“Це повна агресія!”

Рефат Чубаров, голова Меджлісу кримськотатарського народу, депутат Верховної Ради Криму, – про ситуацію на півострові, допомогу світової спільноти та референдум

Щодня число російських військових у Криму збільшується. Зокрема місцеві жителі шоковані тим, як кожних півгодини через Керченську протоку на півострів прибувають все нові й нові озброєні до зубів вояки з Росії. По містах Криму курсують танки та БТРи, вулицями розгулюють люди з автоматами. 
“Крим відрізаний від України. На автомобільних шляхах стоять блокпости. Там озброєні солдати, – розповів учора у телефонній розмові “Пошті” голова Меджлісу кримськотатарського народу, депутат Верховної Ради Криму Рефат Чубаров. – Ми всі чекаємо виконання гарантій міжнародних спільнот щодо кримської ситуації. Ми дуже стурбовані тим, що зараз відбувається. Адже щодня, кожної години кількість людей зі зброєю і військовим транспортом збільшується”. 
До слова: нині населення Криму складають кримські татари – 14%, українці – 24% та 58% – росіяни. “Ми не для того боролись півстоліття за повернення, щоб знову від’їхати зі своєї країни! Ми залишимось тут!”, – наголошує Рефат Чубаров. 
– Пане Рефате, увага Західної України і особливо Львова прикута до подій у Криму. Розкажіть, будь ласка, що зараз відбувається на півострові?
– В Криму всюди російські війська. Вони оточили українські гарнізони і зайняли майже всі адміністративні будівлі. Військові встановили блокпости на усі в’їзди до Криму і далі посилюють свою присутність на півострові. 
– Присутність військових, звісно, дуже негативно впливає на психологічний стан місцевих жителів?..
– Ми всі чекаємо виконання гарантій міжнародних спільнот щодо кримської ситуації. Ми дуже стурбовані тим, що зараз відбувається. Адже кожного дня, кожної години кількість людей зі зброєю і військовим транспортом збільшується.
– Нам відомо, що ви особисто вели переговори з дипломатами й іноземними урядовцями. Про що йшлося? 
– Ми говоримо про те, що мають бути негайно включені всі механізми, передбачені міжнародними договорами. Адже двосторонніми угодами передбачені заходи для забезпечення міжнародних норм, і ми всі розуміємо те, що у сусідньої держави великі плани. 
– Тобто?
– Ми розуміємо, що Україна може залишитися сам на сам, і тому просимо, щоб міжнародна спільнота зробила все можливе, щоб допомогти нам. 
– Розкажіть, яку позицію в цій ситуації займають кримські татари?
– Зараз не лише кримські татари, але й їх сусіди – росіяни, а їх більшість, і українці, які тут живуть, намагаємось зробити все, аби запобігти провокаціям. І ті, хто хоче побачити в Криму страшні картинки, спробують це зробити. Ситуація, яка зараз в Криму, може розв’язатися не відступом кримського населення. Думаю, що ті, хто сюди зайшов, чекають, щоб “хтось” здійснював інші форми спротиву. Тоді вже ніхто нікого тут не зупинить. Ми всі розуміємо, для чого все це роблять. 

фото: plus.google.com
– Багато людей називають події на півострові війною. А як ви можете назвати їх? Чи може справді розпочатись війна?
– Ми напередодні дуже складних подій, якщо, буквально сьогодні не буде знайдений ефективний механізм розв’язання цієї ситуації. А як це назвати, якщо на суверенній частині нашої держави знаходяться війська іншої країни. Ба більше, їх присутність збільшується і жоден законний орган влади чи місцевого самоврядування не може виконувати свої повноваження. Це повна агресія! Просто не оформлена у вигляді бойових дій і, дай Боже, нам відійти від цього і не допустити того, щоб тут розпочалось силове протистояння.
– На 30 березня у Криму планують провести референдум. Яким може бути результат?
– Говорити про референдум у ситуації, коли на кожному кроці стоять війська і не свої, а чужі –  просто безглуздо, як на мене. Але, якщо говорити про референдум у інших ситуаціях, то він не може бути проведений з таким змістом, аби ставити під сумніви територіальну цілісність України. Проте якщо “комусь” дуже захочеться, то можна спробувати, але він має бути роздільним і одночасно проведений по трьох етнічних спільнотах, які живуть у Криму: росіяни, українці й кримські татари. Якщо відповіді цих народів стосовно статусу Криму співпадуть, тоді можна буде говорити, що це воля жителів Криму. 
– Не секрет, що в Криму живе багато етнічних росіян. Чи можете сказати, яку частину займає кожен із народів на півострові?
– Етнічні росіяни складають – 58%, етнічні українці – 24%, а етнічні кримські татари – 14%. Тому говорити про те, що референдум є способом вирішення кримського питання і розвитку Криму є неправильно.
– Пане Рефате, як татари відносяться до жителів Західної України, до львів’ян, адже нас називають націоналістами і бандерівцями? 
– Кримські татари десятиліттями були у вигнанні. Вони боролися за повернення і ми дуже добре розуміємо, хто і ким був учора, позавчора. Ми добре розуміємо, хто є хто сьогодні в Україні. У нас немає жодних застережень до тих людей, які люблять свою землю, свою Батьківщину і за неї борються. І для нас неважливо, які це люди: українці чи росіяни, якщо вони справді борються за свою. 
Стосовно Львова чи Західної України, то ми розуміємо їх відчуття і завжди вдячні Львову, Тернополю, Івано-Франківську за підтримку і любов до Батьківщини. Завжди відчували до жителів Західної України симпатію. У нас є багато спільних програм: культурних, просвітницьких, молодіжних тощо. Сподіваємось, що попереду той час, коли ми будемо ще тісніше співпрацювати. Бо ми – громадяни однієї країни! 
– Чи знаєте ви, що львів’яни готові надати притулок кримським татарам?
– Щодо притулку, то настрій всього нашого народу такий: не для того ми боролись півстоліття за повернення, щоб знову від’їхати зі своєї країни! Ми залишимось тут!!! Звісно, можуть бути конкретні індивідуальні ситуації, і я дуже вдячний тим людям, які допоможуть кримським татарам, можуть бути хворі діти чи інші моменти, коли знадобиться допомога, і ми вдячні тим, хто її нам пропонує. 
– Останнім часом багато політиків і громадських діячів обговорюють кроки російського президента Володимира Путіна. А як ви оцінюєте його поведінку?
– Не хочу особисто оцінювати Володимира Путіна. Про кожну людину і державу говорять справи. Але, я намагаюся докричатись до світової спільноти по всіх моїх зв’язках, коли розмовляю з міністрами закордонних справ інших країн і з послами про допомогу.
– Тобто, ви хочете сказати, що проблема й світова?
– Так! Не треба думати, що події, які зараз відбуваються в Криму, – це проблема лише України, Криму і кримських татар. Це збереження світового порядку, який ґрунтується на силі правових міжнародних актів, на силі двосторонніх угод. Якщо, не дай Боже, хтось думає, що можна прийти і силою забрати ту чи іншу частину території іншої держави і міжнародна спільнота  на це не реагуватиме, то не виключено, що така біда може прийти й до будь-якої іншої держави. 
– Скажіть, якої допомоги нині потребують жителі півострова?
– Тільки одного – щоб російські війська відступили! Але це вже залежить від великих політичних гравців. Іншої допомоги не потрібно! Люди самі себе забезпечують, допомагають один одному. Проте, якщо й нам би щось було потрібно, то навряд чи ви могли б нас цим забезпечити.
– Чому?
–  Мабуть, виникли б проблеми з доставкою, оскільки зараз Крим відрізаний від України. На автомобільних шляхах стоять блокпости. Там озброєні солдати...
Розмовляла Наталія Пиртик
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8224 / 1.6MB / SQL:{query_count}