Уряд в.о.

Микола Азаров поповнив ряди попередників. Ім’я його наступника досі залишається предметом дискусій, однак експерти наголошують: зараз варто зайнятися якнайшвидшим поверненням конституційної реформи

фото: comments.ua
У вівторок прем’єр-міністр Микола Азаров подав у відставку. Того ж дня президент задовольнив його прохання та доручив міністрам виконувати обов’язки доти, доки не сформується новий уряд. Цим, як очікується, займуться вже на початку наступного тижня – у вівторок розпочнеться нова сесія парламенту.

Тимчасовий керівник

Відставка Кабміну – одна з ключових вимог опозиції, однак події вівторка-середи вказують на те, що їй поки нема чого радіти. По-перше, виконувати обов’язки Азарова тепер буде Сергій Арбузов. 
Вже учора, 29 січня, він провів чергове засідання Кабінету Міністрів (щоправда, для нього це не вперше: у 2013-ому, поки Азаров перебував у відпустці, Арбузов уже керував міністрами). Коли другий уряд Азарова лише формувався (після виборів до парламенту), було чимало заяв як політиків, так і експертів про те, що це – тимчасовий склад Кабінету Міністрів, тому за першої нагоди президент сам змінить прем’єр-міністра. Після кожного скандалу, пов’язаного з діяльністю Азарова, місце прем’єра пророчили саме Сергію Арбузову. Тому не виключено, що саме зараз настав його час.
По-друге, навіть якщо ця кандидатура не отримає формальної підтримки голосами депутатів, тимчасовий склад Кабміну цілком може проіснувати два місяці (згідно з законом). Будь-яке затягування переговорів, уточнення поступок чи узгодження амбіцій автоматично продовжуватиме роботу уряду Арбузова і тих же Захарченка, Табачника та Лукаш.

Хто буде наступником?


фото: kmu.gov.ua
За нинішнього розкладу сил парламент, можливо, і не проголосує за Арбузова-прем’єра.
“Враховуючи бунт у середовищі “регіоналів” та окрему позицію, яку зайняли 40 депутатів з групи Ріната Ахметова та ще 38 із так званої групи Тігіпка (загалом 78 “регіоналів”), немає жодних шансів на те, щоби прем’єром було призначено когось на зразок Сергія Арбузова. За “сім’ю” сьогодні ніхто го­лосів не віддасть. Це очевидне послаблення її, тому для того, аби домовитись, президент сьогодні має йти за логікою, яку він висловив раніше, – віддати посаду прем’єра представникам опозиції чи незалежним кандидатам”, – цитує УНІАН політтехнолога Тараса Березовця. Він переконаний, що найбільше шансів отримати місце Азарова зараз має Петро Порошенко. За нього могли би проголосувати як олігархи серед “регіоналів”, так і опозиційні фракції.
Втім опозиціонери домагаються більшого – не просто посади, хай навіть прем’єра, а змоги контролювати весь Кабінет Міністрів. Арсеній Яценюк, якому президент не так давно чи то серйозно, чи то жартома пропонував очолити новий уряд, заявляє, що опозиція погодиться лише на конт­рольну частку. 
“Посада прем’єра не має жодного значення, якщо опозиція не візьме на себе всієї повноти відповідальності за справи України. Ми хочемо почути від президента конкретне (посади ми не приймаємо) – пропозицію, яка передбачає, що українська опозиція отримає всю повноту відповідальності в Кабінеті Міністрів України. Тоді ми можемо вести дискусію серед опозиційних сил про те, що з одного боку є Віктор Янукович, який представляє одну частину України, а з іншого боку є українська опозиція, яка балансує безмежну владу Віктора Януковича”, – заявив лідер фракції “Батьківщина”.

Повернення старої Конституції


Перед учорашнім засіданням уряду на чолі з Сергієм Арбузовим на вулиці Грушевського вжили посилених заходів безпеки. Неподалік Кабміну припаркували два водомети, пригнали два БТРи, а на сусідній вулиці Шовковичній було кілька автозаків (фото: kiev.uol.ua)
Але навіть якщо опозиції вдасться створити власний уряд, за першого ліпшого випадку президент зможе відігратися (тим більше, маючи більшість у парламенті). У наших умовах голову уряду призначає президент за згодою більшості у парламенті. 
Далі прем’єр сам формує склад Кабінету Міністрів, і парламент практично позбувається впливу на міністрів. При поверненні до старої версії Конституції вдалося б створити противагу для влади президента, зокрема, отримати змогу контролювати більшість урядових посад.
Учора опозиційний депутат Сергій Міщенко зареєстрував законопроект, який дозволяє повернутися до старої Конституції без додаткових процедур. За словами депутата, у проекті є норма, що дає змогу Конституційному суду переглядати та визнавати “нікчемними” свої ж рішення. Йдеться про рішення, прийняті з порушенням процедури чи з перевищенням повноважень. 
“Сьогодні всі, і навіть перший президент Леонід Кравчук, визнали, що Конституційний суд України перевищив повноваження під час ухвалення рішення щодо Основного Закону. Якщо створювати сьогодні конституційну комісію, то її діяльність затягнеться на невизначений час”, – заявив Міщенко й уточнив, що його законопроект дає змогу повернутися до попереднього варіанту Конституції за кілька днів.
Цікаво, що у “Свободі” вже заявили, що виступають проти повернення конституційної реформи. “Ми її як таку не підтримуємо, ми проти парламентсько-президентської форми правління в державі, оскільки за нашим варіантом Конституції ми виступаємо за президентську форму правління. Ми за те, щоби представниками президента на місцях були прокурори, щоби голови обласних адміністрацій обиралися громадою, щоби формувалися виконкоми на місцях, щоби була виборність суддів”, – заявив телеканалу “Рада” Олег Тягнибок. Щоправда, як він стверджує, “Свобода” готова підтримати створення комісії, “яка би сформувала один або кілька варіантів Конституції, які можна було б винести не референдум”.
 До теми                
Учора під час пленарного засідання Верхов­на Рада мала проголосувати за створення тимчасової спеціальної комісії для підготовки змін до Конституції. У середу, 29 січня, народний депутат від Партії регіонів Валерій Писаренко (голова комітету ВР з питань правової політики) зареєстрував у парламенті проект постанови про створення тимчасової спецкомісії з підготовки та узгодження змін для повернення до парламентсько-президентської форми правління. На час розгляду в залі парламенту текст документа ще не було оприлюднено на сайті Верховної Ради.
Олексій Гарань, політолог, професор кафедри політології Києво-Могилянської академії
Я думаю, що насправді те, що ми починаємо зараз обговорювати перестановку прізвищ, не має принципового значення. Звичайно, якщо, скажімо, прем’єром буде Арбузов, це означатиме посилення влади “сім’ї” і підконтрольність Януковичу.

Очевидно, що в новому уряді не буде прізвищ Захарченко чи Табачник. Але я думаю, принципово це не змінить ситуації, і ми далі матимемо справу з урядом Януковича. Це відбувається тому, що зараз діє відповідний конституційний дизайн: коли прем’єр може зняти віце-прем’єра, міністра в будь-який момент.

Тому навіть якщо уявити ситуацію, що прем’єром стане представник опозиції чи призначать правильних людей, кандидатів від опозиції, то їх усіх також треба буде затверджувати в Адміністрації Президента. Наступного дня президент зможе зняти будь-кого з тих нових людей. Тому я думаю, що треба говорити про швидке повернення до конституційного дизайну за реформою 2004-ого року.

Я наголошую на тому, що воно має бути швидким, оскільки розмови типу “давайте, мовляв, створимо комісію”, як запропонував Кравчук, нічого не дадуть. Працювала ж уже майже два роки ця Конституційна асамблея. Ну і що з того? Країна скочувалася до кривавого сценарію. Тому й потрібне швидке оновлення Конституції, і на цьому треба зараз сконцентруватися. Уже після цього зможемо говорити про реальний уряд, у тому числі про коаліційний, який зможе відповідати за стан справ у країні.

Зараз влада намагатиметься зволікати, щось розповідати, казати, що веде переговори. Натомість варто діяти швидко. Зволікання іде на користь влади, бо в останні дні опозиція дуже сильно виграла інформаційно.

Те, що робила влада по регіонах, показало і українцям, і Заходу, чим вона насправді є. Дії влади призвели до протилежних наслідків. Тому зараз опозиції ні в якому разі не треба збавляти темпу. Треба діяти швидко. Не виходячи з переговорів, тиснути, розколювати “регіоналів”, які вже почали хитатися. Частина їх уже готова підтримати повернення до конституційної реформи. Отже, треба діяти в цьому напрямку.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7744 / 1.62MB / SQL:{query_count}