Інтернаціональні ЗСУ

Іноземці та особи без громадянства тепер зможуть офіційно служити в українській армії

фото: Reuters
Ще одне запізніле рішення прийняв наш парламент: цього тижня у другому читанні нардепи ухвалили закон, який дозволяє іноземцям та особам без громадянства служити за контрактом в українській армії. Фактично це легалізація добровольців із інших країн. Зі самого початку російської агресії на боці України воювали грузини, білоруси, чеченці,  росіяни та представники низки європейських країн. Незважаючи на те, що вони захищали нашу країну, до цього часу всі іноземні добровольці були поза законом. Тепер же вони зможуть укладати контракти й офіційно служити в ЗСУ на посадах рядового та сержантського і старшинського складу, а також мати соціальні гарантії.
“За рахунок іноземців, які увійдуть до лав ЗСУ, зменшиться потреба в мобілізації громадян України та знизяться витрати за різними формами виплат учасникам бойових дій, інвалідам, сім’ям загиблих тощо”, – зазначено в пояснювальній записці до ухваленого закону.
Нагадаємо, що подібний закон уже давно діє в Росії, тому будь-які закиди щодо того, що Україна узаконює найманство, є  безпідставними. Крім цього, ВРУ також виклала в новій редакції ст. 447 Кримінального кодексу України “Найманство”. Відповідно до цих змін, най­манцем є особа, яка: спеціально завербована на місці або за кордоном для того, щоб брати участь у збройному конфлікті; фактично бере безпосередню участь у воєнних діях; бере участь у воєнних діях, керуючись насамперед бажанням одержати особисту вигоду, і якій дійсно було обіцяно стороною або за дорученням сторони, що перебуває в конфлікті, матеріальну винагороду, що істотно перевищує винагороду, яка обіцяна чи сплачується комбатантам такого ж рангу і функцій, які входять до особового складу збройних сил даної сторони. Також найманцем вважають особу, яка не є ані громадянином сторони, що перебуває в конфлікті, ані особою, яка постійно проживає на території, що контролюється стороною, яка перебуває в конфлікті; не входить до особового складу збройних сил сторони, що перебуває в конфлікті; не послана державою, яка не є стороною, що перебуває в конфлікті, для виконання офіційних обов’язків як особи, яка входить до складу її збройних сил. За найманство передбачена кара у вигляді позбавлення волі на термін  від трьох до восьми років.
Якщо говорити про тих іноземців, які офіційно служитимуть у нашій армії за контрактом, то для того, аби вони отримали офіцерські звання, потрібне буде українське громадянство. І парламент зробив крок для спрощення такої процедури: у першому читанні нардепи ухвали закон, який передбачає зменшення терміну необхідного безперервного перебування на території України для отримання громадянства для тих осіб, які укладуть контракт зі ЗСУ. Термін мав би зменшитися з п’яти до трьох років. Для тих добровольців-іноземців чи осіб без громадянства, які отримали українські державні нагороди, процедура отримання громадянства буде ще легшою. Але тут зазначимо: аби закон почав діяти, його ще треба буде ухвалити в цілому.
Окрім цих нововведень для іноземців, ВРУ цього тижня також дозволила військовим ЗСУ укладати контракти на півроку. Це зможуть робити бійці, які вже відслужили більше 11 місяців і які мають демобілізуватися, строковики і  ті, що вже демобілізувалися під час дії особливого періоду.  Раніше найменшим терміном для першого конт­ракту були три роки, а торік з’явилося рішення про те, щоби контракти укладали до закінчення особливого періоду. Фактично це означало невизначений термін, доки триватиме війна. Теперішнє нововведення із короткотерміновими контрактами ініційоване Генштабом і  спрямоване на те, щоб заохотити більшу кількість бійців укладати контракти зі ЗСУ та зберегти в їх лавах людей, які мають бойовий досвід.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9000 / 1.56MB / SQL:{query_count}