“Коли у Криму зброя, то не можна під тиском проводити референдум!”

Мустафа Джемільов, екс-голова Меджлісу кримських татар, народний депутат України, – про події в Криму, позицію кримських татар і нелегітимний референдум

фото: delfi.ua
Зараз увага всіх українців та світу прикута до подій у Криму. Люди моляться за те, що територіальну цілісність України не порушили окупаційні війська. Львів’яни ж готові приймати у своїх оселях тих, хто через події на півострові вирішив покинути його територію. Проте охочих залишати домівки навіть у напіввоєнний час не так багато. 
Люди не хочуть покидати своєї землі. Активну позицію стосовно цілісності і суверенності України і Криму займають кримські татари, які складають 14% етнічного населення півострова. Вони організовують мирні акції протесту з метою привернути увагу світу до кримського питання. А питання, до якої країни має належати півострів виникає вже не вперше. Адже щоразу, коли в Україні політична криза, питання Криму знову загострюється. 
Тож про події в Криму і психологічний тиск на місцевих мешканців „Пошта” вчора телефоном поспілкувалась із екс-головою Меджлісу кримських татар, народним депутатом України Мустафою Джемільовим. 
– Пане Мустафо, скажіть, будь ласка, як ви відноситесь до проведення референдуму 16 березня і до закликів не приймати у ньому участі, бо його результати будуть сфальшовані?
– Я теж такої думки, що на референдум не треба приходити! Коли у Криму зброя, то не можна під тиском проводити референдум. Так чи інакше його результати можуть бути сфальсифіковані. І точно не на нашу користь.
– Вам відомо, що у Львові ми радо приймаємо кримських татар і усіх, хто їде з Криму з метою власної безпеки?
– Дякую вам за допомогу, але вважаю, що татари зараз мають бути у Криму!  Наш народ одного разу вигнали зі своїх рідних земель, ми не хочемо повторення цієї трагедії. Ми просимо допомоги у всього світу. У Росії нас знову чекають вигнання і репресії. Але зараз нам не потрібні обговорення, а потрібні реальні дії. Кримські татари ніколи не будуть жити в складі Росії, ми будемо всіма можливими засобами боротися за наші права.
– Розкажіть, яка зараз ситуація в Криму?
– Ніякого полегшення немає. Війська на півострові тільки посилюються, їх стає більше і більше. Прибувають все нові й нові. Вони укріпляються і таке враження, що не збираються звідси відступати. Але кримських татар поки не зачіпають. Чекати можна всього. Всюди на будівлях вивісили російські прапори. Український прапор є лише в Сімферополі на спорудах кримськотатарського народу. 
– Тепер усі засуджують українську владу, яка не надто поспішає їхати до Криму...
– Так. Критики лунає багато... Сказано багато образливих слів до того, хто приїжджав до нас з Києва тощо. Депутатів з Києва затримують, ображають, тому вони й не їдуть сюди.
– Ви також казали, що сподіваєтесь на підтримку з боку Туреччини. На яку саме поміч?
– Так, глава МЗС Туреччини Ахмет Давутоглу мені сказав мені, щоб я  не сумнівався, якщо кримські татари наражатимуться на небезпеку, Туреччина буде першою країною, яка прийде на допомогу. Тому ми можемо на них розраховувати. Туреччина розглядає Україну як свого стратегічного партнера і допомагатиме нам відстоювати незалежність і цілісність України.  
– Усім кримчанам зараз психологічно важко. На півострові вже майже 20 тисяч озброєних людей, як ви це психологічно витримуєте?
– Зараз усім непросто з кожним днем все важче зупиняти своїх співвітчизників. Бо, люди в гніві, але при цьому вони розуміють, що не можна піддаватися на провокації. Розуміємо, що окупаційним силам потрібен тільки привід для того, щоб почати більш активні дії. 
Розмовляла Наталія Кайзенберг
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8537 / 1.55MB / SQL:{query_count}