Геополітичні торги: Донбас в обмін на Крим?

У Меджлісі кажуть, що Росія готова забратися геть із Донбасу в обмін на російський Крим. Та чи готовий Захід і Київ обміняти півострів на спокій в Україні?

Майже від самого початку війни на сході України аналітики розглядають сценарії фактичного визнання Європою Криму частиною Російської Федерації і скасування санкційного тиску в обмін на виведення російських військ із Донбасу та встановлення на цій території української влади.
Нещодавно про можливість і бажаність такого сценарію для Росії говорив голова Меджлісу кримськотатарського народу і нардеп від “БПП” Рефат Чубаров, зазначаючи, що такий сценарій максимально вигідний для російського президента і що він та його оточення докладатимуть всіх зусиль для того, аби реалізувати цей процес і долучити до його виконання Захід.
У понеділок Путін відвідав окупований Крим. Під час його візиту йшлося про те, як виправити ситуацію з туризмом, і про національні меншини. Однак вважається, що це не були основні теми  його візиту.
“В Криму Путін знову озвучить аргументи, які, на його погляд, повинні бути покладені в основу очікуваного ним торгу з лідерами західного світу: “ви нам Крим, ми вам – відхід із Донецької та Луганської областей”. Не виключено, що Путін використає й кримськотатарську риторику”, – написав у Facebook у неділю Рефат Чубаров. 
Під “кримськотатарською риторикою” слід розуміти початок діалогу з опозицією, яка виступає проти анексії півострова і складається переважно з кримських татар. Не виключено, що для зменшення напруженості в Криму російська влада пропонуватиме активістам окремі високі посади та привілеї в обмін на лояльність до путінського режиму.
На перший погляд Заходу також вигідний такий сценарій. Аналітики запевняють, що Європа певною мірою втомилася від українських проблем і намагається від них дещо відсторонитись. У рамках цього сценарію від ЄС навіть не вимагається юридично визнавати Крим частиною Росії і таким чином легалізувати анексію. 
Путінська Росія давно вийшла за межі міжнародного права, тож довіряти тому, що вона виконає взяті на себе зобов’язання, не варто. І на Заході це, найімовірніше, розуміють
Для російської влади прийнятним буде факт скасування санкцій проти путінського режиму, в тому числі й часткове відновлення торгівлі з Кримом, що дозволить вирішити низку російських проблем і потенційно катастрофічну ситуацію з економікою на окупованому півострові. Де-юре для Європи Крим залишатиметься частиною України, однак де-факто взаємовідносини з ним формуватимуться як з частиною та суб’єктом Російської Федерації.
Європа своєю чергою може отримати відносний спокій в Україні. Після виведення російських військ із Донбасу та перекриття кордону українська армія може повернути контроль над своєю територією впродовж кількох тижнів: місцеві сепаратисти не настільки численні й войовничі без підтримки Росії, і їхній спротив відносно неважко буде зламати. 
Врешті-решт до введення значної частини регулярних російських військ в серпні минулого року українська армія майже повернула контроль над Донбасом. Збройні сили та Нацгвардія, які є в нашій державі сьогодні, навіть з усіма існуючими проблемами, на порядок краще екіпіровані та сильніші, аніж торік.
Припинення військових дій в Україні дозволить Заходу отримати кілька позитивних аспектів: по-перше, відпаде проблема поставки певних військових товарів, надання інструкторів тощо; по-друге, припинення бойових дій дозволить зменшити міжнародне фінансове донорство українській владі; по-третє, стабілізація ситуації в Донбасі дозволить дещо зменшити незаконний обіг зброї, який стає проблемою і в Європі (частина вивезеної із зони АТО зброї потрапляє на світовий чорний ринок). І що найголовніше, це дозволить суттєво зменшити загрозу повномасштабної війни, яка може спричинити масову проблему біженців і надання їм притулку в Європі.
Проте ймовірність того, що Захід пристане на умови Росії і погодиться з анексією Криму в обмін на мир у Донбасі, невелика. Путінська Росія давно вийшла за межі міжнародного права, тож довіряти тому, що вона виконає взяті на себе зобов’язання, не варто. І на Заході це, найімовірніше, розуміють. Окрім того, скасування санкцій через анексію Криму і розпалювання війни на сході України ще раз упевнить російський режим у повній безкарності своїх дій. 
Нагадаємо, що Росія вже вийшла сухою з води після вторгнення в Грузію у 2008-ому, і млява реакція Заходу не зупинила її від подальших “ревізій”. Відповідно агресивна політика Росії щодо перегляду кордонів і збільшення свого геополітичного впливу продовжуватиметься: існує ризик військового втручання в країни Балтії, передусім у Латвію та Естонію, де є значна частка російського етносу. Менш імовірним є військове протистояння з Польщею, Фінляндією та іншими країнами Заходу.
Прийняття такої угоди негативно позначиться і на електоральних показниках влади, які й без того переживають не найкращий етап
Такий сценарій “обміну” також здебільшого не вигідний українській владі. Припинення бойових дій, звісно, повинно стати величезним полегшенням для уряду, однак відновлення зруйнованого Донбасу в нинішніх умовах глибокої економічної кризи і фактичне позбавлення можливості в майбутньому повернути Кримський півострів нівелюють позитив від припинення активних бойових дій. 
До того ж прийняття такої угоди негативно позначиться й на електоральних показниках влади, які й без того переживають не найкращий етап. Це все може бути використане і трактоване як “зрада національних інтересів”, що в короткостроковій перспективі здатне призвести до дестабілізації ситуації в державі, організації масових протестів і так званого Майдану 3.0.
Активізація розмов про ймовірність сценарію “обміну” дивним чином збіглася в часі із загостренням ситуації у Донбасі. Цілком можливо, що таким чином Росія руками бойовиків намагається показати Заходу всі переваги “миру”, який сама й порушила. Але чи погодиться Європа і Україна зі сценарієм, який їй нав’язує Росія, побачимо. Однак її “мирні ініціативи” ще нікому не принесли ні миру, ні спокою. Саме про це потрібно пам’ятати українській владі та Європі.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8033 / 1.58MB / SQL:{query_count}