Епідемія триває досі…

Єгор Соболєв, журналіст, про фах, розслідування і недуги професії

Єгор Соболєв, журналіст, про фах, розслідування і недуги професії

sobolef.jpgВ українському медіа-просторі  часом поняття "журналіст" зводиться до значення "працівник ЗМІ". Це відбувається через втрату стійкої позиції, яка не дозволила б маніпулювати "четвертою владою". Цим та іншим явищам намагається запобігти Єгор Соболєв, відомий журналіст, керівник численних медіа-проектів, координатор незалежного бюро журналістських розслі­дувань "Свідомо".

- Пане Єгоре, як виникла ідея створити бюро журналістських розслідувань "Свідомо"?

- Було два мотиви. Перший - займатися журналістикою, яка справді допомагає людям. Другий - не залежати від власників ЗМІ. Бюро дозволяє досягти обох цілей.

-  Скільки журналістів сьогодні працює у вашій команді?

- Лише на бюро працює троє журналістів: Олександр Акименко (екс-агент впливу на "Інтері"), Матвій Нікітін (екс-"комерсантівець") і я. Ще є кілька колег, які роблять для нас розслідування, працюючи в інших медіа.

Довідка :

 • З 1993 до 1995 року Єгор Соболєв навчався на гуманітарному факультеті Южносахалінського державного педагогічного інституту.
 • У 1995 році переїхав із Росії до України.
 • 1995- рекламний агент, кореспондент, газета "Фемида-пресс", Донецьк.
 • 1995 - 1996 - ведучий програми "Економічний тиждень" на донецькому телеканалі "7х7".
 • 1996- кореспондент відділу фінансів київської газети "City".
 • 1997 - 1998- економічний оглядач газети "Киевские Ведомости".
 • Січень 1998- грудень 2003- кореспондент, шеф-кореспондент, Інформаційне агентство "Українські новини".
 • 2003 - 2004- незалежний журналіст.
 • Червень 2004 - січень 2005 року- голова Київської незалежної медіа-профспілки.
 • 2005 - 2008 - кореспондент, ведучий програм "Чи на п'ять", "Час" на "5 каналі".
 • Липень - серпень 2008 - головний редактор ТРК "Україна".
 • 13 серпня 2008 - створив спільно з Максимом Біровашем та Матвієм Нікітіним незалежне бюро журналістських розслідувань "Свідомо", координатор бюро.
 • 23 лютого - 21 серпня 2008 - член комітету незалежної медіа-профспілки України.
 • Одружений з Марічкою Падалко, ведучою "1+1". Виховує двох дітей.
- Чи має "Свідомо" юридичну захищеність?

- Вона має ім'я. Це Роман Головенко, юрист Інституту масової інформації.

- Як мені відомо, бюро планує створити наступного року свою мережу по  всій Україні. Як виглядатиме її структура?

- Ми хочемо створити не свою, а спільну мережу журналістів-розслідувальників, які б обмінювалися розслідуваннями, за бажання - інформацією, а за потреби - підтримкою.

- Чи зможе бюро зберегти свою незалежність?

- Це покажуть наші матеріали. Але залежно жоден з нас працювати не вміє. Я сподіваюся, і не навчиться.

- Ви казали, що орієнтуєтесь на за­хідну журналістику. Чи є бюро  журналістських розслідувань "Свідомо" прототипом західних медіа?

- Хороша журналістика однакова і на Заході, і на Сході. А ось досвід інших бюро я хочу вивчити наступного року.

- Крім координації незалежного журналістського бюро "Свідомо", Ви є ще  лідером громадської організації "За професійну журналістику". Якою є мета  цієї організації?

- Як і у бюро - поширення значущої, близької до людей журналістики, що відповідає стандартам. "За професійну журналістику" вже вдруге організовує курси для студентів журналістських вишів про майбутній тиск у редакціях; минулого року ініціювала кампанію проти замовних матеріалів - переслідувала депутата Калашнікова, інші добрі справи робила.

- У 2006 році Ви керували проектом "Краще не брехати". Суть проекту, враження від зустрічей зі студентами...

- Ідея - максимально реалістично змоделювати тиск на майбутніх журналістів. Показати їм, як ними маніпулюватимуть "редактори", які діють в інтересах цензорів чи замовників. І у такий спосіб підготувати до випробувань, з якими стикаються усі журналісти. Враження від студентів завжди дуже гарні...

- У червні 2004 року Ви очолили київ­ську медіаспілку, стали одним з організаторів журналістської революції. Минуло доволі багато часу. Що вдалося і не вдалося зробити журналістській братії у період помайдання?

- Тоді вдалося усе - об'єднатися, висунути спільні вимоги і побороти цензуру. Але 2006 року журналістика захворіла на найнебезпечнішу хворобу - корупцію, епідемія триває досі...

- Існує твердження: щороку українські виші випускають сотні кваліфікованих журналістів. Кількісний фактор наявний, а чи має він якісний характер?

- Не сваріть мене з деканами (усміхається). Насправді журналістська освіта потребує величезних змін та інвестицій. І це ой як окупиться.

- Нема таємниці, що для багатьох журналістів опанування і вміле  застосування української мови є недосяжними. Як вдалося Вам вивчити українську мову, перебуваючи більшу частину свого життя в Росії?

- Все почалося з перегляду футбольних трансляцій. Але я не думаю, що я опанував мову. Мова - це океан. Намагаюся далі його вивчати.

- Хто для Вас є зразком у журналістиці?

- Їх багато: Юля Мостова та Сергій Лещенко чудово вміють працювати з джерелами; Микола Вересень та Анатолій Борсюк - звертати увагу на головне. В багатьох моїх колег завжди є чому повчитися.

- Чи плануєте повернутись на телебачення?

- Зараз мета - зробити успішним бюро. Мрію довести, що якісні розслідування можуть бути корисними, популярними та рентабельними.

- Щодня сотні журналістів відчувають присмак буденності і одноманіття від  своєї роботи. Що могли б порадити своїм колегам у цій ситуації?

- Змінити професію, бо вони помилилися.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8220 / 1.59MB / SQL:{query_count}