Шик, шок, шум

Уряд взявся рятувати економіку непопулярними реформами. “Пошта” подає ТОП-7 змін, які торкнуться українців

Вищі тарифи на газ, замороження зарплат і пенсій, більші ставки податків, акцизів на спиртне і тютюн, зменшення кількості чиновників, пільг правоохоронцям... У четвер прем’єр-міністр озвучив низку непопулярних кроків, на які готовий піти уряд, аби “запобігти фінансовій катастрофі”.
“Аплодисменти рішенням, які прийматимуться, нам буде складно почути, але іншого варіанта нема. Або ці рішення приймуть, або Україна буде країною-банкрутом, і в ній буде оголошено дефолт. Усього два варіанти”, – переконати депутатів Яценюку вдалося лише з другого разу (після додаткових консультацій з лідерами фракцій). Після цього 246 депутатів таки проголосувало за проект Закону “Про запобігання фінансовій катастрофі”.
Значна частина тих непопулярних кроків покликана задовольнити вимоги міжнародних кредиторів: якщо парламент підтримає пакет норм, українська економіка отримає ззовні 13,6 млрд доларів підтримки. Втім до повного щастя не вистачає вдвічі більше: “Загальний обсяг фіскального розриву, або тих коштів, яких не вистачає на виживання країні, становить 289 мільярдів гривень (майже 26 мільярдів доларів – “Пошта”). Вдумайтесь, у країні немає 289 мільярдів гривень на те, щоби покрити дефіцит!”
Цікаво, що деякі кроки, які підготував уряд, планувались і його попередниками. Зрештою, пояснюючи поточні негаразди, Яценюк теж не відзначився оригінальністю: “Країна падала, а вони показували, що в економіці буде ріст; промисловість скорочувалась, а вони показували, що вона росте... Торік гроші територіальних громад із спецфондів вкрав уряд Азарова – Януковича…” Словом, все це – справа рук попередників: і незбалансовані бюджети, і нереалістичні прогнози, і зовнішні борги, і спустошені резерви...
До прикладу, золотовалютні резерви Нацбанку з 35 млрд доларів у 2011-ому зменшилися до 15 млрд сьогодні, а зовнішні борги зараз наблизилися до 800 млрд гривень – це практично 53% ВВП. А ще в уряді переконані, що ми проживемо не надто вдалий рік: “Ми прогнозуємо падіння ВВП на 3%. І це буде тільки в тому випадку, якщо ми приймемо пакет, внесений урядом. Якщо ці закони не приймуть, прогнозуємо дефолт і мінус 10% ВВП. Друге – ми реально оцінюємо ситуацію щодо інфляції. У цьому році її рівень складатиме від 12 до 14% залежно від того, як ми стабілізуємо валютообмінний курс і який ефект матиме підвищення адміністративних цін в українській економіці”.
При цьому Яценюк запевнив, що ані прожиткового мінімуму, ані мінімальної заробітної плати не підвищуватимуть, як це було передбачено в бюджеті... Але й не знижуватимуть, як це робили в Греції та Італії за подібної ситуації. “Впродовж 2014 року мінімальні прожиткові стандарти – мінімальна заробітна платня і прожитковий мінімум – не змінюватимуться. Ми їх не будемо ні опускати, ні піднімати. Тобто впродовж 2014 року буде один і той же рівень мінімальної заробітної платні і прожиткового мінімуму, встановлений станом на перше число поточного року”.
Отож поглянемо ближче на вітчизняний варіант шокової терапії.

1. Податки

 Уряд вирішив збільшити основну ставку податку на прибуток з 16% до 18%. Зростає і ставка податку на додану вартість – з 17% до 20% (все це позначиться на цінах на товари). Окрім цього, в ПДВ з’являється ще додаткова ставка – 7% – на постачання лікарських засобів і виробів медичного призначення. Вводиться також “пенсійний” податок: якщо пенсія або сума грошового утримання перевищує 10 000 гривень, то до бюджету необхідно сплатити 15-17% від суми цієї різниці.

2. Звички

Зростають акцизи на спиртне і тютюн. До прикладу, за кожен літр пива компанії доведеться тепер замість 0,87 гривні платити 1,24; за літр вина – замість 2,86 гривні 3,58. Аналогічно з сигаретами: акциз на кілограм продукції підвищується майже на 60 гривень, на 1 000 сигарет без фільтра – на 19 гривень. 
“Пляшка пива коштувала станом на сьогодні 8 гривень. Після підняття акцизу вона коштуватиме аж 8,50. Як ви вважаєте, це катастрофічно? Пачка цигарок коштувала 15 гривень, а після підняття акцизу вона коштуватиме 16… Пляшка горілки коштувала 32 гривні, а тепер коштуватиме 35. Треба менше пити – варто спортом займатися” – заспокоює Яценюк.

3. Інші акцизи

Також удвічі збільшуються ставки акцизів на нові автомобілі та мотоцикли з об’ємом двигуна понад 0,5 літра. Вдвічі збільшиться й плата за використання радіочастот, відтак можливе подорожчання вартості мобільного зв’язку (хоча цю норму ще мають намір вдосконалити, аби під неї не потрапляли дрібні компанії). Удвічі зростає і плата за використання корисних копалин, а також збільшуються ставки екологічних податків, зокрема на викиди забруднюючих речовин.

4. Розкіш

“Ми пропонуємо фактично введення прогресивної шкали на доходи з громадян. Той, хто зароб­лятиме понад 300 тисяч гривень, платитиме податок у розмірі 20%; той, хто зароблятиме більше 500 тисяч гривень, платитиме податок у розмірі 25%. Йдеться про оподаткування (загалом у країні) майже 300 тисяч громадян України. Ці 300 тисяч громадян України володіють фінансовим ресурсом, який складає 60% від загальних активів України. Тому уряд пропонує: 1,7% багатих українців повинні заплатити податки для того, щоб 98% українців відчули, що в країні прийшов час соціальної справедливості”, – заявив Яценюк. 
Окрім цього, уряд запроваджує збір на обов’язкове пенсійне страхування – при купівлі юридичними та фізичними особами іноземної валюти до Пенсійного фонду відраховуватиметься 0,5% від суми операції.

5. Чиновники 

З 249 тисяч чиновників роботу втратить 24 тисячі. “Уряд прийняв рішення про скорочення на 10% усієї чисельності органів державної виконавчої влади. Це перший етап, який дасть можливість, з одного боку, скоротити витрати на органи державної влади, а з іншого – при проведенні конституційної реформи, яка передбачатиме створення виконавчих комітетів, позбавлення центральної влади функцій, не притаманних центральній владі, і передачу цих функцій на місцях. Ще ми скоротимо центральні органи державної виконавчої влади на майже 20%”. Окрім цього, зменшать і витрати на утримання самого уряду, президентської адміністрації та парламенту. 
“Ми продаємо 50% всього автомобільного парку, який належить органам державної влади, оголошуємо приватизацію всіх об’єктів державної власності, які перебувають у так званому Державному управлінні справами… Саме тому в цьому році завершується раз і назавжди фінансування резервацій на кшталт “Конча-Заспи” та “Пущі-Водиці”. Платники податків більше не утримуватимуть цих резервацій”. 

6. Правоохоронці 

Окрім бюрократичного апарату, в Кабміні вирішили зменшити й кількість правоохоронних відомств. Тепер в органах прокуратури працюватиме 20 367 осіб (раніше кількість затверджувалася Генпрокурором); склад СБУ скоротять на 3 350 осіб, МВС – на 79 400 осіб (окрім Національної гвардії), склад Управління державної охорони – на 299. 
Також антикризові заходи передбачають відміну пільг при сплаті комунальних послуг, якщо доходи сімей працівників ГПУ, МВС за попередні шість місяців не перевищували встановленого урядом розміру. Іншими словами, тепер дивитимуться, чи працівники силових відомств справді заслуговують на пільги.

7. Пільги та субсидії

Уряд призупиняє дію низки пільг, що передбачали виплати при виході на пенсію для держслужбовців, суддів, прокурорів, слідчих... Змінено й розмір виплати допомоги при народженні дитини. Сума такої допомоги тепер становитиме 41 280 гривень, 10 320 гривень якої виплачуватимуть після народження, а залишок суми віддаватимуть упродовж наступних трьох років рівними частинами. Щодо субсидій, то в Кабміні ще розмірковуватимуть над тим, як зменшити удар від збільшення ціни на газ. 
“Якщо станом на сьогодні в нас під систему субсидій потрапляло 1,4 мільйона сімей, то від сьогодні ми вводимо найбільш амбітну програму підтримки малозабезпечених верств населення. Загальна кількість домогосподарств, яка потрапляє під нашу програму соцдопомоги, збільшується з 1,4 мільйона господарств до 4 мільйонів господарств. Ми покриваємо 30% українського населення”, – запевняє прем’єр-міністр.
Антикризовий пакет хоч вже і прийняли, обіцяють його ще змінювати і переписувати при потребі. Головне, впевнені в уряді, – дати старт, аби максимум через місяць в Україну прийшли гроші з МВФ, ЄБРР та інших позикодавців.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7761 / 1.61MB / SQL:{query_count}