Додайте газу

Україна та Росія досі не можуть домовитися, на яких умовах купувати/продавати газ у зимовий період. Єврокомісія хоче обговорити це питання у ширшому форматі

фото: 17tv.com.ua
Із першого липня Україна припинила постачання газу з Росії. Єдиною країною, яка продає Києву газ, залишається Словаччина. Переговори щодо режиму постачання палива Україні на зимовий період залишаються безрезультатними, відтак у Єврокомісії вирішили винести це питання на “нормандський формат”.
“У зв’язку з тим, що 30 червня 2015 р. завершується термін дії додаткової угоди між НАК “Нафтогаз України” та ВАТ “Газпром”, а умови подальшого постачання російського газу в Україну не були узгоджені сьогодні під час тристоронніх переговорів у Відні, “Нафтогаз” припиняє закупівлю газу в російської компанії”, – повідомили у прес-службі НАК “Нафтогаз України” у вівторок yвечері.
Там зазначають, що відновлення закупівель російського газу відбудеться за однієї умови – якщо Україна та Росія домовляться про умови купівлі газу на термін до завершення першого кварталу 2016 року. Поки ж ці перемовини проходили не дуже успішно. Головна причина – Україна та Росія так і не можуть погодити ціну.
Перед черговим раундом консультацій за участі України та Єврокомісії Росія в односторонньому порядку вирішила зменшити обсяг знижки на газ, що, зрозуміло, аж ніяк не сподобалося Києву. Після завершення переговорів у Відні міністр енергетики і вугільної промисловості України Володимир Демчишин заявив, що Україну не влаштовує запропонована Росією ціна газу – РФ хоче продавати тисячу кубометрів палива по 247 доларів. Україна ж розраховувала, що в межах так званого зимового пакету знижка складатиме не менше 30%, відтак тисяча кубів коштувала б 200 доларів.

Незважаючи на невдалі переговори України та Росії, “Газпром” продовжуватиме постачати газ на окуповані території Донбасу. 
“Ті постачання, які здійснюються із лютого, і далі будуть здійснюватися. Ми постачаємо паливо, це входить в загальний обсяг за контрактом”, – пояснив російський міністр енергетики Олександр Новак. Однак він забув уточнити, про які це контракти йдеться, а головне – хто ж платитиме за цей газ.
Зі знижкою в останні дні вимальовується дуже цікава історія. Спочатку російський президент заявив, що Росія не може собі дозволити й далі надавати Україні знижку – хоч це й зафіксовано двосторонніми домовленостями. “Ми не можемо надавати в тому ж обсязі Україні знижку, як це було раніше, але в будь-якому випадку кінцева ціна для українських споживачів не повинна бути вищою ніж є на рівні сусідніх країн, таких як Польща”, – заявив Путін.
Пізніше російський міністр енергетики Олександр Новак заявив, що розмір знижки не обговорюватиметься на переговорах із українськими партнерами – мовляв, Росія вже сама вирішила, якою має бути ціна газу. “Рішення про знижку приймає уряд Російської Федерації. Тому тут не потрібно ніякої згоди”, – впевнений Новак. Він також заявив, що Росія не має наміру змінювати умови постачання газу до України, а також не буде повертати правило take or pay. 
Після перемовин у Відні стало зрозуміло, що Росія хоче зменшити знижку з 30% до 13,92% від ціни за тисячу кубометрів палива. “Знижка була підписана виходячи із наближенням до тих цін, які діють на сусідніх з Росією територіях… Українська сторона заявила, що вона розраховувала на більший розмір знижки, близько 30% від ціни за контрактом. Але це не відповідає ринковій кон’юнктурі і загалом ми вважаємо, що надання знижки повинно відбуватися в інтересах російської держави”, – заявив Новак.
Безрезультатність переговорів України та Росії підштовхнулa Єврокомісію до розширення їх формату: віце-президент ЄК Марош Шевчовіч заявив, що “газові” розмови продовжуватимуть на рівні “нормандського формату”. “Будемо контактувати з обома сторонами, щоб шукати шляхи зменшити “гострі кути”, пропонувати нові рішення”, – пояснив Шевчовіч. Що ж до розширення формату, то віце-президент Єврокомісії пояснив, що газова тематика була згадана і в мінських домовленостях, тому нічого дивного в такій ініціативі немає.
У будь-якому випадку, до наступного засідання Єврокомісія взялася підготувати такі пропозиції, які б задовольнили всі зацікавлені сторони.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8328 / 1.56MB / SQL:{query_count}