вже некоаліційних радикалів. Альтернативу пропонував уряд, який із допомогою “Народного фронту” добивався прийняття власного проекту. Альтернативний законопроект передбачав поступове зниження рентних ставок, а з 1 квітня 2017 року – повний перехід на вільний ринок газу, що дасть змогу встановити єдиний підхід в оподаткуванні незалежно від напрямків подальшої реалізації газу.
Прийнятий за основу законопроект різко розкритикували в уряді і в політсилі прем’єра. “Цей законопроект – прямий удар по кишенях малозабезпечених громадян, тому що субсидії вони отримують безпосередньо з 70% ренти – 24,5 мільярда гривень для 3,3 мільйона сімей, які вже оформили субсидії”, – виступив проти керівник фракції “Народного фронту” Максим Бурбак.
У “Батьківщині” навпаки вітають попереднє схвалення законопроекту. “Про принизливі субсидії взагалі соромно говорити: якщо ви поставите нормальні тарифи на газ і тепло, ніяких субсидій не потрібно”, – заявила лідер фракції Юлія Тимошенко.
Окрема позиція є у фракції “БПП”, яка теж голосувала за цей проект. “Проаналізувавши всі складові тарифу, ми дійшли висновку, що вартість ренти не є головним чинником, який впливає на ціну газу для населення. Значна його частка – прибутки НАК “Нафтогаз-України”. Водночас усім відомо, що ця компанія працює неефективно, а багато схем видобутку, транспортування і продажу газу мають ознаки корупції”, – процитували на сайті “БПП” нардепа Бориса Козиря. Там закликали створити ТСК для дослідження цього питання.
Верховній Раді необхідно дійти  консенсусу щодо цього питання. Ринкові ціни на газ випливають із вимог Міжнародного валютного фонду, який нині є найбільшим донором для українського уряду. Однак і таке різке підвищення ціни на блакитне паливо породило в соціумі велику кількість критики: дехто називає тарифи необґрунтованими, інші резонно зауважують, що вони можуть виявитися “непідйомними” для українського споживача, особливо взимку.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9071 / 1.55MB / SQL:{query_count}