“Війська мають діяти рішуче. Багато залежить від активності й самих українців”

Мустафа Джемілєв, парламентар, екс-глава Меджлісу кримських татар, – про те, як не міг потрапити до Криму, тиск на членів Меджлісу, життя у Києві, президентські вибори і Путіна

фото: Reuters
Ситуація в Криму й далі напружена. На півострові вже арештовують кримських татар, які не визнають самопроголошеної влади Криму. А нардепові Мустафі Джемілєву (на фото) взагалі заборонили ступати на рідну кримську землю. У телефонній розмові з “Поштою” парламентар детально розповів про причини конфлікту.
До слова, вже після розмови із Мустафою Джемілєвим стало відомо, що міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський вручить нардепу престижну польську державну грошову нагороду “Премію солідарності” за внесок у боротьбу за права людини. Нагородить Джемілєва у червні президент Польщі Броніслав Коморовський у присутності президента США Барака Обами.
– Пане Мустафо, вас не пускають ні до Криму, ні до Росії. Будь ласка, розкажіть, як вас на початку місяця завернули просто на кордоні?
– Так, це ціла історія. Все почалось ще в Москві. 2 травня я вилетів до столиці Росії, бо хотів через Москву потрапити до Сімферополя. Вибрав літак, бо машиною добиратися довго – 8-10 годин. На кордоні довгі черги, інколи треба чекати 10-15 годин. Тому вирішив летіти через Москву. Не можу сказати, що це була приємна подорож для мене, але я полетів. Взяв квиток Київ-Москва-Сімферополь. 
– В аеропорту вас намагались затримати?
– Там довго вивчали мій паспорт. Працівники летовища виходили кудись, шептались, а потім сказали, що мені заборонено в’їзд на територію Росії. Згодом до мене підійшов співробітник ФСБ і вручив мені квиток у зворотному напрямку до Києва. Мої доводи, що я не збираюсь до Росії, а лише проїздом тут, не подіяли. Намагався переконати його, що не буду виходити із аеропорту і одразу пересідаю на літак до Сімферополя. Але він зазначив: “Тепер це все територія Росії”. Я повернувся назад. 
– Чи показали вам у Москві відповідне розпорядження, у якому йшлося про те, що вам в’їзд заборонено?
– Ні, жодних документів, які би підтверджували їх слова, не показали. Не було представлено у письмовому вигляді винесеного рішення. Лише словесно мене повідомили, що перебувати в Росії я не маю права.
– Це був перший випадок, коли таке з вами трапилось?
– Ні, таке було і 22 квітня. Тоді я хотів поїхати до Криму. Тоді мене теж усно повідомили, що мені заборонено п’ять років в’їздити на територію Росії. На що я відповів, що не збираюсь найближчим часом їхати до Росії. 
Чекати, що Європа зробить щось за нас, не варто. Треба бути активними
Адже добре пам’ятаю ті часи, коли вернувся із російського Магадана. Тому більше туди повертатись не збираюся. Росія вважає Крим своєю територією. А 3 травня, коли я приїхав до кордону з Кримом на машині, то мене не підпустили до пропускного пункту. Там стояли два ешелони солдатів. Вони чекали на мій візит.
– Тобто, вони були попереджені про ваш приїзд?
– Звісно. По-перше, мене зустріла колона автомобілів кримських татар, які проживають у Херсонській області. До кордону з півостровом ми під’їхали цією колоною. Певно вони чекали, що ми нападатимемо на них. 
– А ви такого наміру не мали?
– Ні, ми зупинились біля кордону, а з іншої сторони, як мені повідомили, під’їхали близько 800 автомобілів кримських татар з вимогою пропустити мене на півострів. Але прикордонники були невблаганні. Тоді люди самі прорвались через кордон. Приблизно 2500-3000 людей перейшли на нейтральну зону. І впродовж чотирьох-п’яти годин ми там стояли. Туди приїхав основний склад Меджлісу. 
– Розкажіть, що відбувалось на кордоні?
– Ми вели переговори. Прикордонники запевняли, що не можуть пустити мене, бо таке рішення Москви. Ситуація була дуже напружена. Адже тих, хто перейшов кордон, не хотіли пустити назад, мовляв, вони порушили закон. Тому люди мали настрій пробиватись штурмом назад до Криму. 
– У вирішення конфлікту, наскільки нам відомо, втрутилась влада Туреччини…
– У цій напруженій ситуації мені подзвонили із посольства Туреччини і сказали, що за подіями уважно стежить президент Туреччини і прем’єр-міністр. Вони просять не доводити діло до кривавого конфлікту. Адже Україна зараз у тяжкому становищі, і не треба створювати додаткової напруги. Керівництво Туреччини пообіцяло вирішити це питання дипломатичним шляхом. 
– Як саме?
– Мені запропонували відійти від кордону. Я теж поставив умови, що всі, хто перейшов на нейтральну територію, мають повернутись назад до Криму, і лише після цього я поїду. Так все і відбулось. Кримські татари перейшли кордон, і я сів у машину й поїхав назад до Києва. 
– Зараз ви живете у столиці?
– Так, я живу в Києві, а до Криму збирався лише на два дні.
– Скажіть, будь ласка, яка зараз ситуація у Криму? Чи немає сутичок, убивств?
– Убивств немає, але сутички постійно виникають. До прикладу, учора, побили одного із членів Меджлісу. Проти кримських татар відкривають кримінальні справи. В них фігурують ті, хто нібито незаконно переходив кордон. На людей накладають штрафи, а це близько трьох тисяч кримських татар.
Добре пам’ятаю ті часи, коли вернувся із російського Магадана. Тому більше туди повертатись не збираюся
Вони не признають законності цих штрафів, бо вважають себе громадянами України, а владу Криму вважають нелегітимною. Тому протистояння на півострові буде лише наростати. І до 70-річчя депортації кримських татар, яке відзначатимемо 17 травня, сутички виникатимуть. 
– Пане Мустафо, вам пропонували балотуватись на пост президента України? Як ви до цього ставитесь?
– Так, але було багато розмов про те, що в Україні є ультранаціоналісти, “свободівці” й інші. Організація українських націоналістів, Народний Рух України офіційно просили мене, кримського татарина, балотуватись на пост президента України. Ось такий він український націоналізм. Не знаю, чи є щось подібне у світі. 
– Що ж ви їм відповіли?
– Аби підібрали молодого і динамічного...
– Цього року ви мали особисто зустріч із Володимиром Путіним. Можливо, після цієї зустрічі він вирішив, що не хоче вас бачити в Росії?
– Йому дуже не сподобався мій візит до Криму 19 квітня. Бо тоді вздовж усього кордону від материкової України до Криму кримські татари утворили колону. До Сімферополя вони їхали з розгорнутими татарськими і українськими прапорами. Для Сімферополя це був шок. У керівництва Кремля – це викликало у них гнів. 
– То його неприязнь до вас почалась після цієї зустрічі? 
– Тоді ми ні про що не домовились. Він говорив про ті блага, які несе Росія в Крим, а я говорив, що найбільшим благом для кримських татар є виведення російських військ з півострова. А про заплановані й запропоновані Росією блага треба говорити із керівництвом України. Звичайно, що йому це не сподобалось. 
– Пане Мустафо, на вашу думку, як далі розвиватимуться події в Україні?
– Зараз маємо сконцентруватись на тому, щоб у нас відбулись демократичні і прозорі президентські вибори. А Росія цього явно не хоче, бо головний її козир – відсутність в Україні легітимної влади. Після проведення виборів ця перешкода зникне. Бо доводів у них не буде. До виборів буде продовжуватись ескалація і провокації. 
– Як можна їх уникнути?
– Тут мають рішуче діяти війська. Багато залежить від активності самих українців і їх вміння добиватися своїх цілей і законних прав. Чекати, що Європа зробить щось за нас не варто. Треба бути активними. 
Розмовляла Наталія Пиртик
09.05.2014 10:16
al.sunnyok@gmail.com

Голосуем за 3 петиции на сайте Белого дома о том, что 1."Россия должна быть официально назначена спонсором терроризма". 1 https://petitions.whitehouse.gov/petition/designate-russia-state-sponsor-terrorism/XMjbTltM 2.«Предоставить оружие для Украины для защиты от российской агрессии https://petitions.whitehouse.gov/petition/weapon-ukraine-protect-against-russian-aggression/QjSRkPHF 3.полного пакета экономических санкций против России, чтобы остановить агрессора. https://petitions.whitehouse.gov/petition/impose-full-scale-economic-sanctions-against-russia-stop-aggression-ukraine/mFrQKjb3 Для того чтобы петиции были рассмотрена, до 23 и 27 мая нужно собрать 100 000 голосов Заходить лучше через Google Chrome.Заходим на сайт, переводим на русский ,регистрируемся как обычно на сайте.Голосуем! Максимальный репост !!! Слава Украине!!!


Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8366 / 1.64MB / SQL:{query_count}