“Референдум у Криму незаконний!”


фото: AP, Darko Vojinovic

Штефан Фюле, єврокомісар з питань розширення та європейської політики сусідства: 
– Депутати Європарламенту мають зробити все, аби не дозволити російському лідеру припуститися чергової помилки, яка перетворить багатополярний світ у світ, де немає жодних правил. Референдум у Криму щодо приєднання до Росії, який відбудеться в неділю, порушує міжнародне законодавство та територіальну цілісність України. Також цей референдум загрожує стабільності на кордоні Європи. Міжнародному законодавству суперечить і російський закон, який на підставі загрози російськомовній меншині полегшує анексію території іншої держави. Йдеться не лише про Крим. Існує загроза усьому Гельсінському процесу в Європі. Єврокомісія, Рада ЄС і Європарламент готові вдатися до рішучих кроків і водночас спонукати до політичного діалогу.

Жозе Мануель Баррозу, президент Європейської комісії:
– Призначений на 16 березня референдум про статус Криму є незаконним. Росія має припинити спроби анексувати автономію. Закликаємо Російську Федерацію зупинити всі спроби анексії Автономної Республіки Крим, яка належить Україні. Треба негайно провести деескалацію ситуації і знайти політичне рішення, спираючись на міжнародні норми. Бо нині ситуація залишається дуже напруженою. Український народ вже пролив багато крові, і не треба більше ризикувати життям людей. Будь-яка спроба узаконити референдум у Криму суперечить українській Конституції і міжнародним нормам. Чітко зрозуміло, що референдум незаконний.

Олександр Лукашенко, президент Білорусі:
– Визнання цілісності України – принципова позиція Білорусі. Ми поставляли і поставляємо в Україну стільки енергоресурсів, скільки їй потрібно, продукти харчування й інші речі. Словом, ми відкриті для того, щоб підтримувати український народ у цю важку хвилину, в тому числі надавати гуманітарну допомогу. Позиція щодо України відповідає національним інтересам Мінська і не координується з Москвою. На мене ніхто не тисне, жодні кремлі та інше на мене ніколи не тиснули. Новій українській владі варто більше приділяти уваги не переговорам із західними партнерами, а вирішенню внутрішніх проблем у країні. Як це зробити, якщо треба, ми підкажемо і допоможемо.

Ігор Кабаненко, екс-перший заступник начальника Генштабу, віце-адмірал: 
– Росія готує повітряну та назем­ну наступальні фронтові операції проти всієї України, навчання повіт­ряно-десантних військ РФ на чолі з ге­нералом Шамановим із залученням стратегічної авіації, завершення формування ешелону прориву протиповітряної оборони та створення угруповання ППО, продовження глибинної спеціальної операції на території України, нарощування ударного угруповання в Криму і на сході. 
Мені як військовому зрозуміло, що готується повітряна і наземна наступальна фронтова операція проти ВСІЄЇ України. Що ще не зрозуміло політикам??? Де ваша воля??? Досить відступати в підходах і діях! Розбронюйте мобзапаси, озбройте народ через легітимні механізми, дайте йому можливість захистити себе, свої родини і державу! Ні п’яді рідної землі ворогу! Нехай вона горить в агресора під ногами, оголосить вітчизняну війну окупантам! Сформуйте Ставку Верховного Головнокомандування! Дійте! І нарешті дайте можливість діяти людям!

Богдан Яременко, дипломат, голова правління благодійного фонду “Майдан закордонних справ”:
– Україні не можна покладатися лише на допомогу західних партнерів при вирішенні кризи з Росією. Вона має продемонструвати рішучість. Україна має діяти так, щоб у росіян не виникало жодних сумнівів у нашому прагненні йти до кінця в захисті суверенітету, територіальної цілісності і державних інтересів. Рішучість українського уряду має включати в себе цілий комплекс заходів – і військових (розгортання військ), і дипломатичних (припинення дипломатичних відносин з РФ), і економічних (зупинення транзиту російських товарів, їх продажу, припинення фінансування сепаратистських структур у Криму). 
Цей комплекс заходів дозволить психологічно виграти війну з Росією та завдати серйозної шкоди супротивнику. Доречним є створення Ставки Верховного Головнокомандування, яка би взяла на себе управління країною у військовий період і координацію дій. Водночас кожне міністерство і відомство повинне створити робочу групу з питань ситуації з Росією і розробити певний план. Потрібно змоделювати кілька сценаріїв розвитку подій, оскільки треба не лише протидіяти Росії, а й розібратися, наприклад, з тим, що робити з посівною у Криму, з його економікою, сільським господарством (у разі, якщо ситуація нормалізується вже після курортного сезону), де взяти гроші тощо. Нинішня ситуація потребує неймовірних зусиль у плануванні та координації, і цим треба зайнятися терміново. 

Віталій Ярема, перший віце-прем’єр-міністр України: 
– Збройні сили приведено в повну бойову готовність, почалися всеукраїнські військові навчання, відпрацьовується питання створення на базі внутрішніх військ Національної гвардії України. Упевнений, що в цей складний час армія виконає свій високий обов’язок перед Україною… Органи прокуратури повинні почати розслідування і притягнути до відповідальності того, хто мав стосунок до розкрадання військового майна в структурах Міноборони. Уряд прийняв низку заходів щодо збільшення фінансування потреб української армії. Військовим у необхідних обсягах поставляють паливно-мастильні матеріали, вирішується питання поставок речового майна, виділено 125 млн грн на одноразове грошове забезпечення військових Криму.

Тарас Березовець, політтехнолог, директор компанії персонального та стратегічного консалтингу Berta Communications:
– Вони зараз намагаються, принаймні на території Криму, створити самопроголошену армію. Не забуваймо, що там у паспортних столах – значна кількість бланків українських паспортів. І зараз є інформація, що вони масово починають роздавати українські паспорти російським військовослужбовцям (нібито вони громадяни України). Тоді Януковича використовуватимуть як ляльку, вказуючи на нього як на Верховного головнокомандувача з офіцерами, вірними присязі.

Тарас Стецьків, екс-парламентар: 
– Якщо Росія не визнає військ, що окупували Крим, своїми, то це – терористи, і проти них можлива і виправдана міжнародна антитерористична операція з залученням військ НАТО і під егідою ООН. А зараз негайно варто оголошувати реальну мобілізацію з призовом резервістів і їх озброєнням. Негайно силами Держприкордонслужби, СБУ і внутрішніх військ максимально закрити східний кордон і Придністров’я. Армію має бути передислоковано в східному і південному напрямках.  
Треба подумати над озброєнням добровольців під реєстрацію і прикріпленням їх до відповідних підрозділів у містах. Військові частини в Криму мають отримати наказ про застосування зброї в разі збройного нападу на їх частини.  Тільки тоді, коли влада в Україні здійснить ці та інші кроки, можна буде розраховувати на міжнародне, зокрема збройне, втручання проти російської окупації. В будь-якому разі діяти треба до 16 березня, дати фіктивного референдуму в Криму.

Юрій Луценко, екс-міністр МВС: 
– Захищати Крим зобов’язані не тільки українські політики, а й самі кримчани. Як би не було страшно, але саме вони повинні почати громадянський протест проти сепаратизму. Тільки в такому випадку мільйони українців зможуть прийти до них на допомогу, в тому числі і політики… Українські політики, які мають владні повноваження, працюють над військовою відповіддю агресії. Добре це чи погано – покаже час. Але працюють. Друге – усі розуміють пріоритетність мирного вирішення конфлікту, тому неможливо недооцінити міжнародну діяльність українських політиків. Серйозні економічні санкції щодо РФ стали б найкращим доказом їх ефективності… 
Українські топ-політики мають зараз також працювати із західним світом, українською діаспорою для того, аби налагодити дуже потужний сигнал про недопустимість імперської політики, яку собі дозволяє Путін. Хочу нагадати, що російський Фонд майбутніх поколінь, де сконцентровано доходи від продажу енергетичних ресурсів РФ, зберігає гроші в американському банку. Можливо, про це варто було би пам’ятати панові Путіну, коли він приймає божевільні рішення, які ставлять під сумнів увесь існуючий світовий порядок… 
Кордон України більш-менш контролюється, “прохідний двір” для російських і придністровських екстремістів закритий. В армії почала встановлюватися виконавча вертикаль. Пересування військових колон до місць можливого вторгнення тому доказ. Мені здається, що недостатньо приділяється уваги аеромобільним військам, які могли би стати нашою відповіддю у Криму. Саме повітряна підтримка заблокованим військовим частинам, евакуація сімей військовослужбовців повинні стати ефективною відповіддю на виклик Кремля...

Володимир Парасюк, сотник Самооборони Майдану:
–  Я така ж, як і Ви, проста людина. Якби я був політиком, то мав би цілу купу заготованих наперед законопроектів, але я не політик і свого виступу на сцені я не готував. Мабуть, така воля Божа, що на сцену вийшов саме я. Я так само, як і Ви, хочу змінити нашу країну на краще. Сьогодні (11 березня) я зміг зайти у Верховну Раду і поцікавитися, чим займаються депутати, коли країна фактично на межі війни… Вкотре наголошую: я не проти теперішньої влади і жодного разу не закликав її скинути! Але ми всі прекрасно знаємо, що в новій владі залишилося багато старих перефарбованих лисів. Хочу, щоб ця влада працювала ефективно, а не перетворилася своїми діями на ту, яка була до того. 
Як ви вважаєте, чи на часі перейменування сіл, коли в країні економічна біда і майже війна? Дедалі частіше чую, що основне зараз – Крим, а владу чіпати не варто. А що роблять депутати для того, аби вирішити це питання? Вони би мали цілодобово сидіти у ВР і шукати вихід. Ми пожертвували усім і дали шанс партіям працювати в парламенті, тож хай тепер вони приймуть ефективні рішення для захисту нашої батьківщини. Якщо самі не можуть – нехай стукають у двері усіх міжнародних інстанцій, вимагають конкретних дій, а не лише “глибокого співчуття”. Бо наразі ми бачимо сумну картину: росіяни захоплюють без спротиву наші військові частини, а в.о. Президента, уряд і Верховна Рада за цим просто спостерігають. Склалося враження, що Крим і українська влада зараз перебувають на різних хвилях.
За матеріалами: ipress.ua, Facebook, 3republic.org.ua.
Фото: kvedomosti.com, hvylya.org, lenta-ua.net, 3republic.org.ua.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8346 / 1.65MB / SQL:{query_count}