Останні дні депутатської недоторканності

Конституційний Суд дозволив Президентові скасувати депутатський імунітет

фото: ndemocratic.org.ua
Цього тижня судді КСУ нарешті винесли вирок щодо можливості скасування суддівської та депутатської недоторканності. Втім без зауважень не обійшлося. Щоправда, стосувалися вони виключно імунітету суддів, а не народних депутатів.
“Сьогодні суд оприлюднив рішення, в якому сказав: так, на погляд Конституційного Суду України, цей законопроект відповідає вимогам статей 157 і 158. Разом із тим суд зробив кілька зауважень щодо положень статей 126 і 129. І це вже воля Верховної Ради – вносити зміни чи не вносити, але той етап, який повинен був пройти цей законопроект відповідно до процедури, він пройшов сьогодні. Далі – це вже завдання Верховної Ради”, – цитує голову КСУ Юрія Бауліна ЛігаБізнесІнформ.
Голова Конституційного Суду зазначив, що однією зі спірних є норма про притягнення суддів до відповідальності за порушення присяги: “Мова йде про те, що порушення присяги – це поняття розпливчасте, невизначене. І Венеціанська комісія, і Європейський суд не раз пояснювали, що для цього необхідно знайти іншу підставу, наприклад, здійснення вчинку, несумісного з посадою судді”. Ще один проблемний момент – можливість обмеження свободи і прав вільного пересування суддів.
“Мова йде про один обмежувальний захід – тримання під вартою. Ще є адміністративний арешт – це теж обмеження свободи. Є і домашній арешт – це теж обмеження свободи. Але в проекті про це нічого не сказано. Якщо Верховна Рада вважає, що це не потрібно, то це її воля і компетенція. Але ми звертаємо увагу, що це також може вплинути на незалежність судової гілки влади”, – додав Юрій Баулін і пояснив: якщо ВР ухвалить ці зміни до Конституції, то згоду на затримання суддів надаватиме Вища рада юстиції.
З Конституції мають забрати речення про те, що “народним депутатам України гарантується депутатська недоторканність”
Президентський законопроект про скасування депутатської недоторканності розглядали в парламенті на початку року. Тоді народні депутати й звернулися до КСУ щодо перевірки проекту закону на відповідність Конституції, як того вимагає процедура. Тепер питання скасування імунітету повністю у руках депутатів: аби його прийняти потрібно 300 голосів.
Цей законопроект передбачає три ключові зміни до Конституції. Перша стосується статті 80-ої – з неї мають забрати речення “народним депутатам України гарантується депутатська недоторканність”, а також викреслити частину третю, відповідно до якої “народні депутати України не можуть бути без згоди Верховної Ради України притягнені до кримінальної відповідальності, затримані чи заарештовані”.
Друга зміна стосується третьої частини 126-ої статті, яка повинна звучати так: “Суддя не може бути без згоди Вищої ради юстиції затриманий та до нього не може бути застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до винесення обвинувального вироку судом, за винятком затримання при вчиненні або безпосередньо після вчинення тяжкого чи особливо тяжкого злочину проти життя та здоров’я особи” (зараз згоду на затримання суддів дають депутати ВР).
Третій момент, як і попередній, стосується недоторканності суддів. Стаття 129-та має бути доповнена таким абзацом: “Притягнення суддів до юридичної відповідальності здійснюється на загальних підставах. Судді не можуть бути притягнуті до юридичної відповідальності за діяння, вчинені у зв’язку зі здійсненням правосуддя, крім випадків ухвалення завідомо неправосудного судового рішення, порушення присяги судді або вчинення дисциплінарного правопорушення”.
Цікаво, що цей законопроект у сесійній залі можуть розглянути вже наступного тижня. Принаймні в цьому запевняє лідер фракції “Самопомочі” Олег Березюк. “Думаю, на наступному тижні буде розглянутий цей законопроект… Думаю, він набере достатню кількість голосів”, – цитує депутата РБК-Україна.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8559 / 1.56MB / SQL:{query_count}