Особливий Донбас

Що зміниться на сході України з прийняттям президентських законів

фото: novosti.rs
Під час вівторкового засідання парламенту депутати запросили до України миротворців ООН та ЄС, визнали окупованою частину Донбасу і визначили території з особливим режимом самоврядування.
Втім те, що для одних стало формальним виконанням мінських домовленостей, для інших виявилося ледь не державною зрадою. “Постанова, яка нам пропонується, буде затверджувати, підкреслюю, де-факто новий кордон між Росією і Україною, тому що та лінія не є лише лінією зіткнення, якщо за її територією буде панувати зовсім інший закон, відмінний від загального для всієї України”, – заявила до початку голосування за президентський проект Юлія Тимошенко.
Зрештою, ніхто із депутатів фракції “Батьківщини” не проголосував за цей проект. Так само жодного голосу не дали й депутати від фракції Радикальної партії. Та й загалом розгляд цього питання в Раді переносили кілька разів за день: спершу засідання парламенту відклали на 12 годину, згодом, коли стало відомо, що лідери фракцій ВР хочуть проконсультуватися із Президентом, – на 16-ту, а парламентарі з’явилися аж після 17-ої. У підсумку перелік міст і сіл, у яких запроваджуватиметься особливий режим самоврядування, таки отримав більшість (296 голосів), але сама ситуація промовисто демонструє ефемерність коаліції.
Поза тим депутати уточнили й 10 статтю закону про особливий режим самоврядування у Донбасі – норми цього документа запрацюють лише після проведення там місцевих виборів. “Позиція української сторони – ми матимемо справу з представниками Донецька і Луганська, які будуть обрані легітимно, за українським законодавством, в процесі, який чітко відповідатиме міжнародним стандартам, у тому числі стандартам ОБСЄ, на виборах, які будуть визнані усім цивілізованим світом”, – пояснив у вівторок Петро Порошенко. “Інших виборів в Україні не буде”, – запевнив Президент.
Зважаючи на вимоги про чесність та прозорість виборів, що мають відбуватися за участі спостерігачів із Ради Європи та ОБСЄ після виведення з Донбасу усіх найманців, можна бути певним – це ще не скоро стане можливим. Однак, як пояснюють депутати, котрі підтримали президентські законопроекти, ці документи дають додаткові дипломатичні важелі на переговорах.
Позиція української сторони – ми матимемо справу з представниками Донецька і Луганська, які будуть обрані легітимно, за українським законодавством, в процесі, який чітко відповідатиме міжнародним стандартам
“Це в першу чергу дипломатичний і політичний крок, який означає таке: перше – Україна виконує мінські домовленості та чекає відповідних кроків з боку сепаратистів; друге – Україна чітко заявляє, що може допустити вибори у Донбасі тільки за українськими правилами і за умови повернення владі контролю над цією територією… Визнання частини Донбасу окупованими територіями – це констатація сьогоднішньої реальності… За цим будуть іти подальші дипломатичні кроки щодо врегулювання кризи і накопичення обороноздатності. Дипломатичний шлях дає нам час і можливість проводити переговори з нашими партнерами про постачання зброї”, – заявила у коментарі nv.ua депутат від “Народного фронту” Вікторія Сюмар.

Сьогодні, 19 березня, у ЄС обговорюватимуть нові санкції проти Росії. Під час саміту в Брюсселі лідери Євросоюзу обговорять стратегію встановлення миру на сході України, зокрема й через запровадження нових обмежень щодо РФ.
Цікаво, що, за інформацією Bloom­berg, як мінімум сім країн відмовляться продовжувати санкції. Йдеться про Італію, Австралію, Угорщину, Словаччину, Іспанію, Кіпр та Грецію. Лідери кількох з них або нещодавно відвідали Москву, або ж невдовзі зроблять це. “Ймовірним результатом цього буде те, що ці сім країн не погодяться зараз продовжувати санкції. Вони будуть відкладати остаточне рішення до останнього моменту”, – пояснює Bloomberg.
Зрештою, гарантувати як відведення озброєння, так і проведення сяких-таких виборів у Донбасі могли б миротворці ООН. У вівторок ВР прийняла звернення до Ради ЄС та Ради Безпеки ООН про початок в Україні миротворчої  місії з підтримання безпеки та миру. Однак це зовсім не означає, що невдовзі у Донбасі з’являться “сині берети” ООН.
“Насправді це не процес одного місяця. Є різні оцінки. Це може тривати й  кілька місяців. Якщо говорити реалістично, то займе чотири, шість, вісім місяців. Це не буде швидко, весь процес займає близько півроку”, – сказав у інтерв’ю “5 каналу” заступник голови Адміністрації Президента Валерій Чалий. І пояснив, що прохання ВР про скерування до України миротворців далі розглядатиме Рада Безпеки ООН, у якій, як відомо, Росія може заблокувати будь-яке рішення.
Поміж тим у Росії переконані: про скерування миротворців Україна має просити після консультацій із бойовиками. “Відправка миротворців можлива за згоди обох сторін конфлікту. Цю тему насамперед потрібно обговорювати всередині України”, – заявив прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков. Ще цікавішою є реакція голови МЗС РФ Сергія Лаврова. “Рішення ВР, по суті, переписують мінські домовленості, оскільки вони обумовлюють введення в дію закону про особливий статус необхідністю звільнення цих територій, які вони назвали “окупованими”, і заміни практично всіх обраних населенням осіб на когось іншого”, – обурюється він у інтерв’ю інформаційному агентству ТАСС.
На вівторкові рішення відреагували вже й бойовики псевдореспублік. “Закон про особливий статус Донбасу лише підштовхує до військових протистоянь, а якщо врахувати ще й низку законів про миротворців, про окуповані території, то це все свідчить лише про єдиноможливе військове вирішення конфлікту на нашій території (йдеться про окупований Донбас. – “Пошта”)”, – заявив у ефірі “России 24” один із керівників “ДНР” Денис Пушилін. Тож, як бачимо, сподіватися особливо нема на що, максимум, що дають ці закони, це додатковий час, упродовж якого треба переконати партнерів допомогти зброєю.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8046 / 1.59MB / SQL:{query_count}