“Соціалка” і борг

Парламент погодився на запропоновані урядом підвищення соціальних виплат і на реструктуризацію державного боргу

фото: kmu.gov.ua
Верховна Рада України підтримала підвищення соціальних стандартів, які анонсував уряд, а також ратифікувала угоду з приватними кредиторами, яку українська делегація раніше уклала з власниками облігацій. Парламентарі у четвер, 17 вересня, голосували окремо за п’ять законів, чотири з яких стосувалися боргу і один “соціалки”.
За даними системи “Рада”, опублікованими на офіційному сайті Верховної Ради, за проект внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо реструктуризації державного та гарантованого державою боргу та його часткового списання) проголосували 309 депутатів.
За внесення змін до Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок” стосовно державних деривативів (щодо реструктуризації державного та гарантованого державою боргу та його часткового списання) – 307 депутатів.
За внесення змін до розділу XX “Перехідні положення” Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування під час реструктуризації державного і гарантованого державою боргу та його часткового списання – 308 депутатів.
За постанову про забезпечення фінансової стабілізації в рамках виконання програми МВФ “Механізм розширеного фінансування” –  309 депутатів.
За зміни до Держбюджету (щодо підвищення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати) проголосувала найбільша кількість нардепів – 340.

Реструктуризація

Перед голосуванням у Раді виступив прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, який зазначив, що угода з кредиторами передбачає часткове повернення списаної суми, однак лише за тієї умови, якщо українська економіка показуватиме високий і стабільний ріст.
“Якщо українська економіка протягом наступних 25 років зростатиме на рівні 4 відсотків, це означає для країни, що її ВВП дорівнюватиме тому, що є в Швейцарії. Це означає, що середня зарплата в Україні становитиме 1960 доларів на одного громадянина. Я хочу заплатити кредиторам частину прибутку України, якщо в ній буде найуспішніша економіка в світі!” – наголосив він. Щоправда, не уточнив, на якому рівні розвитку через 25 років перебуватиме Швейцарія…
Серед усіх парламентарів суттєво розкритикували законопроекти тільки в “Батьківщині”. Лідер партії Юлія Тимошенко заявила, що її партія голосуватиме, хоч і не підтримує таких домовленостей: “Якщо сьогодні ми не підтвердимо це, у нас завтра буде дефолт і повне руйнування фінансової системи країни… Нам зі сльозами доведеться проголосувати за цю ганьбу”.
Інші фракції коаліції – “БПП-Солідарність”, “Народний фронт” і “Самопоміч” – зазначили, що підтримують надані урядом законопроекти і проголосують за них.
Однак епопея з реструктуризацією українського боргу ще не завершилася. Раніше у ЗМІ появилася інформація, що власники короткотермінових облігацій виступили проти тієї угоди, яку Україна підписала з основною групою кредиторів на чолі з Franklin Templeton. 
Кредитори заявили, що порядок розподілу цінних паперів утискають інтереси власників облігацій, термін погашення яких настав у 2015 році. Однак, найімовірніше, такі “захцянки” держателів короткотермінових облігацій не будуть виконані. Ті кредитори, з якими домовилась Україна, тримають блокувальний пакет голосів, тому мають можливість перешкодити виконанню бажань короткотермінових донорів.

Соціальні виплати

Найбільш злагоджено депутати проголосували за збільшення соціальних виплат (нічого дивного – вибори на носі). Окрім фракцій коаліції, це рішення щедро підтримали й депутати “Радикальної партії”, “Опозиційного блоку” та “Відродження”.
Однак, і це ще не все. Нагадаємо, що раніше і Ляшко, і Тимошенко вимагали підвищити соціальні виплати на 73%, тобто на рівень реальної інфляції з того часу, як “соціалка” переглядалась востаннє. Однак на цьому голосуванні вони трохи втихомирили амбіції і вирішили підтримати незначне (на 13 – 18%) збільшення соцвиплат.
Звісно, таке підвищення соціальних стандартів є несуттєвим. Тому основні надії треба покладати на наступний рік, в якому, як очікується, українська економіка стане на шлях зростання. Однак для цього потрібно здійснити ще дуже багато реформ і перетворень, а також боротися з корупцією не на папері, а на ділі. Інакше на зростання економіки і, як наслідок, добробуту населення марно сподіватися.

У держбюджеті на 2016 рік передбачаються кошти для підвищення соціальних стандартів двічі на рік. Про це під час “Години запитань до уряду” заявив міністр соціальної політики Павло Розенко. “Витрати в 2016 році на соціальну сферу, на соціальну політику будуть також підвищуватися. В 2016 році підвищення соціальних стандартів буде проводитися двічі на рік”, – сказав урядовець. Павло Розенко зауважив, що це можливо тільки при спільній і тісній роботі коаліції та уряду, “адже без тих законів, які приймала коаліція і вся Верховна Рада протягом року, про підвищення соцстандартів не варто й думати”. 
Урядовець запевнив, що завдяки прийняттю парламентом законів щодо реструктуризації держборгу підвищення соцстандартів відчують близько 12,5 млн українців, при цьому збільшать понад 80 виплат соціальної допомоги. Також він наголосив, що ті 10 млрд гривень, які вчора додатково були введені до державного бюджету, мають не емісійний і не інфляційний характер, тобто не спровокують стрибка інфляції. “Це додатковий ресурс, який економіка отримає найближчим часом”, – сказав він. Однак на скільки будуть підвищені соціальні стандарти в наступному році, Павло Розенко не повідомив…
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7885 / 1.58MB / SQL:{query_count}