Три принципи люстрації

Поки в Адміністрації Президента думають над підписанням закону про очищення влади, у різних містах України шириться нова розвага – “Запхай чиновника в смітник”

16 вересня біля будівлі ВР у смітник запхали народного депутата Віталія Журавського
Хоча закон про люстрацію ще не набув чинності, чиновників вже другий тиждень піддають украй неприємній процедурі.
Почалося все в Одесі, де 7 вересня активісти кинули в смітник чиновника Фонду соціального страхування. Згодом стався аналогічний інцидент із народним депутатом Віталієм Журавським, який прийняв виклик #trashbucketchallenge саме в день голосування за закон про очищення влади.
Далі випадки народної люстрації пішли по наростаючій: два чиновники ОДА в Черкасах, заступник керівника Рівненської ОДА, народний депутат Віктор Пилипишин, який голосував за диктаторські закони 16 січня... І видається, це лише початок.
Водночас документ, згідно з яким мали б очищати владу цивілізованішим способом, досі не пройшов усіх юридичних процедур. Спікер Верхов­ної Ради підписав прийнятий півтора тижні тому документ лише цього четверга. Тепер проект перебуває на фінальній стадії – очікує підпису Президента. 
“Незабаром, я, імовірно, підпишу закон про люстрацію. Я впевнений, що цей закон згодом завершить перезавантаження та очищення влади”, – поспішив заспокоїти українців Петро Порошенко, хоча це “імовірно” трішки насторожує. Особливо якщо згадати, що закон про очищення влади супроводжують постійні зволікання.
Однак фінальний текст документа нам усе ж відомий. Поділився ним один із авторів закону Юрій Дерев’янко. Отож “Пошта” вирішила розібратися, як в Україні збираються очищувати владу.

народний депутат Віктор Пилипишин уже прийняв свій виклик у #trashbucketchallenge
За що люструватимуть.
У тексті закону прописано кілька пунктів, за якими визначатимуть, чи треба позбавлятися певної людини. По-перше, це наближеність до влади в період Януковича (фактично з 25 лютого 2010 року по 22 лютого 2014 року). Тих, хто в цей час обіймав високі посади (був міністром чи його заступником), позбавлять можливості посідати місце в органах державної влади впродовж наступних десяти років, а посадовців меншого калібру не допускатимуть до влади впродовж п’яти років.
По-друге, під люстрацію підпадатимуть особи, які працювали на керівних посадах у КПРС та Ленінській комуністичній спілці молоді України. По-третє, очищатимуться і від працівників та негласних агентів КДБ, розвідки і навіть тих, хто закінчував навчальні заклади КДБ СРСР (окрім тих, хто отримував технічні спеціальності). 
По-четверте, люструватимуть осіб, які співпрацювали із спецслужбами інших держав, підривали національну безпеку України. Йдеться, зокрема, про осіб, які публічно закликали до порушення територіальної цілісності і суверенітету України.
Кого люструватимуть. Список конкретних посад, згадка про які тепер може виявитися небажаною в резюме, займає більшу частину тексту закону. На десять років із влади виганятимуть тих, хто за Януковича обіймав посади прем’єра, міністрів, керівників НБУ, Антимонопольного комітету, їх перших заступників. До цього переліку також внесли й керівників національних комісій, ГПУ, СБУ... 
На десять років із влади виганятимуть тих, хто за Януковича обіймав посади прем’єра, міністрів, керівників НБУ, Антимонопольного комітету, їх перших заступників. До цього переліку також внесли й керівників національних комісій, ГПУ, СБУ...
А ще в люстраційний список потраплять керівники облдержадміністрацій, усі їх заступники, голови райдержадміністрацій, які пропрацювали на своїх посадах у часи Януковича не менше року. Взагалі потенційних кандидатів на люстрацію є дуже багато. У Міністерстві юстиції вже порахували, що під закон потрапить близько мільйона чиновників і міліціонерів.
Як відбуватиметься люстрація. Не пізніше місяця від набуття чинності закону Міністерство юстиції має створити дорадчий громадський орган, до якого увійдуть представники ЗМІ та громадськості. Вони, власне, мають контролювати весь процес. 
За цей же час Мін’юст мусить підготувати і конкретний порядок перевірки осіб, і перелік органів, які цим займатимуться, і план самих перевірок. Після того, як їх затвердять у Кабміні, на сайті уряду з’являться контакти тих, хто проводитиме люстрацію в кожному державному органі. Їм можна буде допомагати, надсилаючи інформацію щодо небажаних при владі осіб. Саму ж люстраційну перевірку здійснюватимуть керівники органів, у яких відбуватиметься очищення. 
До речі, вся інформація про підданих люстрації осіб вноситиметься в окремий реєстр. Тому, за ідеєю, уся інформація про осіб, які підпадають під люстрацію, буде публічною.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8504 / 1.57MB / SQL:{query_count}